Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Bölümler ve Açıklamaları

Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur?

 Bölümler ve Açıklamaları forumunda yer alan Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur? konusu, Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur? Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur? Tarıma dayalı ekonomiye sahip olan ülkemiz için oldukça önemli bölümlerden biri bahçe bitkileri bölümüdür. Bu bölüm sebze, meyve, bağ ve ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-Ağustos-2015, 12:04   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur?

Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur?

Tarıma dayalı ekonomiye sahip olan ülkemiz için oldukça önemli bölümlerden biri bahçe bitkileri bölümüdür. Bu bölüm sebze, meyve, bağ ve süs bitkileri üzerine çalışmalar yapar. Bu bitkilerin en iyi şekilde yetiştirilmesi ve ıslahı için araştırmalar yapmayı amaçlayan bölüm ilk olarak 1970 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesine bağlı olarak eğitim vermeye başlamıştır. Günümüzde ise ziraat fakültesine bağlı olarak; Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi olmak üzere toplam 32 üniversitede eğitim vermektedir.

Alınan Dersler

Dört yıllık lisans eğitimi boyunca botanik ve ziraat ağırlıklı dersler verilir. Yıllara göre alınan dersler:
 • Birinci yıl alınan dersler: Matematik, fizik, genel kimya I-II, botanik I-II, İngilizce I-II, Atatürk İlke ve İnkılâpları Tarihi I-II, temel bilgi ve teknolojileri, bahçe bitkilerine giriş, Türk dili, tarım ekonomisi ve işletmeciliği, toprak bilgisi, mikrobiyoloji, tarımsal ekoloji, sera yapım tekniği, ölçme bilgisi, tarımsal mekanizasyondur.
 • İkinci yıl alınan dersler: Bitki fizyolojisi, genetik, bitki biyokimyası, süs bitkileri yetiştiriciliği, tarımsal yayım ve iletişim, tarımsal yapılar ve sulama, bitki fizyolojisi, bitki hastalıkları ve mücadele yöntemleri, Autocad, istatistik, moleküler biyoloji ve biyoteknoloji, girişimcilik, gıda bilimi ve teknolojisi, genel meyvecilik, gıda bilimi ve teknolojisidir.
 • Üçüncü yıl alınan dersler: Genel sebzecilik, kırsal kalkınma, kesme çiçek yetiştiriciliği, bağcılık, bahçe bitkileri çoğaltma teknikleri, doku kültürleri ile çoğaltma teknikleri, baklagil yem teknikleri, bahçe bitkileri ıslahı, tarımda yenilenebilir enerji kaynakları, sebze tohumu üretim tekniği, bahçe bitkilerinde organik tarım, bitki besleme ve gübreleme, örtüaltı yetiştirme teknikleri, kesme çiçek yetiştiriciliğidir.
 • Dördüncü yıl alınan dersler: Sebze yetiştiriciliği, yabancı otlarla mücadele, toprak bitki su ilişkileri, tohum bilimi ve teknolojisi, subtropik meyveler, sert çekirdekli meyveler, sert kabuklu meyveler, üzümsü meyveler, toprak bitki su ilişkileri, hayvan yetiştirme ve besleme, tarla bitkileri, atık su yönetimidir.

Alınan dersler üniversitelere göre değişim gösterebilir. Ayrıca zorunlu staj mevcuttur.

Çalışma Alanları

Lisans eğitimi sonrasında “Ziraat Mühendisi” unvanı alan bireyler özel sektörde ve devlet kuruluşlarında görev alabilirler. Bu alanlardan bazıları:
 • Fidan ve fide üreten şirketler
 • Tarımsal ilaç ve gübre üretimi yapan şirketler
 • Tohum ıslahı yapan şirketler
 • Seracılık ile uğraşan şirketler
 • Organik tarım yapan şirketler
 • Bahçe bitkileri tohumculuğu yapan şirketler
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Devlet Su İşleri
 • Belediyeler
 • Çevre ve Orman Bakanlığı
 • Tarım Bakanlığı'dır.

Aranan Nitelikler

Bu lisans programını seçmek isteyen bireyler bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar:
 • Biyoloji ve botanik derslerine ilgili ve bu derslerde başarılı olmalılar.
 • Çalışma ortamları genellikle açık hava olacağı için bu durumdan hoşlanmalılar.
 • Araştırma yapmayı sevmeliler.
 • İyi bir gözlemci olmalı ve gözlemlerini mantıklı bir şekilde yorumlayabilmeliler.

» Bahçe Bitkileri Bölümü Nasıl Okunur? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
bahce, bitkileri, bolumu, nasil, okunur


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:51.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv