Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet Din ve İnanç

Dinsel inançlar

 Din ve İnanç forumunda yer alan Dinsel inançlar konusu, Dinsel inançlar Dinsel inançlar Yaşamın varoluşunu Tanrı açısından ele aldığımızda karşımıza üç ayrı inanç sistemi çıkar. Bunlar; ’Varoluşun Yaratıcısı’nı, Tanrı olarak kabul eden dinler. Yaradan her şeydir ve O, Tanrı’dır! ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 24-Ocak-2015, 21:57   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Dinsel inançlar

Dinsel inançlar

Yaşamın varoluşunu Tanrı açısından ele aldığımızda karşımıza üç ayrı inanç sistemi çıkar. Bunlar;
’Varoluşun Yaratıcısı’nı, Tanrı olarak kabul eden dinler.
Yaradan her şeydir ve O, Tanrı’dır! inancını taşıyan felsefi inançlar.
Yaradan’ın varlığına felsefi ve bilimsel nedenlerle inanmayan inanç sistemleri.
Bu üç inanç grubunun birincisi, Tanrı’yı, ’varoluşun Yaratıcısı’ olarak kabul eden dinlerdir. Bunlar başlangıç sırasıyla , Yahudilik , Hıristiyanlık ve İslamiyet’i kapsayan, vahiy ile inmiş kutsal kitaplı ve “ teizm “ olarak sınıflandırılan dinlerdir. Bu inanç gurubunun bir uzantısı olan “ deizm “ ise ; Yaradan’ı varoluşun nedeni olarak görmekle beraber , varoluştan sonra evrene karışmayan bir Yaradan anlayışını benimser.
“ Bir din anlayışı içermeyen deizm ilk olarak 16 . yüzyılda İngiltere’de ortaya atılmış, ancak 18 . yüzyıla gelindiğinde âdeta kılık değiştirerek ateizme dönüşmüştür. Kitabımızda ifade etmeye çalıştığımız “ İnfoteizm “ anlayışı ise; teizm inancına gönülden bağlı bulunan ve Tanrı’nın / Yaradan’ın varlığını kavrama hedefini, 21. yüzyılın modern bilgi birikimi ile sağlama gayreti içinde olan bir inanç ve düşünce sistemi kavramıdır.
İkinci grup ise; “Her şey bir’dir o bir de Yaradan’dır “ anlayışını savunur. Yaradan , evren , insan ayrımı olmayan felsefi bir inanç sistemidir. Bu anlayış iki ayrı felsefi görüşe sahiptir ; birincisi panteizm , diğeri ise pan- enteizmdir.
Üçüncü grup , Yaradan’ın varlığına inanmayan , fakat değişik felsefi ve bilimsel inançlara dayanan görüşlerdir. Bu bağlamda , ateizmin inkarcılığına karşın , agnostisizmin şüpheci söylemi öne çıkmaktır. Nihilizm ile Taoizm , Budizm , Konfüçyüscülük gibi Uzakdoğu inançları da bu grubun içinde ele alınacaktır.
Teizm
Teizm , varoluşun yaratıcısı olan bir Tanrı’nın varlığına, O’nun insanlara vahiy yolu ile kitaplar, peygamberler yolladığına; tarifsiz , zaman ve mekândan bağımsız olduğuna, mutlak ve sınırsız bilgiyle her şeyi bildiğine dair sarsılmaz bir iman duyulan özgün bir inanç sistemidir. Teizme göre Tanrı, dünya ile ilişkisini dinler aracılığı ile yürütür. Teizmin öngördüğü, Tanrısal ilham ve vahiy aracılığı ile insanlığa gönderilen teist kuramlar , diğer bir deyişle; Tanrı’nın sıfatları , semavi dinlerin temelini oluşturmuştur. İslamda ve Hıristiyanlıkta Tanrı’nın sıfatları aşağıdaki şekilde sınıflanmıştır:
İslam dininde bu sıfatlar ikiye ayrılır.
-Kişisel sıfatlar:
• Ezelilik
• Sonsuzluk
• Var olmak
• Sonradan olanlara benzememek
• Bir şeye ihtiyaç duymadan kendi kişiliği ile var olmak
-Subuti ( müsbet , isbatlı olan) sıfatlar:
• Hayat sahibi olmak
• Bütün her şeyi kuşatan bir ilme sahip olmak
• Her şeyi duymak
• Her şeyi görmek
• Engelsiz bir şekilde istediğini yapabilmek
• Her şeye gücü yetebilmek
• Konuşmak
• Yaratmak , yoktan var etmek
Hristiyanlıkta Tanrı’nın sıfatları:
• Tanrı mükemmeldir
• Tanrı yaratıcıdır
• Tanrı sonsuz güçtür
• Tanrı her şeyi bilir
• Tanrı zaman ve mekândan bağımsızdır
• Tanrı kendi kendine yeterlidir
• Tanrı tarifsizdir
• Tanrı duygulardan bağımsızdır
Her ne kadar teizm bir felsefi görüş olsa da; bu görüşün Tanrısal ilham ve ilahi vahiy yolu ile indirilmiş olduğunun kabulü , teizme sıkı sıkıya bağlı inanç kavramlarının , din olarak algılanmasına sebep olmuştur. Teizmin özelliği, diğer inanç sistemlerinde görülmeyen bir biçimde, teist inanç olgusunun çok güçlü bir “ din “ kurumuna dönüşmüş olmasıdır. Asırlar boyunca, dünyanın yaygın bölgelerinde insanların yaşam biçimlerini , devletlerin yönetim şekillerini derinden etkileyen dinler olgusu , kuşkusuz, dünya tarihinin gelişiminde kilit roller oynamıştır.
Hinduizm
Hinduizm’in başlangıç tarihi tahminen M.Ö. 16 . yüzyıl öncesine uzanır. Hinduizm, her ne kadar İnfoteizm inancının din tanımı ile örtüşmese de, milli karakterli bir din olarak da kabul edilebilir. Semavi dinlerin aksine; kurucusu , vahiy ile inen kitabı , tanımlanmış bir inanç sistemi ve belli bir ibadet yeri yoktur. Tapınakları vardır ama ibadet genelde topluca yapılmaz. Bu dinin temelinde mutlak varlık ( Brahma) inancı yatar.
Hinduizmde çoktanrıcılığa inananlar olduğu gibi, tektanrıcılığa inananlar da vardır. Bu inançta, inek doğanın anası sayılır ve bir inek öldürmek yüksek mevkide bulunan bir insanı öldürmekle eşit kabul edilir. Ölülerin cesetlerini yakarak küllerini Ganj nehrine attıkları için, bu nehir kutsal sayılır. Hinduizm , üstün bir vatan sevgisi ve ona bağlılık duygusu üzerine kurulmuş olup , toplumsal ve siyasal kavramları da içinde barındıran kendisine özgü bir din şeklidir.
Ruhun bir bedenden başka bir bedene geçmesi anlamına gelen reenkarnasyon kavramı , Hinduizm’deki karma prensibine bağlı olarak doğmuştur. Karma, bir etki- tepki veya bir sebep- sonuç anlamını taşır. Bu anlayışa göre ölüm, yok olmak değil, başka bir bedene geçiştir. Hinduizm; Müslümanlık , Hıristiyanlık dinlerinden sonra dünyanın en büyük üçüncü dinidir. Bu dinin yaklaşık 900 milyon inananı vardır.

» Dinsel inançlar - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Alt 30-Ocak-2015, 22:20   #2 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Cevap: Dinsel inançlar

Konu için teşekkür ederim

» Dinsel inançlar - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
dinsel, inanclar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:11.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv