Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Bölümler ve Açıklamaları

Polis akademisi

 Bölümler ve Açıklamaları forumunda yer alan Polis akademisi konusu, Polis akademisi Polis akademisi A. GENEL BİLGİLER Polis Akademisi, 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 18. Maddesi gereğince orta ve üst kademe yöneticilerini yetiştirmek üzere, Polis Enstitüsü adı altında bir yıllık ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 16-Ocak-2012, 12:43   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Giriş Polis akademisi

Polis akademisi

A. GENEL BİLGİLER


Polis Akademisi, 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 18. Maddesi gereğince orta ve üst kademe yöneticilerini yetiştirmek üzere, Polis Enstitüsü adı altında bir yıllık meslek içi Yüksek Okul olarak 06 Kasım 1937 yılında kurulmuştur.
Polis Enstitüsü’ndeki Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Kararlarıyla 1940 yılında iki yıllık, 1962 yılında üç yıllık yüksek okullar içerisine alınmış olup 1980 yılından itibaren öğretim süresi 4 yıla çıkarılmıştır.
Anayasamızın 132. Maddesi ve Yükseköğretim Kanununun 2. Maddesi gereğince, ayrı bir kanuni yapıya kavuşturulmuş ve 06 Aralık 1984 tarihinde 3087 Sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisi adını alıp 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren bir Yükseköğretim kurumu haline getirilmiştir.
Emniyet Teşkilatı’nın ihtiyaç duyduğu diğer branşlardaki personel ihtiyacını karşılamak amacıyla, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu kapsamında 1989 yılında değişiklik yapılarak 1991 yılından itibaren Fakülte Yüksek Okullar (FYO) adı altında öğrenci alınmaya başlanmış ve bu hizmetlerin yürütülmesi için Polis Akademisi görevlendirilmiştir.
Polis Akademisi; 25 Nisan 2001 tarih ve 4652 sayılı kanunla, Polis Üniversitesi anlayışıyla yeniden yapılandırılmıştır.
Bünyesinde eğitim hizmeti veren Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, 20 Polis Meslek Yüksek Okulu ve Fakülte ve Yüksek Okullar bölümü ile üniversite statüsüne kavuşturulmuştur.
2002 Yılında kuruluşu tamamlanan Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde, 4 ana bilim dalında (Suç Araştırmaları - Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi - Uluslararası Polislik Çalışmaları - Trafik Güvenliği ve Yönetimi Anabilim Dalı) yüksek lisans eğitimi verilmesi 18. 03. 2002 tarihli Yüksek Öğretim Kurulu Yürütme Kurulunca onanmış ve Anabilim Dalları kurulmuştur.


B. AMAÇ


Bilimsel özerkliğe sahip, bir yüksek öğretim kurumu olarak Polis Akademisi’nin amacı; Emniyet Teşkilatının memur, amir ve üst düzey yönetici ihtiyacını karşılamak, ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitim-öğretimi vermek, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapmaktır.

C. TARİHPolis Akademisi, 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 18. maddesi gereğince, teşkilatın orta ve üst kademe yöneticilerini yetiştirmek üzere, Polis Enstitüsü adı altında bir yıllık meslek içi Yüksek Okul olarak 06 Kasım 1937 yılında kurulmuştur.
Polis Enstitüsü, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Kararlarıyla 1940 yılında iki yıllık, 1962 yılında üç yıllık yüksek okullar içerisine alınmış olup 1980 yılından itibaren öğretim süresi 4 yıla çıkarılmıştır.
Anayasamızın 132. maddesi ve Yükseköğretim Kanununun 2. maddesi gereğince, ayrı bir kanuni yapıya kavuşturulmuş ve 06 Aralık 1984 tarihinde 3087 Sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisi adını alıp 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren bir yükseköğretim kurumu haline getirilmiştir.
Emniyet Teşkilatının ihtiyaç duyduğu diğer branşlardaki personel ihtiyacını karşılamak amacıyla, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu kapsamında 1989 yılında değişiklik yapılarak 1991 yılından itibaren Fakülte Yüksek Okullar (FYO) adı altında öğrenci alınmaya başlanmış ve bu hizmetlerin yürütülmesi için Polis Akademisi görevlendirilmiştir.

Polis Akademisi; 25 Nisan 2001 tarih ve 4652 sayılı kanunla, Polis Üniversitesi anlayışıyla yeniden yapılandırılmış olup, bünyesinde eğitim öğretim hizmeti veren Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Polis Meslek Yüksek Okulları ve Fakülte ve Yüksek Okullar bölümü ile üniversite statüsüne kavuşturulmuştur.
Daha önce Emniyet Teşkilatının Polis Memuru ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyet gösteren polis okulları 25 Nisan 2001 tarih ve 4652 sayılı kanunla önlisans eğitimi veren Polis Meslek Yüksek Okulları hüviyeti kazandırılmıştır. Hâlihazırda 25 Polis Meslek Yüksek Okulu eğitim-öğretimine devam etmektedir.
2002 yılında kuruluşu tamamlanan Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde; 4 ana bilim dalında (Suç Araştırmaları - Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi - Uluslararası Polislik Çalışmaları – Ceza Adaleti ve Yönetimi Anabilim Dalı) yüksek lisans eğitimi verilmesi Yüksek Öğretim Kurulu Yürütme Kurulunca onanmış ve Anabilim Dalları kurulmuştur. 2006 Yılında doktora eğitimine başlamıştır.


D. EĞİTİM PROGRAMLARI

Ön Lisans Eğitimi
Polis Meslek Yüksek Okullarında Akademik Eğitim, her eğitim-öğretim yılında 28 hafta olup iki yıllık ön lisans eğitimini kapsamaktadır. Ön lisans eğitiminde devamlılık ve sınıf geçme esası uygulanmaktadır.


Lisans Eğitimi
4 yıllık lisans eğitimi, Güvenlik Bilimleri Fakültesinde verilmektedir. Yabancı öğrencilere ayrıca 1 yıl Türkçe hazırlık eğitimi verilmektedir. Eğitimde devamlılık ve sınıf geçmek esastır.
Yüksek Lisans Eğitimi
Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nde; Yüksek Lisans eğitimini tamamlama süresi dört yarıyıl olup 2 yarıyıl ders, 2 yarıyıl ise tez dönemi olarak öngörülmüştür. Yüksek Lisans eğitimini kazanan Emniyet Teşkilatı mensupları 1 yıl ücretli – izinli sayılmaktadır. Enstitümüzde, öncelikle teşkilatımızın ihtiyaç duyacağı alanlarda, Anabilim Dalları kurulabileceği gibi Yüksek Lisans ve Doktora programları da açılabilecektir.

Doktora Eğitimi
Doktora eğitimini tamamlama süresi dört yarıyıl olup Tez aşamasında uygun bulunduğu takdirde öğrenciye iki yarıyıla kadar ek süre verilebilmektedir.

Fakülte ve Yüksek Okullar (FYO) Eğitimi
Başkanlığımız bünyesinde, Fakülte ve Yüksek Okullar adı altında teşkilatın ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında, nitelikli personel yetiştirilmesi amacıyla özel branşlar hariç Ankara’daki devlet üniversitelerinde öğrenci okutulmakta olup öğrencilerin teşkilata adaptasyonunu sağlamak için ayrıca mesleki ve uygulamalı eğitim dersleri de verilmektedir.

Yöneticilik Eğitimi
Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelinin Rütbe Terfi Sınavında başarılı olan 3. Sınıf Emniyet Müdürleri için Yüksek Kademe Yöneticilik Eğitimi ile Başkomiserler için düzenlenen meslek içi Orta Kademe Yöneticilik Eğitimi Güvenlik Bilimleri Enstitüsünce verilmektedir.


E. POLIS AKADEMISI ORGANIZASYON YAPISI


E. 1 Organizasyon ŞemasıE. 2 Güvenlik Bilimleri Fakültesi

Güvenlik birimleri fakültesi, polis akademisinin yeni yüzüdür. Özellikle nasıl araştırma yapılacağını bilen ve çağdaş değer ve becerilere sahip yetkin bireyler yetiştirmek amacıyla tasarlanmış bulunan 4 yıllık bir lisans programı sunar.
Fakülte uluslararası tanınmış bir kimliği vardır zira üst düzey polis memurları olarak yetiştirmek üzere Türk öğrencilerin yanı sıra Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan, Ürdün, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Kuzey Kıbrıs, Filistin ve Türkmenistan gibi çeşitli ülkelerden öğrencilere sahiptir.


Polis Akademisi Hayatboyu Öğrenme/ Erasmus, Leonardo Da Vinci ve Youth projelerinde de yer almaktadır. Hareketliliği artırmak için önümüzdeki akademik yıl içinde AKTS sistemini uygulamayı planlamaktadır. Akademi, Bologna sürecinin gerçekleştirmek amacıyla Avrupa üniversiteleri ile uluslararası bağları güçlendirmeye kararlıdır.E. 3 Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Polis Akademisi Eğitim Programı kapsamında kurulmuştur. Geldikleri okula bakmaksızın istedikleri alanda lisans üstü bir diploma almak isteyen Polis Akademisi, Askeri Okullar, Yüksek Öğretim Fakülteleri ve Yüksek Okul mezunları için lisans üstü programlar sunar.
Enstitü dört farklı çalışma alanında lisans üstü programlar sunar:
  1. Güvenlik İdaresi ve Güvenlik Stratejileri
  2. Trafik Güvenliği ve İdaresi Konuları
  3. Kriminal Soruşturmalar
  4. Uluslararası Polislik
Enstitü ayrıca kamunun, devlet kurumlarının, polislik ve güvenlik alanında faaliyet gösteren kamu ve özel işletmelerin beklentilerini karşılamak kitaplar, dergiler yayınlar, araştırma yapar ve yaptırır.

E. 4 Polis Meslek Yüksek Okulları
Polis Meslek Yüksek Okullarının amacı Emniyet Teşkilatının komiser adaylarına iki yıl süreyle profesyonel, sosyal, hukuki, kültürel kurslar ve pratik uygulamalar sağlamaktır. Bu okullar Polis Akademisi bünyesinde kurulmuş yatılı eğitim kurumlarıdır.
2007–2008 eğitim ve öğretim yılında 23 Polis Meslek Yüksek Okulu eğitim vermektedir.


F. ÖĞRENCI KAYNAĞI

Güvenlik Bilimleri Fakültesi
Güvenlik Bilimleri Fakültesinin öğrenci kaynağını; Polis Koleji ve Lise (en az Polis Kolejinden alınanların %25’i kadar genel lise, erkek/kız teknik öğretim, ticaret ve turizm eğitimine bağlı okul) mezunları ile yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmaktadır.

Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
Güvenlik Bilimleri Enstitüsünün öğrenci kaynağı; Lisans eğitimini almış Polis Akademisi mezunu, Harp okulları, Akademi tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü adına okutulan fakülte mezunları ve diğer yüksek öğretim kurumu (hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri) mezunlarıdır.
FYO (Fakülte ve Yüksek Okullar)
Fakülte ve Yüksek Okulların Öğrenci kaynağı: Polis Koleji, genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı lise mezunlarıdır.
FYO öğrencilerini; Polis Akademisinin bulunduğu il merkezinde, Emniyet Genel Müdürlüğünün her yıl belirlediği kontenjan listesi dahilinde, Devlet üniversitelerinin 1., 2. ve 3. sınıflarında okuyan öğrenciler oluşturmaktadır.
Polis Meslek Yüksek Okulları
Polis Meslek Yüksek Okullarının öğrenci kaynağını; genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları oluşturmaktadır.

G. YÖNETİM KADROSU

Prof.Dr. Zühtü ARSLAN
Polis Akademisi Başkanı


Prof. Dr. Veysel Karani BİLGİÇ
Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Remzi FINDIKLI
Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Müdürü

» Polis akademisi - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
akademisi, polis


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:59.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv