Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Web Tasarım Webmaster Özel Apache

Apache Eylemcilerinin Kullanımı

 Apache forumunda yer alan Apache Eylemcilerinin Kullanımı konusu, Apache Eylemcilerinin Kullanımı Apache Eylemcilerinin Kullanımı Bir eylemci bir dosya çağrıldığında uygulanacak eylemin Apache dahilindeki gösterimidir. Genellikle dosyaların kendi türüne bağlı olarak örtük eylemcileri vardır. Normalde tüm dosyalar basitçe sunucu ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 07-Ekim-2014, 13:08   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Apache Eylemcilerinin Kullanımı

Apache Eylemcilerinin Kullanımı

Bir eylemci bir dosya çağrıldığında uygulanacak eylemin Apache dahilindeki gösterimidir. Genellikle dosyaların kendi türüne bağlı olarak örtük eylemcileri vardır. Normalde tüm dosyalar basitçe sunucu tarafından sunulurlar, fakat bazı dosya türleri normalden farklı şekilde ele alınırlar.

Eylemciler, dosya türünden bağımsız olarak dosyanın bulunduğu yere veya dosya ismi uzantısına göre de yapılandırılabilirler. Gerek, zarif bir çözüm oluşuyla gerekse, hem dosya türünü hem de bir dosya ile ilişkili bir eylemciyi mümkün kılması sebebiyle bunun getirisi daha yüksektir. (Ayrıca, çok uzantılı dosyalara da bakınız.)

Eylemciler sunucu içinde derlenebileceği gibi bir modül olarak ya da Action yönergesi ile de sunucuya dahil edilebilirler. Standart dağıtımda bulunan yerleşik eylemciler şunlardır:

default-handler: Dosyayı, öntanımlı olarak durağan içeriği işlemekte kullanılan default_handler() işlevini kullanarak gönderir. (core)
send-as-is: Dosyayı HTTP başlıklarıyla olduğu gibi gönderir. (mod_asis)
cgi-script: Dosyayı bir CGI betiği olarak ele alır. (mod_cgi)
imap-file: Dosyayı bir resim eşleme kuralları dosyası olarak çözümler. (mod_imagemap)
server-info: Sunucunun yapılandırma bilgisini döndürür. (mod_info)
server-status: Sunucunun durum raporunu döndürür. (mod_status)
type-map: Dosyayı içerik uzlaşımı için bir tür eşlem dosyası olarak çözümler. (mod_negotiation)
Örnekler

Bir CGI betiği kullanarak durağan içeriğin değiştirilmesi
Aşağıdaki yönergeler sayesinde, html uzantılı dosyalar için yapılan istekler footer.pl CGI betiğininin çalıştırılmasına sebep olacaktır.

HTML-Kodu:
Action add-footer /cgi-bin/footer.pl
AddHandler add-footer .html
Bu yapılandırmayla, istenen belgenin özgün haliyle mi (yeri PATH_TRANSLATED ortam değişkenindedir) yoksa istenen değişiklikler veya eklemeler yapıldıktan sonra mı gönderileceğinden CGI betiği sorumlu olacaktır.

HTTP başlıklı dosyalar
Aşağıdaki yönergeler kendi HTTP başlıklarını içeren dosyalar için kullanılan send-as-is eylemcisini etkinleştirmek amacıyla kullanılmıştır. /siteler/htdocs/asis/ dizinindeki tüm dosyalar dosya ismi uzantılarına bakılmaksızın send-as-is eylemcisi tarafından işleme sokulacaktır.

HTML-Kodu:
<Directory /siteler/htdocs/asis>
SetHandler send-as-is
</Directory>
azılım Geliştirenler İçin

Eylemci özellikleri gerçeklenirken kullanılmak üzere Apache API’ye bir ekleme yapılmıştır. Özellikle de, request_rec yapısına yeni bir kayıt eklenmiştir:
HTML-Kodu:
char *handler
Modülünüzün bir eylemciyi devreye sokmasını isterseniz, tek yapacağınız isteğin invoke_handler aşamasının hemen öncesinde r->handler alanına eylemcinin ismini atamak olacaktır. Eylemciler daha önce de bahsedildiği gibi bir içerik türü yerine bir eylemci ismi kullanılarak gerçeklenirler. Çok gerekli olmamakla birlikte, eylemciler için kullanılan adlandırma uzlaşımları gereğince, ismi oluşturan sözcükler, ortam türü isim alanını ihlal etmemek amacıyla bölü imleri ile değil tire imleri ile ayrılırlar.

» Apache Eylemcilerinin Kullanımı - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
apache, eylemcilerinin, kullanimi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:22.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv