Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet Din ve İnanç

Sandalyede Namaz

 Din ve İnanç forumunda yer alan Sandalyede Namaz konusu, Sandalyede Namaz Sandalyede Namaz Sandalyede Namaz Yaşlı ve özürlü Müslümanların Sandalyede Namaz kılmaları konusunda bilgilerden bahsedelim. İslam dininde Namaz, kulun Allah’a en çok yakınlık kazandığı bir ibadettir. Bu sebepten dolayı ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 31-Aralık-2013, 12:16   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Sandalyede Namaz

Sandalyede Namaz

Sandalyede Namaz
Yaşlı ve özürlü Müslümanların Sandalyede Namaz kılmaları konusunda bilgilerden bahsedelim.

İslam dininde Namaz, kulun Allah’a en çok yakınlık kazandığı bir ibadettir. Bu sebepten dolayı Hz. Peygamber (s.a.v) bu ibadeti “en hayırlı amel” olarak tanımlamış, kıyamet gününde sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir. (Tirmîzî, Salât, 188).

Namazın terk edilmesine izin verilmemiş, ima ile de olsa mutlaka kılınması istenmiştir. Hz. Peygamber “Kim namazı kasten terk ederse Allah’ın himayesi ondan uzak olur.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI. 421) buyurmuştur. Namaz ibadetinin Nasıl olduğu Kur’an ve Sünnette belirtilmiş ve nasıl uygulanacağı da Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından sözlü olarak ortaya konulmuştur.

Bu rükünler iftitah tekbiri, kıyam, kıraat, rüku, secde ve ka’de-i ahiredir. Mevla Teala “Gönülden boyun eğerek Allah için namaza kalkın” (Bakara, 2/238) “Ey iman edenler, rüku edin, secde edin, rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac, 22/77) buyurmuştur. Hz. Peygamber (s.a.v.) de; namaz kılmayı öğrettiği bir sahabeye, sonunda nasıl teşehhüt yapacağını gösterdikten sonra ”Bunu da yaptığında namazın tamam olur”buyurmuştur. (Tirmîzî, Sünen, Ebvabü’s-Salât, 226)

Rükünlerden her hangi birinin sebepsiz olarak terk edilmesi durumunda namaz geçerli olmaz. fakat dinimizde sorumluluklar, kulun gücüne göre belirlenmiş (Bakara, 2/286); gücü aşan durumlar için kolaylaştırma getirilmiştir. (Bakara, 2/185)

Sandalyede Namaz Nasıl Kılınır?

İslam dininde Namazı normal ayakta kılmaya gücü yetmeyen kişi için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurup ya da ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Hz. Peygamber (s.a.v.) nasıl namaz kılacağını soran hasta sahabeye “Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, gücün yetmezse yan üzere kıl.” (Buhari, Taksiru’As-Salat, 19) buyurmuştur.

Ayakta durabilen yere oturabildiği halde secde edemeyen kişi namaza ayakta başlar, rükudan sonra oturarak secdeleri ima ile yapar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder.

Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir.

Kul Rabbine ibadet ederken hem özde samimi olmalı hem de dinin belirlediği şartlarını tam olarak yerine getirmeye özen göstermelidir. Özen ve hassasiyet
eksikliğinden dolayı Rabbine karşı sorumlu olacağı bilincinde olmalıdır. Bu nedenle namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak şekilde olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar meşru mazeret olarak görülmemelidir.

İslam Dini yönden zorunlu ve meşru bir neden bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara neden olmaktadır. Bu nedenle hastalık ve özürlülük gibi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, mecbur olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları çok daha uygundur.

» Sandalyede Namaz - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Alt 25-Mart-2014, 18:02   #2 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Cevap: Sandalyede Namaz

Teşekürler

» Sandalyede Namaz - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
namaz, sandalyede


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:40.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv