Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Bölümler ve Açıklamaları

Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm?

 Bölümler ve Açıklamaları forumunda yer alan Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm? konusu, Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm? Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm? Sosyal bilimlerin bir dalı olan sosyoloji, toplum yapısı ve insan etkileşimlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Toplumların ve toplumsal yapıların kökenini, gelişmesini, işlevini ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30-Ağustos-2015, 12:08   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm?

Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm?


Sosyal bilimlerin bir dalı olan sosyoloji, toplum yapısı ve insan etkileşimlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Toplumların ve toplumsal yapıların kökenini, gelişmesini, işlevini ve birbirleriyle olan ilişkilerini araştıran sosyoloji toplum yapısındaki özellikleri coğrafik, ekonomik, kültürel etkileşimlerle de ele alarak geniş bir alanda toplumu irdeler ve bilimsel çıkarımlarla birlikte çözümler üretmeye çalışır. Sosyoloji bölümü ise bu alanla çalışma yapacak bilim insanlarını yetiştirir.

Dört yıllık bir lisans eğitiminin ardından sosyolog unvanını alacak öğrenciler, üniversite düzeyinde sosyolojik bilgilerle donanırlar. Bölümde öğrencilere sosyolojinin temel kuramlarından gelişimine, çağdaş yaklaşımlarda bulgulara kadar alanla ilgili akademik bilgiler yanında sosyolojik alanda bilimsel araştırma ve uygulama yöntemleri öğretilir. Sosyoloji bölümünde toplum biliminin teorik bilgilerine sahip olmak yanında toplumla ilgili sistematik veri toplamak, değerlendirmek ve bunları sosyolojik alanlarda kullanma yetisini kazanmak da önemlidir.

Bölümün Genel Amaçları

Toplumun sosyo-ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak araştırma yapacak ve toplumsal yapı ve sorunlarında ilişkin sistematik veriler toplayarak, değerlendirme yapabilecek sosyologlar yetiştirmek bölümün amaçları arasındadır.

Bölümün Gerektirdikleri

Bu bölümde okumak isteyenler, iyi bir gözlemci olmalılardır. Ayrıca araştırma verilerini yorumlayabilecek analitik düşünce yeteneği yanında sadece tarih, coğrafya, felsefe, psikoloji gibi sosyal bilimler değil sosyolojik yöntemleri uygulayabilmek açısından matematiğe de ilgi duymalılardır. Bunlarla birlikte iletişim yeteneğine ve toplumsal olaylara merak duyarak olaylar arasında bağlantı kurabilecek yeteneğe sahip olmalıdırlar.

Bölümün Çalışma Alanları

Tarihsel verileri inceleyerek, gözlem ve görüşme yöntemleri ile toplumun kökenin, gelişimini, yaşam tarzını ve sosyal ilişkilerini araştıran sosyologlar eğitim, hukuk ve planlama gibi diğer sosyal alanlarda görev alan uzmanlar için veriler toplayıp bunları yorumlarlar. Ayrıca toplumun en küçük kurumu aile yanında din, eğitim gibi sosyal kurumlar ve toplumun demografik yapısı, köy-kent yerleşmeleri, endüstri ve tarım, siyaset ve hukuk sosyolojisi gibi alanlarda uzmanlaşarak toplumun bu yapılanmalarıyla ilgili sorunları ortaya koyup çözümler üretirler.

İş Olanakları

Sosyologlar, kamu kuruluşlarının ve özel sektörlerin ilgili birimlerinde, araştırma şirketlerinde ve yayın kuruluşlarında uzman, danışman veya araştırmacı olarak görev alırlar. Ayrıca sosyoloji eğitimi yanında felsefe ve psikoloji alanlarında da donanım sahibi olan sosyoloji mezunları formasyon sertifikasını aldıkları taktirde eğitimci olarak çalışabilirler. Lisans eğitiminden sonra akademik kariyerine devam eden sosyoloji mezunları üniversitelerde öğretim üyesi olarak meslek yaşamını devam ettirebilirler.

Toplumsal değişimlerin hızla yaşandığı Türkiye'de toplum planlaması ve yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmek açısında sosyoloji biliminin önemi gittikçe artmaya başlamıştır ve iş sahalarında sosyologlara gereksim duyulmaya başlanmıştır. Ancak, bu alanda kalıcı bir yer edinebilmek bireysel başarıya ve kişinin uzmanlaşmasına bağlıdır.

Eğitim Veren Üniversiteler

Üniversitelerin Edebiyat Fakülteleri'nde eğitim veren Sosyoloji bölümü, Türkiye'de devlet ve özel üniversitelerin hemen hemen hepsinde bölüm olarak yer almaktadır. Taban puanı yüksek olan üniversiteler eğitim dilini İngilizce olarak veren ve ağırlıklı olan burs imkanı sağlayan özel üniversitelerdir. 2014-2015 yılı taban puanlarında genel sıralamaya bakıldığında Koç Üniversitesi ilk sırayı alırken Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri sıralamayı takip etmektedir. Örgün eğitim yanında bölüme yer veren açıköğretimler ise sıralamanın en sonunda yer almaktadır.

» Sosyoloji Nasıl Bir Bölüm? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
bir, bolum, nasil, sosyoloji


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:59.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv