Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Bölümler ve Açıklamaları

İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm?

 Bölümler ve Açıklamaları forumunda yer alan İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm? konusu, İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm? İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm? Özel eğitim öğretmenliklerinden biri olan işitme engelliler öğretmenliği, öğretmenliklerin en kutsal ve en zor olanlarından biridir. Bölüm işitme ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30-Ağustos-2015, 11:52   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm?

İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm?


Özel eğitim öğretmenliklerinden biri olan işitme engelliler öğretmenliği, öğretmenliklerin en kutsal ve en zor olanlarından biridir. Bölüm işitme engelli kişilerin bilgi ve becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata adapte olabilmelerini sağlamak amacı ile çalışan eğitmenler yetiştirmeyi hedefler.

İşitme engelli kişileri eğitmek, topluma kazandırmak ve çalışarak kendi kendine yetebilen kişiler haline getirmek mümkündür. Bu süreçlerde eğitim verecek ve destek olacak kişiler yetiştiren bölüm, Anadolu Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Azerbaycan Üniversitesi olmak üzere dört üniversitede eğitim verir.

Alınan Dersler

Dört yıllık lisans eğitimi boyunca genel dersler, alan dersleri ve psikoloji içerikli dersler görülür. Yıllara göre dersler:

Birinci yıl alınan dersler: Türk dili, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi, psikolojiye giriş, bilgisayar, dil gelişimi ve iletişim, sağlık bilgisi ve ilk yardım, yasalar ve özel eğitim, özel eğitim, eğitim bilimine giriş, İngilizce, engelliler ve toplumdur.

İkinci yıl alınan dersler: İşitmenin doğası, eğitsel- davranışsal ölçme değerlendirme, bilgisayar destekli eğitim, işitme engelliler ve dil, bilimsel araştırma yöntemleri, erken çocuklukta özel eğitim, öğretim ilke ve yöntemler, bireyselleştirilmiş eğitim programları, ölçme ve değerlendirme, rehberlik, işitme engellilerde erken çocukluk dönemi eğitimi, sosyoloji, işitme engellilerde iletişim becerileri, işitme engellilerde özel eğitim yöntemleridir.

Üçüncü yıl alınan dersler: Drama, beden eğitimi ve oyun öğretimi, müzik öğretimi, işitme engellilere okuma yazma öğretimi, işitme cihazları I, resim-iş öğretimi, işitme engellilere matematik öğretimi, işitme engelliler fen bilgisi öğretimi, işitme engellilere hayat bilgisi ve sosyal bilgiler öğretimi, işitme engelliler alternatif iletişim yöntemleri, sınıf yönetimi, okul deneyimi ve kaynaştırma uygulamaları, işitme engellilerde Türkçe öğretimidir.

Dördüncü yıl alınan dersler: İşitme cihazları II, sözsüz iletişim, işitme engellilerin eğitimde ders planı geliştirme, aile eğitimi ve rehberliği, öğretmenlik uygulaması II, Türk eğitim sistemi ve okul yönetimi, koklear implant ve dinleme eğitimi, desen yöntemleri, aile ile görüşme teknikleri, Türk işaret dili, işitme engelliler için öğretim teknolojisi ve materyal tasarımıdır.

Çalışma Alanları

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak çalışabilirler.
Özel eğitim veren kurumlarda öğretmenlik yapabilirler.
Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda çalışabilirler.
Bağımsız olarak işitme engellilere ders verebilirler.

Aranan Nitelikler

Bu zorlu mesleği seçmek isteyen kişilerde aranan bazı nitelikler mevcuttur. Bunlar:

Çocukları sevmeli ve çocuklara karşı sabırlı olmalıdır.

İletişim yeteneği gelişmiş olmalıdır. Aktarmak istediklerini başka insanlara açık ve net aktarabilmeliler.
Kendini geliştirebilmeliler.
Öğrenme ortamını geliştirebilmeliler.
Empati kurma yetenekleri gelişmiş olmalıdır.

» İşitme Engelliler Öğretmenliği Nasıl Bir Bölüm? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
bir, bolum, engelliler, isitme, nasil, ogretmenligi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:07.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv