Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Genel Konular Spor Haberleri Diğer Spor Dalları

Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

 Diğer Spor Dalları forumunda yer alan Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir? konusu, Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir? Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir? hentbol kuralları hentbolun genel kuralları hentbol kuralları hakkında bilgi Kural 01 Oyun Alanı1: 1 Oyun alani (Sekil:1); 40 m x 20 m ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 08-Mart-2012, 00:04   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir?

hentbol kuralları
hentbolun genel kuralları
hentbol kuralları hakkında bilgi

Kural 01
Oyun Alanı1:
1 Oyun alani (Sekil:1); 40 m x 20 m ölçülerinde , iki kale sahasi (Kural 1:4 ve 6) ve bir oyun alanini içeren dik dörtgen seklindedir. Uzun kenarlara kenar çizgisi, kisa kenarlarin kale direkleri arasinda kalan bölümüne kale çizgisi ve kalelerin her iki yaninda kalan bölümüne ise dis kale çizgisi adi verilir.

Oyun alaninin çevresinde; kale çizgilerinden itibaren en az 2 m ve kenar çizgilerinden itibaren en az 1 m genisliginde bir emniyet alaninin olmasi gerekir.
Müsabaka süresince oyun alaninin özellikleri, bir takima avantaj saglayacak sekilde degistirilemez.

1:2 Kaleler (Sekil: 2-a ve 2-b) her bir kale çizgisinin tam ortasina yerlestirilir. Kaleler zemine veya arkalarindaki duvarlara sikica tutturulmali; içten içe 3 m genisliginde ve 2m yüksekliginde olmalidir.

Kale direkleri bir üst direkle birbirine baglanir. Kale direklerinin arka kenarlari, kale çizgisinin arka kenariyla ayni hizada olmalidir. Yan direkler ve üst direk bir kenari 8 cm olan kare kesitinde olmali; direklerin sahadan görünen üç yüzü de birbiriyle, zeminle ve arka duvarla zit iki ayri renkte seritler halinde boyanmalidir.

Kalelerin, giren topun kalede kalmasini saglayacak sekilde ag ile donatilmis olmasi gerekir.

1:3 Oyun alanindaki bütün çizgiler sinirladiklari alana dahildirler. Kale direkleri arasindaki çizgi (Sekil:2-a) 8 cm, diger tüm çizgiler ise 5 cm genisliginde olmalidir.
Çizgilerle sinirlandirilan alanlar, sinirlandiran çizgiler yerine farkli renklerde boyanarak birbirilerinden ayrilabilirler.

1:4 Her kalenin önünde bir kale sahasi bulunur (Sekil.5). Kale sahasi su sekilde çizilir:

a) Kale çizgisine paralel ve kale çizgisinin dis kenari ile kale sahasi çizgisinin dis kenari arasindaki uzaklik 6 m olan 3 m uzunlugunda düz bir çizgi ile çizilir.

b) Bu çizginin her iki ucunun, kale direklerinin iç arka kenar dip kösesinden ölçülerek çizilen 6 m yari çapindaki iki çeyrek dairenin birlestirilmesi sonucu belirlenir (Sekil:1 ve 2-a).

1:5 Serbest atis çizgisi,( 9 m çizgisi) kale sahasi çizgisinin 3 m disindan çizilen kesik bir çizgidir. Çizgiler ve aralarindaki bosluklarin her biri 15 cm dir (Sekil :1).

1:6 7 m çizgisi; kalenin tam karsisinda, 1 m uzunlugunda bir çizgidir. Bu çizgi, kale çizgisine paralel ve 7m uzakliktadir. (Bu mesafe, kale çizgisinin arka kenarindan 7m çizgisinin ön kenarina kadardir.) (Sekil : 1).

1:7 Kaleci sinir çizgisi (4m çizgisi); kale çizgisinin dis kenari ile çizilecek çizginin dis kenari arasindaki uzaklik 4 m olan, 15 cm uzunlugunda, kale çizgisine paralel ve kalenin tam karsisindadir (Sekil : 1).

1:8 Orta çizgi iki uzun kenarin orta noktalarini birlestiren çizgidir (Sekil :1 ve 3).

1:9 Kenar çizgisinin bir parçasi olan degisme çizgisi, her iki takim için orta çizgiden 4,5 m mesafede; orta çizgiye paralel, saha içine ve disina dogru her iki yönde 15 cm uzunlugundadir (Sekil : 1 ve 3).

Kural 02 Oyun Süresi, Bitiş Sinyali ve Mola Oyun Süresi

2:1 16 ve daha yukari yastaki oyunculardan olusan bütün takimlar için normal oyun süresi 30 dakikalik iki devredir ve devre arasi normalde 10 dakikadir.

Yaslari 12 – 16 arasinda olan takimlar için oyun süresi 2 x 25 ve 8 – 12 arasinda olan takimlar için ise 2 x 20 dakikadir ve her iki durumda da devre arasi 10 dakikadir.

2:2 Kazananin belirlenmesi gereken bir müsabakada, normal oyun süresi berabere biterse 5 dakikalik aradan sonra uzatma bölümü oynanir. Uzatma bölümü 5 dakikalik iki devreden olusur ve devre arasi 1 dakikadir. Birinci uzatma bölümü sonunda oyun hala berabere ise, 5 dakikalik bir aradan sonra ikinci uzatma bölümü oynanir. Bu uzatma bölümü de 5 dakikalik 2 devreden olur ve devre arai1 dakikadir. Oyun hala berabere ise kazanan takim ilgili müsabaka kurallarina göre belirlenir

Müsabaka sonucunun belirlenmesi için 7 m atislarinin kullanilmasina karar verildigi takdirde asagidaki yöntem takip edilmelidir.

•Yorum:
Beraberligin bozulmasi için 7 metre atislarinin kullanilmasi karari verilmesi halinde, oyun süresi sonunda iki dakika, diskalifiye veya ihraç cezalari almamis oyuncular yedi metre atisini kullanabilecektir. Her iki takim 5′er oyuncusunu 7 metre atislarini kullanmak üzere belirleyecektir. Seçilen oyuncular rakip takim oyunculari ile degisimli olarak birer 7 metre atisi kullanacaktir. Takimlarin atis yapacak oyuncu sirasini belirlemelerine gerek yoktur. Kaleciler oynama hakki olan oyuncular arasindan serbestçe seçip degistirilebilir. Oyuncular 7 metre atislarina hem atis yapacak oyuncu hem de kaleci olarak katilabilir.

7 metre atislari için hangi kalenin kullanilacagina hakemler karar verecektir. Hakemler kura atisini yapar ve kura atisini kazanan takim ilk 7 metre atisini hangi takimin yapacagina karar verir. Her iki takimin 5′er 7 metre atisi kullanmasindan sonra esitlik bozulmadigi takdirde sira düzeninde esitlik bozulana kadar 7 metre atislarina devam edilmelidir.

Ilk bes 7 metre atisi sonrasi esitlik bozulmadigi takdirde devam edilecek 7 metre atislari için takimlar tekrardan 5 er oyuncu belirlemelidir. 5 er oyuncu belirleme yöntemi 7 metre atislari devam ettigi sürece devam eder. Ancak, iki takimin esit sayida 7 metre atisi kullanmasi sonrasi gol sayisinda farklilik olustugu an kazanan takim belirlenir.

7 m atislarinin uygulanmasi esnasinda tekrarlanan sportmenlik disi davranislar yada belirlenmis durumlardan dolayi sporcular diskalifiye edilir. Diskalifiye edilen oyuncu belirlenen 5 kisilik grup içerisinde ise takimlar bu oyuncunun yerine baska bir oyuncu belirlemelidir.

Bitis Sinyali

2:3 Oyun süresi, hakemin ilk baslama atisi için çaldigi düdükle baslar ve skorborddan gelen otomatik bitis sinyali veya saat hakeminin bitis düdügü ile sona erer. Bu tür bir düdük veya sinyal gelmezse, hakem oyun süresinin bittigini belirtmek için düdük çalar(17:9).

•Yorum :
Skorbord yoksa, saat hakemi masa saati veya kronometre kullanmalidir ve müsabakayi 18:2′nin 2. paragrafinda belirtilen sekilde bitis düdügü ile bitirmelidir.

2:4 Müsabakanin devre arasi, müsabaka sonu ve uzatma bölümlerinin sonundaki bitis sinyali ile es zamanli ya da hemen öncesinde yapilan ihlaller ve sportmenlik disi davranislar (bunun neticesinde ortaya çikacak kural 13:1′ de belirtilen serbest atis veya 7 m atisi bitis sinyalinden sonra kullanilacak olsa bile) cezalandirilmalidir.

Benzer sekilde bir serbest atis ya da 7m atisi kullanilirken ya da atis kullanildiktan sonra top havadayken bitis sinyali gelirse atis tekrarlanir.

Her iki durumda da kullanilan ya da tekrarlanan serbest atis ya da 7 m atisinin sonucu alindiktan sonra hakemler oyunu bitirir.

2:5 Kural 2.4 uyarinca kullanilan veya tekrarlanan serbest atis için oyuncularin pozisyonu ve oyuncu degisimi konusunda özel sinirlamalar uygulanmalidir. Kural 4.4′deki normal oyuncu degisim esnekligine bir istisna olarak sadece atisi yapacak takima bir oyuncu degistirme hakki taninmaktadir. Ihlaller kural 4:5′in 1. paragrafina uygun olarak cezalandirilacaktir. Ayrica, atisi kullanacak takimin oyunculari rakip takimin serbest atis çizgisinin disinda ve atis yapacak takim arkadaslarindan en az 3 metre uzakta durmalidir (13:7, 15:6 ve Açiklamalar No:1)

Savunma oyuncularinin konumu Kural 13:8′de belirtilmektedir.

2:6 2:4-5′te açiklanan durumlarda serbest atis veya 7 m atisinin kullanilmasi sirasinda oyuncu ve idareciler tarafindan yapilabilecek ihlaller ve spor disi davranislar bireysel olarak cezalandirilir. Bununla birlikte bu tür atislarin kullanimi sirasinda yapilan ihlaller karsi yönde serbest atisi gerektirmez.

2:7 Hakemler ( Devrenin, müsabakanin ya da uzatma bölümleri de dahil)bitis sinyalinin saat hakemi tarafindan erken verildigini belirlediginde, oyunculari sahada tutarak kalan süreyi oynatmalidirlar.

Bitis sinyali erken verildiginde; topa sahip olan takim, oyunun tekrar baslatilmasinda topu kullanan taraf olmalidir. Bitis sinyali verildiginde top oyun disinda ise, duruma uygun sekilde yapilacak atis ile top yeniden oyuna dahil edilmelidir. Eger top oyunda ise 13:4 a-b’ye uygun atisla yeniden baslatilmalidir.

Oyunun veya uzatma bölümünün birinci devrelerinin geç bitirildigine karar verilirse ikinci devre gereken süre kadar kisaltilmalidir. Normal oyun süresinin veya uzatma devrelerinin ikinci yarilarinin geç bitirildigine karar verilirse hakemler hiçbir seyi degistirmek durumunda degillerdir.

Mola

2:8 Oyun süresinin ne zaman ve ne kadar süre için durdurulacagina hakemler karar verirler (Mola).

Asagidaki Durumlarda Mola Zorunludur :

•2dk. zaman cezasi, diskalifiye veya ihraç verildiginde,
•Takim mola verildiginde
•Saat hakemi veya gözlemciden gelen sinyal varsa ,
•Kural 17:7′e uygun olarak iki hakemin aralarinda istisare yapma ihtiyaci hasil oldugunda ,

Bazi kosullara bagli olarak da mola karari verilebilir (Açikl. No: 2)
.

Mola süresince yapilan ihlaller oyun süresince yapilan ihlaller gibi degerlendirilir (16:13, 1. parag.).

2:9 Ilke olarak, mola karari dolayisiyla saatin ne zaman duracagini ve yeniden bagliyacagini hakemler belirler. Mola nedeniyle oyun süresinin durdurulmasi ve yeniden baslatilmasi için, hakemler saat hakemine isaret verirler. Oyun süresinin durduruldugu saat hakemine üç kisa düdük ve 16 nolu hakem el isareti ile gösterilir.

Ancak, saat hakemi veya gözlemcinin sinyali ile oyunun durduruldugu zamanda (kural 2:8 b-c) saat hakemi hakemlerin teyidini beklemeden süreyi derhal durdurmalidir.

Moladan sonra oyun kesinlikle düdükle baslatilmalidir (kural 15:3 b bkz.)

•Yorum:
Saat hakemi ya da gözlemci tarafindan verilen sinyal varsa oyun süresi derhal durdurulur.. Hakemler (ve oyuncular) oyunun durdugunu aninda anlamasalar dahi oyunu durduran sinyal sonrasi olusan su durumlar geçersizdir: Sinyal sonrasi bir gol oldugunda geçersiz kabul edilecektir. Ayni sekilde bir takimin kazandigi(7 metre, serbest atis, kenar atisi, baslama atisi veya kaleci atisi) atislar geçersizdir. Oyun, masa hakemi veya gözlemcinin mola talebini belirten sinyal verilmesi anindaki duruma uygun sekilde yeniden baslatilmalidir. (Masadan gelen mola talebinin tipik olarak takim mola istegi veya yanlis oyuncu degisikligi kaynakli oldugu unutulmamalidir.)
Ancak, masadan gelen mola sinyali ile hakemlerin oyunu durdurmasi arasindaki zamanda verilmis olan bireysel cezalandirmalar geçerlidir. Bu durum ihlalin türü ve cezanin agirligindan bagimsiz olarak uygulanir.

2:10 Takimlar normal oyun süresinin her devresinde, bir dakikalik birer takim molasi alma hakkina sahiptir, uzatma devrelerinde mola alinamaz. (Açikl. No:3 bkz.).

Kural 03 Top

3:1 Top; deri veya sentetik maddeden yapilmis ve küre seklinde olmali; dis yüzeyi parlak veya kaygan olmamalidir (kural 17:3 bkz. ).

3:2 Topun çevresi ve agirligi kategorilere bagli olarak asagidaki gibi degisir:

16 yasindan büyük erkekler için 58 – 60 cm ve 425 – 475 gram (IHF 3 numara).

12 – 16 yas arasi erkekler ve 14 yasindan büyük bayanlar için 54 – 56 cm ve 325 – 375 gram (IHF 2 numara).

8 – 12 yas arasi erkekler ve 8 – 14 yas arasi bayanlar için 50 – 52 cm ve 290 – 330 gram (IHF 1 numara).

•Yorum :
Uluslararasi resmi müsabakalarin tümünde kullanilacak toplar için gerekli teknik özellikler “IHF Top Yönetmeliginde” belirtilmistir.
Mini Hentbol için kullanilan toplarin çevresi ve agirligi oyun kurali olarak düzenlenmemistir.

3:3 Her müsabaka için en az iki top bulundurulmalidir. Yedek toplar 3: 1 – 2 de belirtilen özelliklere uygun olmali ve her an kullanilabilecek sekilde hakem masasinda bulundurulmalidir.

3:4 Yedek topun ne zaman kullanilacagina hakemler karar verirler. Böyle durumlarda, mola alinmasini ve oyunun durmasini engellemek için en kisa süre içinde yedek topun oyuna sokulmasi gerekir.

Kural 04 Takim, Oyuncu Degisimi ve Malzeme Takim

4:1 Bir takim en fazla 14 oyuncudan olusur.

Ayni anda oyun alaninda 7′den fazla oyuncu bulundurulamaz. Digerleri yedek oyunculardir.

Oyun süresince her takim bir oyuncusunu kaleci olarak oynatmalidir. Kaleci her zaman saha oyuncusu olabilir. Ayni sekilde, bir saha oyuncusu da her zaman kaleci olabilir (kural 4:4 ve 4:7 bkz.).

Bir takim müsabakanin basinda sahada en az 5 oyuncu bulundurmalidir.

Uzatma devreleri dahil takimlar müsabaka süresince oyuncu sayilarini 14′e tamamlayabilirler.

Takimlardan birinin oyuncu sayisi 5′in altina düsse bile müsabaka devam edebilir. Müsabakanin tatil edilip edilmeyecegi ve gerekli görülmesi durumunda, ne zaman tatil edilecegi hakemlerin kararina baglidir (kural 17:12 bkz.).

4:2 Müsabaka süresince bir takim yedek bankinda en fazla 4 idareci bulundurabilir. Idareciler müsabaka sirasinda degistirilemezler. Idarecilerden biri takim sorumlusu olarak belirlenmelidir. Gerektiginde sadece takim sorumlusu masa ve saha hakemleri ile konusma hakkina sahiptir (ancak Açikl.: 3 : takim molasi bkz).

Takim idarecisinin müsabaka süresince oyun alanina girmesine izin verilmez. Bu kuralin ihlali sportmenlik disi davranis olarak cezalandirilir (kural 8:4, 16:1 c, 16:3-d, ve 16:6-a bkz.) ve müsabakaya rakip takimin kullanacagi serbest atisla devam edilir (kural 13:1a-b, ancak Açikl. No: 9 bkz).

Takim sorumlusu müsabaka basladiginda, yedek bankinda maç kagidina kayitli idareciler (en fazla 4 idareci) ve oynamaya herhangi bir engeli olmayan oyuncularin (kural 4:3 bkz.) yer almasini saglamalidir. Bu kuralin ihlali halinde takim sorumlusu hakkinda artirmali ceza kurali uygulanmalidir (kural 16:1c 16:3d ve 16:6a bkz.).

4:3 Bir oyuncu veya idareci müsabaka cetveline yazilmis ve müsabakanin basinda sahada hazir ise oyuna katilma hakkina sahiptir.

Müsabaka listesinde yazili olan ve müsabaka basladiktan sonra gelen oyuncu ve idareciler oyuna katilmak için masa hakemlerinden izin almali ve müsabaka cetveline yazilmalidirlar.

Müsabakada oynama hakki olan bir oyuncu her an takiminin oyuncu degisme çizgisinden oyuna girebilir (ancak kural 4:4, 4:6 bkz).

Takim sorumlusu, sadece oynama hakki olan oyuncularin müsabakaya dahil olmasindan sorumludur. Oynama hakki olmayan bir oyuncu sahaya girmesi takim sorumlusunun sportmenlik disi fiili olarak kabul edilmeli ve buna uygun sekilde cezalandirilmalidir (kural 13:1a-b, 16:1c, 16:3d ve 16:6a bkz. ancak açikl. No: 9 bkz).

Oyuncu Degisimi

4:4 Yedek oyuncular masa hakemlerine haber vermeksizin, degisecek oyuncunun oyun alanini tamamen terk etmis olmasi kosulu (kural 4:5 bkz.) ile, her an ve sayica sinirlama olmaksizin (ancak, kural 2:5 bkz.) oyuna girebilirler.

Oyuna girecek ve oyuncak çikacak oyuncular kendi takimlarinin oyuncu degisim çizgisini kullanmalidir (kural 4:5 bkz). Bu durum kaleci degisimi için de geçerlidir (kural 4:7 ve 14:10 bkz.).

Oyuncu degisimi ile ilgili kurallar, takim molasi hariç, molalarda da geçerlidir.

•Yorum:
Oyuncu degisim çizgisinin amaci uygun ve düzenli oyuncu degisimin saglanmasidir. Söz konusu kural, oyuncu degisim çizgisini veya dis kale çizgisini etkisiz ve bir avantaj saglamak amaci olmadan asan oyuncularin (oyuncu degisim çizgisinin hemen ardindaki su sisenin veya bir havlunun alinmasi ya da iki dakika cezasi almis bir oyuncunun sportmence bir tavirda ancak degisme alani disindan kenar çizgisinden oyun alanini terk ermesi gibi durumlarda) cezalandirilmasi için olusturulmamistir. Oyun sahasi disindaki alanlarin taktiksel ve kural disi kullanimi kural 7:10 çerçevesinde ayrica degerlendirilmektedir.

4:5 Hatali oyuncu degisiminde, hatayi yapan oyuncuya 2 dk. zaman cezasi verilmelidir. Ayni takimdan ve ayni anda birden fazla degisme hatasi yapilirsa, sadece hatayi ilk yapan oyuncu cezalandirilir.

Müsabaka rakip takimin kullanacagi serbest atisla yeniden baslatilir (kural 13:1a-b bkz., ancak, açikl. No: 9 bkz.).

4:6 Fazladan bir oyuncu oyun alanina girerse veya yedek bir oyuncu degisme alanindan oyuna müdahale ederse 2 dakika zaman cezasi verilir. Böyle bir durumda takim, fazladan oyuna giren oyuncu disinda, oyun alanindaki bir baska oyuncusunu da 2 dakika süre ile oyundan alir.

2 dakika zaman cezasi devam eden bir oyuncu oyun alanina girerse ikinci kez zaman cezasi verilir. Bu durumdaki oyuncunun cezasi son olarak aldigi ceza ile baslatilir ve ilk cezanin kalan bölümü için bir baska oyuncu oyun alanindan alinmalidir.

Her iki durumda da oyun, rakip takimin kullanacagi serbest atisla yeniden baslatilir (kural 13:1a-b bkz, ancak, açikl. No: 9 bkz.).

Malzeme

4:7 Bir takimin saha oyuncularinin formalari tek tip olmali ve rakip takimin formalarindan renk ve desen olarak ayirt edilmelidir. Kaleciler ayni renk forma giymelidir, bu forma her iki takimin saha oyunculari ve rakip takimin kalecilerinden farkli renkte olmalidir (kural 17:3 bkz.).

4:8 Oyuncularin formalarindaki sirt numaralarinin boyu en az 20 cm ve gögüs numaralarinin boyu ise en az 10 cm olmalidir. Numaralar tercihen 1′den 20′ye kadar olmalidir.

Saha oyunculugundan kalecilige, kalecilikten saha oyunculuguna geçen oyuncu ayni forma numarasini muhafaza etmelidir.

Forma numaralari renk ve desen olarak formalardan farkli olmalidir.

4:9 Oyuncular spor ayakkabisi giymelidir.

Oyuncularin, diger oyuncular için tehlikeli olabilecek objeleri giymesine müsaade edilmemelidir. Oyuncularin; kafa koruyucu, yüz maskesi, künye, saat, yüzük, gerdanlik, zincir, küpe, sert çerçeveli veya tokasiz gözlük gibi tehlikeli olabilecek esyalari giymelerine izin verilmez (kural 17:3 bkz.).

Düz yüzüklere, küçük küpelere ve görülebilir piercinglere diger oyunculara tehlike olusturmayacak sekilde bandlandigi takdirde müsaade edilebilir. Yumusak ve elastik maddeden yapilmis saç bandina izin verilir.

Bu kosullari yerine getirmeyen oyuncunun, durumunu düzeltinceye kadar, oynamasina izin verilmez.

4:10 Bir oyuncunun kanamasi ya da formasinda veya vücudunda kan lekesi varsa; bu oyuncunun normal degisme bölgesini kullanarak oyun alanindan hemen çikarilmasi gerekir. Kani durduruluncaya, yarasi sarilincaya ve formasi temizleninceye kadar ilgili oyuncunun oynamasina izin verilmez.

Böyle durumlarda hakemlerin talimatlarini yerine getirmeyen sporcu, sportmenlik disi davranista bulunmus sayilir (kural 8:4, 16:1c ve 16:3c bkz.).

4:11 Sakatlik durumunda, hakemler 16 ve 17 nolu hakem el isaretlerini kullanarak, sakatlanan oyuncunun kendi takimindan ve oyuna katilma hakki bulunan iki kisinin (kural 4:3 bkz.) sadece sakatlanan oyuncuya yardimci olmalari amaci ile ve mola süresince, oyun alanina girmelerine izin verebilirler.

Sakatliktan dolayi 2den fazla kisi girdiginde, giren kisi sporcu ise kural 4:6 ve 16:3a uyarinca hatali oyna girme, Idareciler ise kural 4:2, 16:1c, 16:3d ve 16:6a uyarinca sportmenlik isi davranis olarak cezalandirilir. Oyun sahasina girmesine müsaade edilen ancak sakatlanan oyuncuya yardim etmek yerine oyunculara taktik veren ve rakip oyunculara, hakeme ve diger saha içindeki kisilere müdahale eden oyuncu ya da idareciler sportmenlik disi hareket etmis olarak degerlendirilmelidir (kural 16:1c, 16:3c-d ve 16:6a bkz.)

Kural 05 Kaleci
Kalecinin Yapabilecekleri :

5:1 Kale sahasinda savunma amaciyla topa vücudunun her kismiyla dokunabilir.

5:2 Topla birlikte kale sahasi içerisinde, saha oyuncularina uygulanan kisitlamalara tabi olmaksizin serbestçe hareket edebilir (kural 7:2 – 4 ve 7:7 bkz.); ancak kaleci atisini geciktirmesine izin verilmez (kural 6:4-5, 12:2 ve 15:5b bkz.).

5:3 Topsuz olarak kale sahasini terk ederek oyuna katilabilir. Bu durumda saha oyuncularina uygulanan kurallara tabidir.

Kalecinin vücudunun her hangi bir kismi kale sahasi çizgisinin disina temas ederse, kale sahasini terk etmis sayilir.

5:4 Kontrol altina alamadigi topla kale sahasini terk edebilir ve topla oyun alaninda tekrar oynayabilir.

Kaleci Için Yasaklamalar :

5:5 Savunmada rakibini tehlikeye sokamaz (kural 8:2 ve 8:5 bkz.).

5:6 Kontrolü altindaki topla kale sahasini terk edemez. Kural 15:7′nin 2inci paragrafi geregince kaleci atisi tekrarlanir. Eger hakemler kaleci atisinin kullanilmasi için düdük çalmissa ve kontrolü altindaki top ile kale sahasini terk ederse ( kural 6:1, 13:1a ve 15:7 nin 3üncü paragrafi uyarinca). serbest atisa hükmedilir. Kaleci çalinan düdük sonrasi elinde top ile kale sahasini terk ederek oyun alanina girmesinden sonra topun kontrolünü kale sahasi disinda kaybetmesi durumunda kural 15:7′deki avantaj kurali dikkate alinmalidir.

5:7 Kale sahasi içindeyken, oyun alaninda duran veya yuvarlanan topa dokunamaz (kural 16:1 ve 13:1a bkz.).

5:8 Kale sahasinin disinda duran veya yuvarlanan topu kale sahasina alamaz (kural 6:1 ve 13:1a bkz.).

5:9 Topla oyun alanindan kendi kale sahasina giremez (kural 6:1 ve 13:1a bkz.).

5:10 Kale sahasinda duran veya oyun alanina dogru hareket eden topa ayak veya diz alti ile dokunamaz (kural 13:1a).

5:11 7 m atisi kullanilirken, top atisi yapan oyuncunun elinden çikmadan, 4 m sinir çizgisini veya uzantisini geçemez (kural 14:9 bkz.).

•Yorum:
Kalecinin bir ayagi zeminde veya 4 m çizgisinin arkasinda ise diger ayagi veya vücudunun herhangi bir kismi ile havadan bu çizgiyi asabilir.
Kural 06 Kale Sahası
6:1 Kale sahasina sadece kaleci girebilir (ancak kural 6:3 bkz.). Kale sahasi çizgisi dahil olmak üzere kale sahasina vücudunun herhangi bir kismiyla dokunan saha oyuncusu bu alani ihlal etmis sayilir.

6:2 Saha oyuncusunun kale sahasina girmesi halinde asagidaki kararlar verilmelidir:

a) Hücum eden takimin saha oyuncusu kontrolü altindaki topla kale sahasina girerse veya topsuz olarak kale sahasina girer ve bu sekilde bir avantaj saglarsa, kaleci atisina hükmedilir (kural 12:1 bkz.)

b) Savunma yapan takimin saha oyuncularindan birisi kale sahasina girerse ve bu sekilde bir avantaj saglayarak açik bir gol sansini engellemediyse serbest atisa hükmedilir (kural 13:1b bkz.) ; ayrica, 5:1 no’lu açiklamaya bakiniz.

c) Savunma oyuncusu kale sahasina girerek açik bir gol sansini engellerse, 7 m atisina hükmedilir (kural 14:1a bkz.).

6:3 Saha oyuncusunun kale sahasina girmesi asagidaki durumlarda cezalandirilmaz:

a) Rakibi için bir dezavantaj olusturmadigi takdirde, topla oynadiktan sonra kale sahasina girmesi,

b) Bir avantaj saglamayacak sekilde topsuz olarak kale sahasina girmesi,

6:4 Topun kale sahasi içinde kaleci tarafindan kontrol altina alinmasi halinde “top oyun disi” olarak kabul edilir (kural 12:1 bkz.). Kale sahasinda kalan top kaleci tarafindan kaleci atisiyla tekrar oyuna sokulmalidir (kural 12:2 bkz.).

6:5 Kale sahasinda yerde yuvarlanan top oyunda kabul edilir ve top kalecin takiminda sayilir ve sadece topa kaleci dokunabilir Bu durumda kaleci topu alabilir ve bu anda top oyun disi kabul edilir. kural 6:4 ve 12:1-2 uyarinca oyuna tekrar sokar (ancak kural 6:7b bkz.) Kale sahasinda yuvarlanan topa kalecinin takim arkadasi dokundugu takdirde (13:1a ) karsi takim lehine serbest atis (ancak, kural 14:1a’ya 8c no’lu açiklama ile bkz.) . Eger rakip takim oyuncusu tarafindan dokunuldugu takdirde oyun kaleci atisi ile devam eder (kural 12:1, iii bkz.).

Eger kale sahasi içerisinde duran bir top varsa oyun disi kabul edilir (kural 12:1, ii bkz.), top kalecin takiminda sayilir ve sadece topa kaleci dokunabilir. Kaleci kural 6:4 ve 12:2 uyarinca topu tekrardan oyuna sokmak zorundadir (ancak, kural6:7b’e bkz.) Her iki takimin diger oyunculari topa dokunmasi halinde kaleci atisi ile top oyuna sokulur (kural 12:1′in 2inci paragrafi ve kural 13:3 bkz.).

Kale sahasinda havada bulunan topla oynanabilir.

6:6 Savunma oyuncularindan biri savunma amaciyla topa dokunur ve top kaleci tarafindan tutulur veya kale sahasinda kalirsa oyun kaleci atisiyla devam etmelidir (kural 6:4-5 bkz.).

6:7 Oyuncu topu kendi kale sahasina atarsa asagidaki kararlar verilir:

a) Top kaleye girerse, gol.

b) Top kale sahasinda kalirsa veya kaleci topa dokunur ve top kaleye girmezse serbest atis (kural 13:1a-b bkz.).

c) Top dis kale çizgisini asarsa kenar atisi (kural 11:1 bkz.).

d) Kaleci topa dokunmadan, top kale sahasini asarak oyun alanina dönerse, oyun devam eder.

6:8 Kale sahasindan oyun alanina geri dönen top oyunda kalir.

Kural 07 Topla Oynama, Pasif Oyun
Topla Oynama

Asagidakiler yapilabilir:

7:1 Top, açik veya kapali elle, kol, bas, gövde, kalça ve dizler kullanilarak, itilebilir, tutulabilir, durdurulabilir, atilabilir veya topa vurulabilir.

7:2 Top yerde bile olsa, en fazla üç saniye tutulabilir (kural 13:1a bkz.).

7:3 Top elde iken en fazla üç adim atilabilir. Asagidaki durumlarda bir adim atilmis sayilir (kural 13:1a bkz.):

a) Oyuncu iki ayagi yerde ve ayakta dururken, bir ayagini kaldirip tekrar yere koyarsa veya bir ayaginin yerini degistirirse,

b) Oyuncu bir ayagi yerde iken topu yakalayip, sonra diger ayagini yere koyarsa,

c) Oyuncu siçradiktan sonra bir ayagi üzerine düser ve daha sonra ayni ayagi üzerinde tekrar siçrarsa veya diger ayagi ile yere dokunursa,

d) Oyuncu siçrama sonrasinda ayni anda iki ayagi üzerine düsüp daha sonra bir ayagini kaldirip tekrar yere koyarsa veya yerini degistirirse,

•Yorum:
Bir ayak yer degistirdiginde diger ayak yerden sürüklenerek onun yanina çekilirse bir adim alinmis sayilir.

7:4 Ayakta dururken veya kosarken:

a) Top bir kere yere vurulup, tek ya da çift elle tutulabilir,

b) Top tek elle yerde sürülebilir daha sonra tekrar tek veya çift elle tutulabilir veya yerden alinabilir,

c) Top tek elle yerde yuvarlanabilir daha sonra tekrar tek veya çift elle tutulabilir veya yerden alinabilir,

Bunlardan sonra üç saniye içerisinde yada üç adimdan fazla atilmadan top elden çikarilmalidir (kural 13:1a bkz.).

Oyuncu vücudunun herhangi bir kismi ile topa dokunur ve zemine dogru yönlendirirse top sürülmeye baslanmis sayilir.

Top bir baska oyuncuya veya kale direklerine dokunursa, oyuncu yeniden topa dokunabilir, sürebilir ve tekrar yakalayabilir (ancak, kural 14:6′a bkz.).

7:5 Top bir elden digerine aktarilabilir.

7:6 Diz üstü durarak, oturarak veya yatarak topla oynanabilir. En az bir ayagin yer ile temasi sarti dahil olmak üzere kural 15:1′de belirtilen sartlar karsilanmak kaydiyla diz üstü durarak, oturarak veya yatarak atislar (örnegin serbest atis) kullanilabilir.

Asagidakiler yapilamaz:

7:7 Top oyuncu tarafindan kontrol altina alindiktan sonra zemine, baska bir oyuncuya veya kale direklerine dokunmamissa, topa bir kereden fazla dokunulamaz (kural 13:1a bkz.). Ancak, eger sporcunun topu tutmaya veya durdurmaya çalisirken kontrol altina alamamasi, topu elinden düsürmesi ya da topu tutamamasi cezalandirilamaz.

Top kontrol altina alinmissa, oyuncu topu sürdükten veya yere vurduktan sonra bir kereden fazla dokunamaz.

7:8 Rakip oyuncu tarafindan atilmadigi taktirde, topa diz alti veya ayakla dokunulamaz (kural 13.1a-b bkz.).

7:9 Oyun alanindaki top hakeme degerse oyun devam eder.

7:10 Topa sahip olan oyuncu, top oyun alaninda kalsa dahi bir ya da iki ayagi oyun alaninin disina çikarsa (örnegin rakip oyuncunun etrafindan dolanirsa) rakip takim adina bir serbest atisa hükmedilir (kural 13:1a bkz.).

Topa sahip olan takimdan bir oyuncu topsuz olarak oyun alaninin disinda pozisyon alirsa hakemler tarafindan oyuncuya oyun alanina girme zorunda oldugu hatirlatilir. Eger oyuncu hakemin uyarisina uymaz veya ayni takim oyuncularinca tekrarlanirsa daha fazla uyarilmadan rakip takima serbest atis verilmelidir (kural 13:1a bkz.). Ancak, kural 8 ve kural 16 uyarinca bireysel cezalandirma gerektirmez.
Pasif Oyun

7:11 Bir takimin hücum veya gol için belirgin bir girisimde bulunmaksizin topu kontrolü altinda tutmasi, baslama atisi, serbest atis, kenar atisi veya kaleci atisinin kullanimini sürekli olarak geciktirilmesi (Açikl. No: 4 bkz.) pasif oyun olarak degerlendirilir ve pasif egilimi son bulmadigi takdirde topa sahip olan takim aleyhine serbest atis verilir (13:1a).

Serbest atis, oyun durduruldugunda topun bulundugu yerden kullanilir.

7:12 Hakemler pasif oyun egilimini fark ettiklerinde 18 no’lu hakem el isaretini gösterirler. Bu isaret, topa sahip olan takima, topu kaybetmemek amaciyla hücum seklini degistirme firsati verir. Isaret verildikten sonra hücum seklinde degisiklik olmazsa veya kaleye atis uygulanmazsa topa sahip olan takim aleyhine serbest atis karari verilir (Açikl. No: 4 bkz.).

Hakemler, bazi pozisyonlarda pasif oyun uyari isareti göstermeksizin, topa sahip olan takimin aleyhine serbest atisa hükmedebilirler, örnegin bir oyuncunun belirgin bir gol firsatini kullanmamasi.

Kural 08 Fauller ve Sportmenlik Disi Davranislar
Izin Verilenler:

8:1

a) Eller ve kollar topu kazanmak veya blok yapmak amaciyla kullanilabilir,
b) Açik elle ve herhangi bir yönde rakibin topu çelinebilir,
c) Rakip topsuz bile olsa, vücutla perdeleme yapilabilir,
d) Yüz yüze iken ve bükülü kolla rakibe temas edilebilir ve rakibi izlemek için bu temas sürdürülebilir,

Izin Verilmeyenler:

8:2

a) Rakibin elindeki top vurarak veya çekerek alinamaz,

b) Kollar, eller ve bacaklar kullanilarak rakip durdurulamaz, iterek uzaklastirilamaz,

c) Rakibe sarilma, vücut veya formasindan tutma , itme yapilamaz ve üzerine kosulamaz veya siçranamaz,

d) Toplu veya topsuz rakip oyuncunun sagligi tehlikeye sokulamaz,

8:3 8:2 kuralinin ihlali durumunda, hareket temel olarak topa degil de rakibe karsi ise arttirmali olarak cezalandirilir.

Bir baska deyisle serbest atis ve 7 m kararina ek olarak sari kart (16:1b ) ile baslayan iki dakika (16:3b ) ve diskalifiye (16:6f ) gibi artirmali olarak devam eden bir sahsi cezayi gerektirir.

Sportmenlik disi davranislar da artirmali olarak cezalandirilir. (16:1c, 16:3c ve 16:6f )

Daha önce sari kart almamis olsa dahi oyuncu kural ihlali yaptiginda Kural 16:3′ ün yorumunda belirtildigi üzere hakemler, dogrudan 2 dakika cezasi verme hakkina sahiptir.

8:4 Spor ahlakiyla uyusmayan fiziksel davranislar ve sözlü ifadeler sportmenlik disi davranis olarak degerlendirilir (Açikl. No: 5 ). Bu kural oyun alani içinde veya disindaki oyuncu ve idarecilerin tamamina uygulanir. Sportmenlik disi davranislar da arttirmali cezayi gerektirir (16:1c, 16:3c-d ve 16:6a).

8:5 Bir oyuncu yaptigi davranisla rakibinin sagligini tehlikeye sokarsa diskalifiye edilmelidir ( 16:6b .).

Özellikle:

a) Atis kullanan veya pas veren bir oyuncunun atis koluna yandan veya arkadan vurmak veya çekmek,

b) Rakibin basina veya boynuna gelen darbeyle sonuçlanan her türlü hareket,

c) Çelme takmak ta dahil rakibin vücuduna ayakla, dizle veya bir baska sekilde kasitli vurmak,

d) Kosan veya siçrayan rakibi itmek veya vücut kontrolünü kaybetmesine sebep olacak sekilde müdahale etmek; bu durum rakibin hizli hücumunu engellemek için kale sahasini terk eden kaleciyi de kapsar,

e) Serbest atisin direk kale atisi olarak kullanildigi durumlarda topu hareketsiz duran savunma oyuncusunun kafasina atmak; benzer olarak 7 m atisi sirasinda topu hareketsiz duran kalecinin kafasina atmak.

•Yorum:
Hatta, çok küçük fiziksel temaslar seklinde bir faul, rakip oyuncu savunmasiz ve habersiz yakalandigi anda çok tehlikeli ve potansiyel olarak çok ciddi sonuçlar dogurabilir.

Oyuncu için risk olusturan ve küçük bir vücut temasi olarak görünmeyen fiiller de diskalifiye ile cezalandirilabilmelidir.

8:6 Oyun alani içinde veya disinda olsun sporcu veya idareciler tarafindan yapilan agir sportmenlik disi davranislar ( Açikl. No:6 ) diskalifiye ile cezalandirilmalidir (16:6c ).

8:7 Oyun süresince fiili saldirida bulunan oyuncu ihraç edilmelidir (16:9-11 ). Bu durum oyun süresi disinda (16:13 ) olursa diskalifiyeyi gerektirir (16:6d ve 16:14b ). Fiili saldirida bulunan takim idarecisi diskalifiye edilmelidir. (16:6e).

•Yorum:
Bu kurala göre fiili saldiri; oyuncu, hakem, masa hakemi, takim idarecisi, gözlemci, seyirci, vs. gibi bir baska kisinin vücuduna karsi güç kullanarak ve kasitli olarak saldirmak seklinde tanimlanir. Bir baska deyisle, fiili saldiri refleks hareket veya dikkatsiz ve hizli hareketlerin sonucunda olusan durum kadar basit degildir. Birisine tükürmek, isabet ettigi taktirde fiili saldiri olarak degerlendirilir.

8:8 Kural 8:2 – 7 arasinda siralanan ihlaller, oyunda sebep olduklari duraklama nedeniyle dogrudan veya dolayli olarak belirgin bir gol firsatini yok ederlerse, 7-m atisi karari verilir (kural 14:1 bkz.).

Diger durumlarda karsi takim lehine serbest atis karari verilir (kural 13:1a-b ancak kural 13:2 ve 13:3 bkz.).

Kural 09 Gol

9:1 Bir atisin gol olabilmesi için, atisi yapan oyuncu , takim arkadaslari veya takim idarecilerinin atis öncesi veya atis sirasinda kural ihlali yapmamalari ve topun tümüyle kale çizgisini geçmis olmasi gerekir (Sekil 4). Kale hakemi iki kisa düdük ve 12 nolu hakem el isareti ile golü onaylar.

Savunma oyuncusunun kural disi davranisina ragmen top kaleye girerse gol verilmelidir.

Top kale çizgisini tamamen geçmeden saha veya saat hakemi oyunu durdurursa gol karari verilmez.

Kaleci atisi hariç (kural 12:2 2. Parag. Bkz.), bir oyuncu tarafindan kendi kalesine atilan top kaleye girerse gol verilir.

•Yorum:
Kaleye gitmekte olan top, oyun alaninda olmamasi gereken seyirci vs. gibi kisi veya herhangi bir sey tarafindan engellenirse ve hakem gol olacagindan eminse, gol karari verilmelidir.

9:2 Verilen gol karari baslama atisi yapilmasi için hakem tarafindan düdüklü sinyal verildikten sonra iptal edilemez. (ancak, 2:9′un yorumu bkz.)
Gol kararindan hemen sonra devrenin veya müsabakanin bittigine iliskin sinyal verilirse, hakemler baslama atisi yapilmadan gol konusuna açiklik getirmelidir.

•Yorum:
Hakemler tarafindan verilen gol, skorborda hemen yazilmalidir.

9:3 Daha fazla gol atan takim kazanir. Her iki takimin gol sayilari esitse veya maç sonuna kadar gol atilmamissa, müsabaka berabere bitmis sayilir. (kural 2:2 bkz.)

Kural 10 Baslama Atisi
10:1 Baslama atisi, müsabakanin baslangicinda kura atisini kazanarak topu seçen takim tarafindan kullanilir. Diger takim sahayi seçer. Kura atisini kazanan takim sahayi seçerse, baslama atisini diger takim kullanir.

Takimlar müsabakanin ikinci yarisinda saha degistirirler. Ikinci yarinin basindaki baslama atisi, müsabakanin baslangicinda baslama atisini kullanmayan takim tarafindan kullanilir.

Yukarida belirtildigi gibi 10:1 kurali uzatma bölümleri için de geçerlidir.

10:2 Her golden sonra oyun, golü yiyen takimin kullanacagi baslama atisi ile devam eder (9:2 2. Parag. bkz.).

10:3 Baslama atisi, sahanin ortasindan ve her iki yana dogru 1,5 metrelik tolerans araligindan her yönde kullanilabilir. Bu atis hakemin düdük isaretinden sonra üç saniye içerisinde kullanilmalidir (13:1a ve 15:7′nin 3. Parag. bkz.). Atisi kullanacak oyuncunun; bir ayagi orta çizgiye basili , diger ayagi ise bu çizgi üzerinde veya kendi oyun alaninda olmalidir(15:6), bu oyuncu top elinden çikincaya kadar pozisyonunu korumalidir( 13:1a, 15:7′nin 3. Parag. ve ayrica bkz. Açikl. No: 7 ).

Baslama atisini kullanacak oyuncunun takim arkadaslarinin hakemin düdük isaretinden önce orta çizgiyi geçmelerine izin verilmez (15:6).

10:4 Uzatma devreleri dahil her devrenin basinda baslama atisinin kullanilabilmesi için oyuncular kendi oyun alanlarinda bulunmalidirlar.

Bununla beraber, gol sonrasinda baslama atisi kullanilirken rakip takimin oyunculari sahanin her iki yarisinda da olabilirler.

Her iki durumda da rakip oyuncular atisi kullanacak oyuncudan en az 3 m uzaklikta olmalidir ( 15:4 ve 15:9 ile Açikl. No: 5:2b bkz.).

Kural 11 Kenar Atışı
11:1 Kenar atisi topun kenar çizgileri tamamen astigi veya kendi dis kale çizgisini asmadan önce en son savunma oyunculari tarafindan temas edildiginde verilir. Ayrica top oyun alani üzerindeki sabit bir cisme veya tavana degdiginde de verilir.

11:2 Kenar atisi, hakemin düdük isareti olmadan (ancak kural 15:5bbkz.), top kenar çizgisini asmadan veya oyun alani üzerindeki sabit bir cisme veya tavana degmeden önce en son temasta bulunan oyuncunun rakibi tarafindan kullanilir.

11:3 Kenar atisi topun kenar çizgisini astigi yerden veya dis kale çizgisini asmissa, astigi taraftaki köseden (kenar çizgisi ile kale çizgisinin kesistigi nokta) kullanilir. Topun tavana veya oyun alani üstünde sabit bir cisme degmesinden dogan kenar atisi bu noktaya en yakin kenar çizgisi üzerinden kullanilir.

11:4 Kenar atisini uygulayan oyuncunun bir ayagi kenar çizgiye basili olmalidir ( 15:6) ve top elinden çikincaya kadar bu pozisyonunu korumalidir (15:7′nin 2. ve 3. Parag. ve 13:1a ) . Diger ayagin nerde olduguna dair herhangi bir sinirlama yoktur.

11:5 Kenar atisi uygulanirken rakip oyuncular atisi uygulayacak oyuncuya 3 m den daha yakin olmamalidirlar (15:4 ve 15:9 ile Açikla. No: 5:2b ).

Ancak, kenar atisinin kullanilacagi yerle kale sahasi çizgisi arasindaki mesafe 3 m den az ise savunma oyunculari kale sahasi çizgisinin hemen önünde durabilirler.

Kural 12 Kaleci Atisi
12:1 Asagidaki durumlarda kaleci atisi verilir:

a) Hücum eden takimin bir oyuncusu kale sahasina girerek (6:2a) da belirtilen kural ihlalini yaptiginda,

b) Top kaleci tarafindan kale sahasinda kontrol edildiginde veya top kale sahasi içinde zeminde hareketsiz kaldiginda ( 6: 4 – 5 )

c) Hücum eden takimin oyuncularindan biri tarafindan kale sahasinda duran veya yuvarlanan topa dokunuldugunda ( 6:5 ve 1. Parg.),

d) Hücum oyunculari veya kaleci tarafindan oynandiktan sonra top dis kale çizgisini geçerse,

Yukaridaki pozisyonlarin her birinde top oyun disi kabul edilir. Eger kaleci atisi verilmis ve henüz kullanilmamissa, bu esnada yapilan ihlallerde oyun kaleci atisiyla devam eder (13:3).

12:2 Kaleci atisi hakemin düdük isareti olmadan (ancak 15:3b bkz.), kale sahasindan oyun alani yönünde kullanilir.

Kalecinin attigi top kale sahasi çizgisini tamamen geçince, kaleci atisi kullanilmis sayilir.

Rakip takimin oyunculari kale sahasi çizgisinin hemen önünde durabilirler ancak top kale sahasi çizgisini tamamen geçmeden topa dokunamazlar

Kural 13 Serbest Atis
Serbest Atis Karari

13:1 Prensip olarak hakemler asagidaki durumlarda oyunu durdurur ve karsi takim lehine serbest atisla tekrar baslatir:

a) Topa sahip olan takimin topu kaybetmesine neden olacak bir kural ihlali yaptiginda (4:2 – 3, 4:5 – 6, 5:6 – 10, 6:5, 6:7b, 7:2 – 4, 7:7 – 8, 7:10-11, 8:8, 10:3, 11:4, 13:7, 14:4 – 7 ve 15:7 1. Parag. ve 15:8 ).

b) Savunma takimi kural ihlali yaparak topa sahip olan takimin top kaybetmesine neden oldugunda (4:2 – 3, 4:5 – 6, 5:5, 6:2b, 6:4, 6:7b, 7:8, 8:8 bkz.).

13:2 Hakemler, oyunu bir serbest atis karari ile gereginden önce durdurmaktan kaçinarak, oyunda devamliligi saglamalari gerekir.

Hücum eden takimin kural ihlalinden hemen sonra savunma takimi topa sahip olmussa (13:1a ), hakemlerin serbest atis karari vermemeleri gerekir.

Hakemler, ayni biçimde, savunma takiminin yaptigi hataya bagli olarak, hücum takiminin topu kaybettigine veya hücuma devam edemeyecek duruma geldigine kanaat getirinceye kadar ( 13:1b ), oyuna müdahale etmemelidirler.

Bireysel cezayi gerektiren kural ihlalleri varsa ve oyunun durdurulmasi kural ihlalini yapan takimin rakibi için dezavantaj teskil etmiyorsa, hakemler oyunu hemen durdurabilirler. Diger durumlarda bireysel cezanin, pozisyonun sonuna kadar geciktirilmesi gerekir.

» Hentbol Oyun Kuralları Nelerdir? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
hentbol, kurallari, nelerdir, oyun


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:21.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv