Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-Eylül-2012, 16:37   #1 (permalink)
Dua
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart En Çok Okunan Ezberlenen Aşr-I Şerifler Hangileridir?

En Çok Okunan Ezberlenen Aşr-I Şerifler Hangileridir?

En Çok Okunan Ezberlenen Aşr-I Şerifler Hangileridir?
En Çok Okunan Ezberlenen Aşr-I Şerifler
En Çok Okunan Ezberlenen Aşr-I Şerifler Hangileri

Kur'an-ı Kerîm'in bir bölümü Kur'an-ı Kerîm'in tamamı altıyüz sahifedir.Her biri yirmi sahifelik otuz cüze ayrılmış, her cüz de kendi içinde beşer sayfalık, dört hizbe bölünmüştür.Her hizipte on parça vardır.Yarım sahife tutarında olan bu parçaların herbirine âşir denir.

Aşrın başlangıcı: أَوَلاَ يَرَوْنَ أَنَّهُمْ يُفْتَنُونَ ...

Aşrın ulaşım bilgisi: sayfa 206, Tevbe sûresi, 126-129 Ayetleri arası...

Uzunluğu: 8 satır...

Ayetlerin Manası:

126 - Onlar (münafıklar) her yıl bir veya iki kere kendilerinin çeşitli belalara uğratıldıklarını görmüyorlar mı? Böyle iken yine de tevbe etmiyor ve ibret almıyorlar.

127 - Aleyhlerinde bir sûre indirilince, Sizi birisi görüyor mu? diye birbirlerine göz ederler, sonra da sıvışır giderler. Allah onların kalblerini (imandan) çevirmiştir. Bu yüzden onlar anlayışsız bir kavimdirler.

128 - Andolsun size içinizden öyle bir peygamber geldi ki, gayet izzetli ve şereflidir. Sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir üstünüze titrer, müminlere gayet merhametli ve şefkatlidir.

129 - Eğer aldırmazlarsa onlara de ki: Bana Allah yeter. O'ndan başka ilâh yoktur. Ben O'na dayanmaktayım ve O, o büyük Arş'ın Rabbidir.


Aşrın başlangıcı: .بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا

Aşrın ulaşım bilgisi: Sayfa 395,396 Kasas sûresi, 83,88 Ayetler arası..

Uzunluğu: 10 satır...

Ayetlerin Manası:

83 - İşte ahiret yurdu! Biz onu yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu arzulamayan kimselere veririz. (En güzel) akıbet, takva sahiplerinindir.

84 - Kim bir iyilik getirirse ona ondan daha üstün karşılık vardır. Kim bir kötülük getirirse, o kötülükleri işleyenler, ancak yaptıkları kadar ceza görürler.

85 - (Resulüm!) Kur'ân'ı (okumayı, tebliğ etmeyi ve ona uymayı) sana farz kılan Allah, elbette seni (yine) dönülecek yere döndürecektir. De ki: "Rabbim, kimin hidayetle geldiğini ve kimin apaçık bir sapıklık içinde olduğunu en iyi bilendir."

86 - Sen, bu kitabın sana vahyolunacağını ummuyordun. Bu ancak Rabbinden bir rahmettir. O halde sakın kâfirlere arka çıkma!

87 - Allah'ın âyetleri sana indirildikten sonra, artık sakın onlar seni bu âyetlerden alıkoymasınlar. Rabbine davet et. Asla müşriklerden olma!

88 - Allah ile birlikte başka bir tanrıya tapıp yalvarma! O'ndan başka tanrı yoktur. O'nun zatından başka her şey helak olacaktır. Hüküm O'nundur ve siz ancak O'na döndürüleceksiniz.

Aşrın başlangıcı: وَمِنَ الأَنْعَامِ حَمُولَةً وَفَرْشاً

Aşrın ulaşım bilgisi: Sayfa 145-146 En'an sûresi 142-144 Ayetler arası...

Uzunluğu: 11 satır...

Ayetlerin Manası

Hayvanlardan da (çeşit çeşit yarattı). Kimi yük taşır, kiminin yününden döşek yapılır. Allah'ın size verdiği rızıktan yiyin ve şeytanın adımlarına uymayın (peşinden gitmeyin); çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır.

143 - Sekiz çift: Koyundan iki, keçiden iki. De ki: (Allah), iki erkeği mi haram kıldı yoksa iki dişiyi mi, ya da iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı? Eğer doğru iseniz bana ilimle haber verin.

144 - Ve deveden iki, sığırdan iki. De ki: (Allah), İki erkeği mi haram kıldı, yoksa iki dişiyi mi, ya da iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı? Yoksa, Allah'ın size böyle vasiyet ettiğine şahitler mi oldunuz? (O'nun yanında mıydınız?). Böyle hiçbir bilgiye dayanmadan, insanları saptırmak için, Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Şüphesiz Allah, o zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.

Aşrın başlangıcı: وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً

Aşrın ulaşım bilgisi: Sayfa 62 Al-İmran sûresi 103-108 Ayetler arası...

Uzunluğu: 12 satır...

Ayetlerin Manası:
103 - Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.

104 - İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.

105 - Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.

106 - O gün bazı yüzler ağarır, bazı yüzler kararır. Yüzleri kararanlara: İmanınızdan sonra küfrettiniz ha? Öyle ise inkâr etmenize karşılık azabı tadın (denecektir).

107 - Yüzleri ağaranlara gelince, (onlar) Allah'ın rahmeti içindedirler. Onlar orada ebedî kalacaklardır.

108 - Bunlar Allah'ın, sana gerçek olarak okuyageldiğimiz, ayetleridir. Allah âlemlere hiçbir haksızlık etmek isteme

» En Çok Okunan Ezberlenen Aşr-I Şerifler Hangileridir? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla