Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet Din ve İnanç

Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler

 Din ve İnanç forumunda yer alan Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler konusu, Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler Rüya İle İlgili Hadisler Rüyayla İlgili Hadisi Şerifler Ebu Sa’idi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 22-Temmuz-2012, 15:10   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler

Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler

Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler
Rüya İle İlgili Hadisler
Rüyayla İlgili Hadisi Şerifler
Ebu Sa’idi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Müslüman kişinin salih rüyası, peygamberliğin yetmiş cüzûnden biridir. SALİH RÜYA

Ümmü Kürz el-Ka’biyye radıyallahu anha anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Peygamberlik gitti fakat mübeşşirat (mû’minin göreceği güzel rüyalar) bakidir. SALİH RÜYA
Ebu Sa’id ve İbnu Abbas radıyallahu anhüm anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:Kim, beni rüyasında görmüşse mutlaka beni görmüştür. Çünkü şeytan benim suretime giremez.

SALİH RÜYA
Ebu Cuheyfe radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim beni rüyasında görürse, o uyanıkken beni görmüş gibidir. Çünkü şüphesiz, şeytan benim suretime girmeye muktedir değildir

SALİH RÜYA
Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Rü’ya üç kısımdır: Biri Allah’tan bir müjdedir. Biri nefsin konuşmasıdır. Biri de şeytanın korkutmasıdır. Biriniz hoşuna giden bir rü’ya görecek olursa, dilerse onu anlatsın. Eğer hoşuna gitmeyen bir şey görürse onu kimseye anlatmasın, kalkıp namaz kılsın. SALİH RÜYA
Avf İbnu Malik radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Rüya üç kısımdır: “Birkısmı; ademoğlunu üzmek için şeytandan olan korkulardır; birkısmı, kişinin uyanıkken kafasını meşgul ettiği şeylerdendir; bunları uykusunda görür; birkısım rüyalar da var ki, onlar peygamberliğin kırkaltı cüzünden birini teşkil eder.

Ravi Müslim İbnu Mişkem der ki: “Ben, Avf İbnu Malik radıyallahu anh: Sen, bu hadisi Resûlullah aleyhissalatu vesselam’dan bizzat işittin mi?” dedim. Avf, (iki sefer tekrarla): “Evet! Ben bunu Resûlullah aleyhissalatu vesselam’dan işittim. Ben bunu Resûlullah aleyhissalatu vesselam’dan işittim” dedi.

SALİH RÜYA
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Biriniz hoşuna gitmeyen bir rüya görünce uzandığı zaman diğer yanına dönsün, üç sefer soluna tükürsün. Allah’tan o rüyanın hayrını talep edip, şerrinden Allah’a sığınsın.


HOŞLANILMAYAN RÜYA GÖRÜLÜNCE
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam’a bir adam gelip: Rüyamda başımın vurulduğunu, (koparıldığını) sonra da yerde yuvarlandığını gördüm! dedi. Resûlullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurdular: “Şeytan (birinize rüyasında) gelir. O da bundan korkar. Sabah olunca, gidip bunu halka anlatır.”

HOŞLANILMAYAN RÜYA GÖRÜLÜNCE
Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Rüyada gördüğünüz şeylerin isimlerini, o rüyayı yormada esas alın. Keza gördüklerinizin künyelerini veya kinaye manalarını da dikkate alın. Rüya, ilk yorumcuya göre (vuküa gelir, öyleyse rastgele kimselere anlatmayın). RÜYA NEYE

DAYANILARAK YORUMLANMALI?
Ümmü’l-Fadl radıyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre: “Kendisi (bir gün): “Ey Allah’ın Resülü! Rüyamda sanki sizin uzuvlarınızdan birinin evimde olduğunu gördüm” demiş, Aleyhissalatu vesselam da: “Hayır görmüşsün. Kızım Fatıma bir oğlan çocuğu dünyaya getirir, sen onu emzirirsin” buyururlar.

Gerçekten de Hz. Fatıma radıyallahu anha (bir müddet sonra) Hz. Hüseyin veya Hasan radıyallahu anhüma’yı doğurdu. Ümmü’I-Fadl da (kendi bebeği) Kusam’ın sütüyle onu emzirdi.

Ümmü’I-Fadl (sözüne devamla) dedi ki: Bir gün ben onu Aleyhissalatu vesselam’ın yanına getirip kucağına koydum. Ç’ocuk (Resulullah’ın kucağına) işedi. Bende çocuğun omuzuna vurdum. Resulullah aleyhissalatu vesselam müdahale ederek Oğlumun canını yaktın. Allah sana rahmet (mağfiret) etsin buyurdular.


RÜYA NEYE DAYANILARAK YORUMLANMALI?
Talha İbnu Ubeydillah radıyallahu anh anlatıyor: Beli (kabilesinden) iki kişi Aleyhissalatu vesselam’ın yanına geldiler. İkisi beraber müslüman olmuştu. Biri gayret yönüyle diğerinden fazlaydı. Bu gayretli olanı, bir gazveye iştirak etti ve şehit oldu. Öbürü, ondan sonra bir yıl daha yaşadı. Sonra o da öldü.

Talha (devamla) der ki: “Ben rüyamda gördüm ki: “Ben cennetin kapısının yanındayım. Bir de baktım ki yanımda o iki zat var. Cennetten biri çıktı ve o iki kişiden sonradan ölene (cennete girmesi için) izin verdi. Aynı vazifeli zat, bir müddet sonra yine çıktı, şehit olana da (içeri girme) izni verdi. Sonra, adam benim için geri geldi ve:

Sen dön, senin cennete girme vaktin henüz gelmedi! dedi. Sabah olunca Talha bu rüyayı halka anlattı. Herkes bu rüya(da şehid olan zatın sonradan cennete girmesine) şaştı. Bu, Resûlullah’a kadar ulaştı, rüyayı ona anlattılar. (Dinledikten sonra) Aleyhissalatu vesselam: Burada şaşacak ne var? buyurdular. Halk: Ey Allah’ın Resülü! Bu zat (din için) çalışmada öbüründen daha gayretli idi ve şehit! de oldu. Ama cennete öbürü ondan evvel girdi dediler. Bunun üzerine Resûlullah aleyhissalatu vesselam: “Berikisi ondan sonra bir yıl hayatta kalmadı mı? dedi.

Evet!” dediler. Aleyhissalatu vesselam: Ve o ramazan idrak edip oruç tutmadı mı, bir yıl boyu şu şu kadar namaz kılmadı mı? Halk yine: Evet! deyince, Resûlullah aleyhissalatu vesselam: Şu halde ikisinin arasında bulunan mesafe gök ile yer arasındaki mesafeden fazladır! buyurdular.

» Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Alt 25-Mart-2014, 18:25   #2 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Cevap: Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler

Teşekürler

» Rüya İle İlgili Hadisi Şerifler - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
hadisi, ile, ilgili, ruya, serifler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:04.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv