Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Web Tasarım Webmaster Özel Direct Admin

Direct Admin Başlangıç

 Direct Admin forumunda yer alan Direct Admin Başlangıç konusu, Direct Admin Başlangıç Direct Admin Başlangıç Başlangıç Bu konu; alan adları, HTML düzenlemeleri ve kontrol paneli erişimi ile ilgili bilgiler içermektedir. Hosting ile ilgili temel bilgilendirme yapmak üzere, yeni başlayanlar ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 23-Ocak-2012, 15:24   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Giriş Direct Admin Başlangıç

Direct Admin Başlangıç

Başlangıç

Bu konu; alan adları, HTML düzenlemeleri ve kontrol paneli erişimi ile ilgili bilgiler içermektedir. Hosting ile ilgili temel bilgilendirme yapmak üzere, yeni başlayanlar için hazırlanmıştır. Deneyimli kullanıcılar bu konuyu atlayabilirler.
Domain (Alan Adı) Almak

Domainler, internet üzerinde kendinizi ifade etmenin tek yoludur. Bir domain 2 bölümden oluşur: isim ve uzantı. İsim sizin veya web sitenizin bir tanımıdır (örneğin, arareklam.net’teki “arareklam” ismi). Uzantı ise, domain’in kategorisini temsil eder. Örneğin: .com uzantısı “commercial” yani “ticari”; .net uzantısı “network” “ağ” vb… Şu anda birçok uzantı mevcut: biz (iş), info (kaynak siteler), us (Amerikan siteleri), ca (Kanada siteleri) gibi… “www” ise, sitenizin yer aldığı sunucu tarafından otomatik olarak yerleştirilir ve domain adının bir parçası değildir.
Bir domain’i, başvuru yapmadan kullanamazsınız. Ayrıca, birinin daha önceden kayıt yaptırdığı bir domain için de başvuru yapamazsınız. Kayıt işlemleri oldukça kolaydır:
  1. Bir domain’e ve uzantısına karar verin.
  2. Kayıt olmak için başvurun ve kayıt olun.
  3. Domain adınız için bir host (barındırıcı) bulun.
Bir domain ve uzantısını bulmak oldukça zor olacaktır, çünkü birçok domain birileri tarafından alınmıştır, özellikle de .com uzantılı olanlar. www.domainisminiz.com adresini ziyaret ederek, kullanımda olmayan domain’leri ücretsiz olarak belirleyebileceğiniz bu hizmetten yararlanmanızı tavsiye ederiz. Sitenizin içeriği ile ilgili bir iki kelime kullanarak, birileri tarafından alınmamış olan domain’lere göz atabilirsiniz.
İnternet üzerinde, kayıt olmanıza yardımcı olacak birçok site var. Bir arama motoruna “domain ismi” yazın; birçok sonuçla karşılaşacaksınız. Tabi size istediğiniz uzantıyı sağlayabilecek olanları seçmelisiniz. Örneğin hepsi “.cc” uzantısını satmıyor olabilir. Karşılaştırma yapmak iyi olacaktır, çünkü domain kaydı yapan şirketler arasında büyük fiyat farkları olabilir. Domain’ler kiralıktır ve kayıt olurken yaptığınız ödeme, genellikle o domain adının bir yıl boyunca size ait olmasını sağlar.
Bir domain için kayıt olduktan sonra, bir hosting’e ihtiyacınız olacak. Domain sadece adrestir; yani bir sunucudaki dosyaları belirler. Hosting şirketleri, internet sunucuları sağlar, bu da web sitenizin konumlanacağı yer anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir arama motoruna “web hosting” yazarsanız, birçok sonuç elde edersiniz.
Eğer domain adında hala kararsızsanız, web hosting şirketiniz bu konuda size yardım edecek en iyi kaynaktır. Çoğu şirket, domain kaydı sürecinde de size yardımcı olabilir.
Domain Transferi

Domain transferi iki anlama geliyor: domain’i başka bir kaydediciye yönlendirmek veya domain kaydını, domain’i farklı bir host’a yönlendirmek için değiştirmek.
Diyelim ki, domainisminiz.com için bir hosting hesabı aldınız. Size, isim sunucularını, domain kaydınıza eklemenizi söyleyeceklerdir. İsim sunucuları şu şekilde görünür.
ns1. arareklam.net (77.79.77.34) ns2. arareklam.net (77.79.77.35)
Sonra, domain kaydınızı yapan şirketin web sitesini ziyaret edip, domain kaydınızı düzenlersiniz. Her şirket farklıdır ama domain kaydınızda “isim sunucuları” “birincil/ikincil isim sunucuları” gibi alanlar olacaktır. Şirket, isim sunucuları için IP adresi sorabilir de sormayabilir de (IP adresi bu örnekte 77.79.77.34 ve 77.79.77.35). Değişikliğin gerçekleşmesi, 12-48 saat sürebilir.
HTML Düzeltmek

HTML, bir web tarayıcısına sayfayı nasıl görüntülemesi gerektiğini söyleyen dildir. Örneğin, <b> ile başlayıp </b> ile bitirdiğiniz tüm yazılar kalın (bold) olarak görünecektir. Biri www.domainisminiz.com adresinizi ziyaret ettiğinde, ana sayfanızın dizinindeki index.html dosyasına ulaşır.
HTML düzeltmesi için özel programlar varıdır. Örneğin, Microsoft FrontPage, HotDog Professional, ve Macromedia Dreamweaver . Ayrıca download.com gibi sitelerden indirebileceğiniz başka HTML programları da mevcuttur.
En iyi HTML düzeltme programları, yeni başlayanlar için karmaşık olabilir. Eğer siz de yeni başlayanlardansanız, bir online site kurma / HTML aracını kullanabilirsiniz. Online site kurma araçlarında, hiçbir temel bilgiye ihtiyacınız yoktur. Bu araçlar, size bilgilerinizi yazabileceğiniz bir form sunar ve bu bilgilere dayalı web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur. Bazı programlar, sitenizin görünümünü değiştirmenize, grafikler veya metinler eklemenize olanak tanır. Bu programlar genelde ücretsizdir, fakat daha gelişmiş modelleri belli bir ücrete tabi olabilir.
Kontrol Panelini İlk Kez Kullanma

Kontrol panelini kullanmanın birçok yöntemi vardır:
http://www.domainisminiz.com:2222 Domain’inizin yanına ”:2222” yazarak, kontrol paneline ulaşabilirsiniz.
http://www.domainisminiz.com/config Domain veya subdomain’inize “/config” ekleyerek, kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.

http://77.79.77.34:2222 veya http://77.79.7734/config Kontrol panelinize, sunucunuza tahsis edilmiş herhangi bir IP adresinden ulaşabilirsiniz. Bu; domain transferiniz daha yayınlanmadan, kontrol panelinize ulaşmanız için kullanışlı bir yöntemdir.

Yukarıdaki resimde olduğu gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız. Buraya kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Kontrol paneline ilk olarak kaydolduktan sonra, 2 şey yapmanız gerekiyor.
Öncelikle, sayfanın sağ üst köşesindeki "Message System" linkine tıklayın. Hesabınızla ilgili önemli mesajlar bu mesaj sistemine gelir, o yüzden, alttaki boşluğa mail adresinizi yazmanızı ve kutucuğu işaretlemenizi öneririz. Bunu yaparsanız, bir mesaj aldığınızda; kontrol paneli, yazdığınız adrese bir uyarı maili yollar.

Daha sonra, esas menüye dönün ve "Statistics / Logs" a tıklayın. Yine altta gördüğünüz gibi bir kutu ile karşılaşırsınız. Buraya da mail adresinizi girin. Adresin doğruluğundan emin olun. Eğer doğru değilse, değiştirin ve “Save” tuşuna basın. Buradaki adresin doğruluğu çok önemli. Çünkü hesabınız limite yaklaştığında, kontrol paneli bu adrese uyarı maili gönderecektir.

Ticket Destek Sistemi


Kontrol paneli, kurulumu tamamlanmış bir mesaj sistemi sunar. Ekranın üst kısmındaki "Message System" linkine tıklayarak, mesaj sistemi menüsüne ulaşırsınız. Bu linkin yanında, kaç mesajınız olduğunu gösteren "... messages waiting" yazısı her zaman olacaktır. Mesajlar, önemli bilgiler içerebilir, o yüzden mesajlarınızı sık sık kontrol etmenizde fayda var.
Mesaj sistemi, iki bölümden oluşuyor: ticket support system (ticket destek sistemi) ve private message system (özel mesaj sistemi). Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, “Create a Ticket” linkine tıklayın. Hosting şirketinizin destek hizmetleri, bu ticket aracılığı ile size ulaşacaktır. Üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. “Private Messages” (Özel Mesajlar) da aynı tabloda gösterilmektedir. Özel mesajlar daha farklıdır, çünkü onlar bir destek ticket cevabıdır. Özel mesajlar; hesaplanmış çalışma süresi uyarıları, sistemle ilgili bildiriler ve hesabınızın limite ulaşmak üzere olduğuna dair uyarılar içerir. Private message’leri okumak için, başlığa tıklayın.
Ticket Oluşturmak


1. "Create a Ticket" linkine tıklayın.
2. Mesajınızın önceliğini belirleyin. (Priority)
Low: Problem şu anda zorluk çıkarıyor
Medium: Problem şu anda zorluk çıkarıyor
High: Problem acilen halledilmesi gerekiyor
3. “Subject” kısmına, problemi tanımlayan birkaç kelime yazın.
4. “Message” kısmına, problemi detaylı bir şekilde anlatın.
5. "Save" tuşuna basın.

Destek kutusu, ticket’ınıza cevap verecek ve kutu kapanacaktır. Problem çözümlendiğinde, ticket kapanacaktır, bu da o ticket’a daha fazla ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Eğer beklemekte olan yeni mesajlarınız varsa ve onları ticket listesinde göremiyorsanız; "View Closed Tickets" linkine basın. Eğer probleminizin daha çözülmediğini düşünüyorsanız, kapanmış olan ticket’lar için yeniden yazabilirsiniz.
Önemli Not: Hosting şirketiniz, ticket yollama yetkinliğine sahip olmayabilir. Bu; hosting şirketinin daha farklı bir destek sistemi olduğu anlamına gelir. Eğer bir ticket yaratamıyorsanız, destek bilgi için hosting şirketinizin web sitesini ziyaret edin.
Şifre Değiştirmek

Şifrenizi değiştirmek için, ekranın üst kısmındaki "PASSWORD" tuşuna basın. Mevcut şifrenizi ve 2 kez olmak kaydıyla yeni şifrenizi girin. Onaylamak ve kaydetmek için “Submit” tuşuna basın. Eğer şifreniz çok kısaysa veya uygunsuz karakterler içeriyorsa, kontrol paneli şifrenizi reddedecektir.
Önemli Not: Bu özellik, şifrenizi sadece kullanıcı adınız için değiştirir. Diğer mail hesapları, veri tabanları, FTP hesapları vb.. gibi şeyler, şifre değişiminden etkilenmez.
Kontrol Panelini Terk Etmek

Kontrol panelini terk etmek için, "SIGN OUT" tuşunu tıklayın. Başarıyla kontrol panelini terk ettiğinizi yazan bir ekranla karşılaşırsınız. Buradaki linke tıklayarak tekrardan kontrol paneline giriş yapabilirsiniz.
Önemli Not: Birçok web tarayıcısı, siz kontrol panelini terk etseniz de işlemlerinizi hafızaya kaydeder. Eğer bilgisayarınızı kullanan tek kişi siz değilseniz, tarayıcınızda açık olan tüm kopyaları kapattığınızdan emin olun. Böylece tarayıcınızın hafızası silinmiş olur ve doğru parolayı bilmeyen biri kontrol panelinize giriş yapamaz.

» Direct Admin Başlangıç - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Alt 17-Temmuz-2012, 01:58   #2 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Cevap: Direct Admin Başlangıç

Teşekkürler

» Direct Admin Başlangıç - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
admin, baslangic, direct


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:48.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv