Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Bölümler ve Açıklamaları

Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır?

 Bölümler ve Açıklamaları forumunda yer alan Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır? konusu, Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır? Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır? Peyzaj Mimarlığı, çevredeki doğal ve kültürel kaynakları, insanlığa en yararlı olacak şekilde konforlu, sağlıklı, güvenli ve estetik olarak tasarlayan ve hayata geçiren ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-Ağustos-2015, 15:17   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır?

Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır?

Peyzaj Mimarlığı, çevredeki doğal ve kültürel kaynakları, insanlığa en yararlı olacak şekilde konforlu, sağlıklı, güvenli ve estetik olarak tasarlayan ve hayata geçiren kişiler yetiştiren lisans bölümüdür. Bölüm çalışmalarını yaparken dikkat ettiği nokta biyoçeşitliliği korumaktır. Eğitim programı mimarlık, ekoloji, tasarım alanlarını kapsar.

1985 yılında İstanbul Üniversitesinde eğitim vermeye başlayan peyzaj mimarlığı günümüzde İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi başta olmak üzere toplam 27 üniversitede eğitim verir.
Bölüm Nasıl Kazanılır?

Dört yıllık lisans eğitimini almaya hak kazanmak için ÖSYM'nin iki aşamadan oluşan sınav programında başarılı olmak gerekir. İlk olarak YGS (Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı)'de baraj puanı geçilmelidir. Bu sınavdan başarılı olduktan sonra LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı)'ye girmeye hak kazanan adaylar, bu sınavda MF-4 puan türünde üniversitelerin istediği kadar başarılı olmak zorundadır.

Hedeflenilen üniversiteye göre elde edilmesi gereken puan değişir. 2014-2015 yıllarına göre taban puanı 386,11088 ve tavan puanı 422,17533 olmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi üniversiteler içerisinde en yüksek puan ile bölüme öğrenci kabul etmektedir.
Alınan Dersler

Dört yıllık lisans programında görülen derslerden bazıları:
 • Birinci yıl alınan dersler: Atatürk İlke ve İnkılâpları Tarihi, İngilizce, matematik, botanik, perspektif ve maket tekniği, peyzaj mimarlığına giriş, Türk dili, temel tasarım, çizim grafik anlatım teknikleri, mimarlık bilgisi, peyzaj mimarlığında eskiz ve sunum teknikleri, temel toprak bilgisidir.
 • İkinci yıl alınan dersler: Bitki materyali, fotoğrafcılık, peyzaj ekolojisi, ilkçağ ve ortaçağ mimarlığı, peyzaj yapıları, bitki üretim yetiştirme ve plantasyon teknikleri, bina – kentsel çevre ilişkisi, davranış psikolojisi, bilgisayar, ölçme bilgisi ve rölöve, kent mobilyaları donatı tasarımıdır.
 • Üçüncü yıl alınan dersler: Bitki materyali II, Türk mimarlık tarihi, kentsel peyzaj planlama, doğa koruma ve milli parklar, peyzajda restorasyon ve rölöve, harita okuma ve plan gösterim teknikleri, istatistik, çevre sorunları ve sürdürebilirlik, bahçe ve peyzaj sanat tarihi, yapı bilgisi, kırsal peyzaj planlama, su ve toprak korumada yer örtücü bitkiler, bilgisayar destekli tasarım, bitki kompozisyonu, bitki beslenmesi ve korumadır.
 • Dördüncü yıl alınan dersler: Çevre ve imar hukuku, peyjaz analiz ve değerlendirme, uzaktan algılama, peyzaj mimarlığında sulama, peyzaj yönetimi ve organizasyon, çatı ve teras bahçeleri, peyzaj uygulama teknikleri, çevresel etki değerlendirmesi, aydınlatma tekniği, karayolları peyzaj planlaması, şehir ve bölge planlama, turizm ve rekreasyon planlama, özel nitelikli bitkilendirme, yeşil altyapılar, iç mekan bitkilendirme tasarımı, ekonomi, yaya mekanlar, hidroloji, çevre kirliliği- bitki kullanım ilişkileridir.
Alınan dersler üniversitelere göre değişim gösterebilir.
Çalışma Alanları

Başarılı tamamlanan lisans eğitiminden sonra “peyzaj mimarı” ünvanını alan mezunların çalışma alanlarından bazıları:
 • Çevresel etki değerlendirmesi
 • Peyzaj yönetimi
 • Süs bitkileri yetiştiriciliği ve pazarlaması
 • Çevre planlama ve tasarım
 • Üniversiteler
 • Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı
 • Kültür Bakanlığı
 • Devlet Planlama Teşkilatı
 • Çevre Bakanlığı
 • Karayolları Genel Müdürlüğü
 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı
 • Orman Bakanlığı
 • Devlet Su İşleri
 • Belediyeler
Aranan Nitelikler

Bölümü tercih edecek adaylarda bazı özellikler aranır. Bunlar:
 • Biyoloji dersini sevmeli ve başarılı olmalılar,
 • Doğayı sevmeliler,
 • Estetik bir bakış açısına sahip olmalılar,
 • Şekil ve uzay ayrımı yapabilmeliler,
 • Yaratıcı ve sanat kültür olaylarına duyarlı olmalılar,
 • Yeniliklere açık ve değişikliklere duyarlı davranabilmeliler.

» Peyzaj Mimarlığı Nasıl Kazanılır? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
kazanilir, mimarligi, nasil, peyzaj


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:17.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv