Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet Din ve İnanç

Itikadi mezhepler

 Din ve İnanç forumunda yer alan Itikadi mezhepler konusu, Itikadi mezhepler Itikadi mezhepler İTİKADİ MEZHEPLER İtikad hususunda başlıca iki mezhep vardır : Ehli sünnet Ehli bid’at, “Ehli sünnet,, demek; Hz. Peygamber (Aleyhissalâtü vesselam) ın gösterdiği yoldan gidenler, onun sünnetine ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 25-Aralık-2013, 23:57   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Itikadi mezhepler

Itikadi mezhepler

İTİKADİ MEZHEPLER
İtikad hususunda başlıca iki mezhep vardır : Ehli sünnet Ehli bid’at,
“Ehli sünnet,, demek; Hz. Peygamber (Aleyhissalâtü vesselam) ın gösterdiği yoldan gidenler, onun sünnetine yapışanlar demektir. “Ehli bid’at, demek; Hz. Peygamberin tebliğ buyurduğu ahkâmı kendi keyf ve arzularına göre değiştirenler demektir. Bunların da bir çok şubeleri vardır ki, onları burada saymak bahsimizin haricindedir. Biz, Elhamdülillah, Ehli sünnet mezhebindeniz.
“Ehli sünnet,, in umdesi, kitap ile sünnetdir. “Ehli sünnet,, îtikad hususunda kitap ve sünnete dayanarak bunların zâhirini ihtiyar ederler. Bununla beraber hasmı reddetmek, yahut kalbe daha ziyade itmi’nan vermek için aklî olan asıllara da müracaat ederler. Ehli sünnet üç kısma, üç şubeye ayrılır.
1 — Selefiyye, 2 — Matüridiyye, 3 — Eş’ariyye,
Selefiyye – Sahabe ve tâbiin mezhebine sülük eden fakih-ler ve mühaddisler selefiyye mezhebindendir. Selefiyye mezhebinde olanlar, Allah taalâ hazretlerine en yüksek bir tâzim duygusu ile iman ederler, inanırlar. Bu hususdâ tafsilâta girişmezler; inceden inceye fikir yürütmüye lüzum görmezler. Allahın varlığında Kur’anı Kerim ne söylemiş ise öylece kabul ederler. Selefiyye mezhebinde olanlar, Allah taâlâ hazretlerinin isimlerini ve sıfatlarını nususda nasıl va-rid olmuş ise, öylece Allahın şâmna muvafık bir şekilde is-bat ederler; şer’î nasları, Allahın şanına nasıl yaraşırsa öylece zahirine hamlederler, nususu tevil etmezler.
tik hanefîler selefiyye mezhebine; sonrakiler de Matüridiyye mezhebine salik olmuşlardır. Kezâlik, ilk Şafiî ve mâ-likîler selefiyye mezhebine, sonrakiler de eş’ariyye mezhebine salikdirler. Hanbelî mezhebinde olanların çoğu selefidir, içlerinden eş’arî olanlar da vardır.
Matüridiyye kimlerdir? Eba Mamuru Matüridi
Ebu mansuru Matüridiyi itikat hususunda İmam edinenlere Matüridi denir. Yukarıda da biraz söylediğim veçhile, hicretin birinci asrı nihayetlerine doğru ehli sünnet mezhebine muhalif olarak bir takım fırkalar, bozuk fikirler çıkmış ve ehli sünnet itikadına muhalif kitaplar yazılmıya başlamıştı.
Batıl itikadlarla dolu olan bu kitaplara karşı el/1′ sünnet uleması tarafından da kitaplar yazılmış ve bâtıl/ lar red olunmuştu. Me’mun zamanında Yunan felsefş caya tercüme edildikten sonra bu bozuk fikirler da nıi’ydım almış ve ehli sünnet uleması da kitaplarına başka I<ır şekil vererek İslâm itikadını müdafaa ve muhafaza etmişlerdir. İşte İmâmı Matüridî ile İmâmı Eş’arî, yazdıkları kitaplarla, şifahî mübahase ve nutuklarla, ehli sünnet mezhebini müdafaa ve batıl fırkalara karşı duranların en belli Itaşlılarından ve en ileri gelenlerindendir.
Ebi Mansuru Matüridînin adı Muhammeddir. Matüridi, Semerkandda bir köy adıdır. Binaenaleyh, kendisi Türk’tür. Bu büyük Türk âlimi (280) tarihinde Matüridde doğmuş ve köyünün adı ile şöhret bulmuştur. Ehli sünnet İtikadını müdafaa ve batıl îtikadları red ve iptal etmek için çok çalışmış ve mühim kitaplar yazmışdır. Kitaplarını aklî ve nakil delillerle doldurdu. Bu suretle Maveraünnehirde hanefîle-rin imâmı oldu. Orada bulunanlar ona intisap ettiler. O zamana kadar hanefî mezhebinde olanlar başka bir isim almamışlardı. Sonraları her tarafa matüridiye şayi oldu. Binaenaleyh, hanefî mezhebinde olanlar ve umumiyetle bütün Türk-ler îtikad hususunda ehli sünnetin matüridi kolundandır. Amelde mezhebimiz İmâmı âzam ebu hanife mezhebi, îtikad-da mezhebimiz Ebu Mansuru Matüridi mezhebidir. İmâmı-mız bunlardır. Bunların içtihadım ve meslekini kabul etmişiz

» Itikadi mezhepler - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Alt 25-Mart-2014, 18:03   #2 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Cevap: Itikadi mezhepler

Teşekürler

» Itikadi mezhepler - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
itikadi, mezhepler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:05.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv