Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Web Tasarım Webmaster Özel Direct Admin

Diğer Kontrol Panel Özellikleri

 Direct Admin forumunda yer alan Diğer Kontrol Panel Özellikleri konusu, Diğer Kontrol Panel Özellikleri Diğer Kontrol Panel Özellikleri Diğer Kontrol Panel Özellikleri Bu konu; 404 Hata Sayfaları, dizin şifresi koruması, sunucu bilgisi, cron işleri, mim tipleri, apache işleyicileri, site yönlendiricileri, ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 23-Ocak-2012, 15:28   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Giriş Diğer Kontrol Panel Özellikleri

Diğer Kontrol Panel Özellikleri

Diğer Kontrol Panel Özellikleri

Bu konu; 404 Hata Sayfaları, dizin şifresi koruması, sunucu bilgisi, cron işleri, mim tipleri, apache işleyicileri, site yönlendiricileri, domain gösterge’leri ve ekstra domainler barındırmak ile ilgili bilgiler içermektedir.
404 Hata Sayfaları

Hata sayfaları, ziyaretçilerin aşağıdaki gibi hatalarla karşılaştıklarında, ne göreceklerini kontrol etmenizi sağlar:
401 Unauthorized-Yetkisiz (kullanıcının bu dosyayı veya dizini görüntüleme yetkisi yok)
403 Forbidden-Yasak (dosyayı veya dizini görüntülemek yasak)
404 The file or directory is not found – Dosya veya dizin bulunamıyor
500 An error occurred on the server –Sunucuda bir hata gerçekleşti
Ana Kontrol paneli menüsünden, "Error Pages" ikonuna tıklayarak, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.


Aslında, hata sayfaları yoktur. 401.shtml, 403.shtml gibi şeyler yoktur. Her dosya adının yanındaki, “view” linki, ziyaretçinin hangi tip hatada, hangi sayfa ile karşılaştığını görebilirsiniz.
Hata Sayfalarında Değişiklik Yapmak

Hata sayfalarını değiştirmenin iki yolu varıdır.
1. Metod: Error Page (Hata Sayfası) menüsünden, dosya isimlerine tıklayarak, düzenlemek istediğiniz dosyalara ulaşabilirsiniz. Bir metin kutusu görürsünüz ve bu kutuya HTML kodunuzu yazabilirsiniz.
2. Metod: Herhangi bir HTML programında dosyaları oluşturun ve o dosyaları public_html dizininize yükleyin. Dosyaları .shtml uzantısına sahip olmalı.
Dizin Şifresi Koruması

Ana Kontrol Paneli menüsünden "Directory Password Protection" ikonuna basın. Eğer şifreniz korumalı dizinleriniz yoksa "Find a Directory to Password Protect” linki göreceksiniz. Devam etmek için bu linke tıklayın.
[IMG]http://www.***********.net/images/statusicon/wol_error.gif[/IMG]Resimi Orjinal Boyutta Görüntülemek İçin Tıklayın

public_html dizininin olduğu bir liste ile karşılaşacaksınız. Bir dizini şifre ile korumak için dosyanın yanındaki “Protect” linkine tıklayın. Bu örnekte, “beta” üzerine tıklayacağız.


Daha sonra, tablonun üstündeki kutucuğu işaretleyin. Directory Prompt’ı doldurun, buraya, şifre korumalı bir dizin ismi girin. Daha sonra, dizin için bir kullanıcı adı ve bir şifre girin. “Save” tuşuna basın.
Şimdi, dizininizin adresini tarayıcınıza girin ve ne olduğunu görün.
Şifre Korumalı Dizinleri Değiştirmek

Ana kontrol paneli menüsünden, "Directory Password Protection" ikonuna tıklayın. Tamamen korunmakta olan bir çok dizin listesi göreceksiniz. Örneğin:


Dizini düzenlemek için, dizin path’ine tıklayın. Buradan dizininizin korumasını kaldırabilirsiniz( kutucuktaki işareti kaldırarak), kullanıcı adını değiştirebilirsiniz(yeni bir tane girerek), şifrenizi değiştirebilirsiniz ( yeni bir şifre girerek) veya yeni bir kullanıcı adı- şifre kombinasyonu oluşturabilirsiniz.
Server Bilgisi

Sunucu bilgisine erişebilmek için, ana kontrol paneli menüsünden "Advanced Tools" ikonuna tıklayın. Daha sonra da "Server Information" ikonuna basın. Aşağıdaki gibi görünen bir ekran göreceksiniz:


Sunucu bilgisi; sunucunun ve tüm servislerin özelliklerinin hafızasındakileri kullanabilme olanağı tanır.
Cron İşleri (Cron Jobs)

Cron işlerine erişebilmek için; kontrol paneli menüsünden, "Advanced Tools" ikonuna ve sonra da "Cron Jobs" ikonuna basın.
Cron işleri, programlanabilen sistem komutlarıdır. Örneğin: eğer bir CGI script’inin her pazartesi sabahı çalışmasını istiyorsanız, bunu cron işleri menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. Ayarlanabilir değerler, hour (saat), day (gün), month (ay), and day of week (haftanın günleri- 0 ve 7 sayıları Pazar gününü temsil edecek şekilde). Her hangi bir değer yanına (*) koyularak engellenebilir.


Yukarıdaki örnekte, her gece yarısı çalışması için updater.cgi kurulmuş.
Burada daha spesifik zamanlar da belirleyip, virgül ile ayırabilirsiniz. (ör: 1,2,3 yazarak 1. 2. ve 3. dakikaları belirtmiş olursunuz.
Tire kullanarak zaman aralıkları belirtebilirsiniz. ( ör: 5-7; 5 dakikadan 7dakikaya)
Aralıkları, yıldız veya slash ile belirleyebilirsiniz. (örneğin: */2, 2’inci dakika demektir.
Daha kesin bir zaman belirlemek için, hepsini birleştirebilirsiniz. (ör: 1,5,11-15,30-59/2 ( 15. dakikaya kadar 1,5 ve 11. dakika ve 30 ile 59 arasındaki her 2. dakika))
Verilerinizi girdikten sonra, “Add” tuşuna tıklamayı unutmayın.
Mim Tipleri (Mime Types)

Mim tiplerine erişmek için, ana kontrol paneli menüsündeki "Advanced Tools" ikonuna basın.
Mim tipleri, tarayıcıların nasıl dosya açtığını ayarlamanızı sağlar. Bir mim tipi eklemek için, “Mim Type” boşluğuna mim tipi ismini girin ve extension kısmını doldurun. Mim tipleri, sadece deneyimli kullanıcılar tarafından kullanılmalıdır.
Mim tipleri menüsünün alt kısmında, sisteme yüklenen tüm mim tiplenirin bir listesi vardır.


Yukarıdaki örnekte, web tarayıcısı, *.fil dosyalarını, metin dokümanları olarak açmalı.
Apache İşleyicileri – Apache Handlers

Apache işleyicilerine, ana kontrol paneli menüsünden "Advanced Tools" ikonuna tıklayarak ve daha sonra "Apache Handlers" ikonuna basarak ulaşabilirsiniz.
İşleyiciler Apache’ye (web sunucu programı) belirli dosya tipleri ile ne yapması gerektiğini söylerler. Örneğin; .cgi ve .pl uzantıları Perl ile alakalıdır. Handler eklemek için, handler adını ve uzantıyı (noktasız olarak) yazın ve "Add" tuşuna basın.


Image Map’in uzantısı normalde .map olsa da, yukarıdaki örnekte, Apache tüm .ima dosyalarını IMAP olarak almalı.
Site Redirection –Site Yönlendiriciler

Site Yönlendiricilere ulaşmak için, ana kontrol paneli menüsünden, önce "Advanced Tools" sonra "Site Redirection" ikonuna tıklayın.
Site yönlendirme; ziyaretçileri, sitenizde başka bir yere veya başka bir siteye yönlendirmenizi sağlar.


Yukarıdaki örnekte, http://www.site-helper.com/directadmin ‘e gelen ziyaretçiler, http://www.directadmin.com ‘a yönlendirilecekler.

"Local URL Path" kısmına, (/) işareti yapın ve sayfanızın adını yazın. “Destination URL” yerinde de, http://www.domaininiz.com yazın.
Domain Pointers – Domain Göstergeleri

Domain göstergelerine ulaşmak için, ana kontrol paneli menüsünden, "Advanced Tools" ikonuna ve sonra "Domain Pointers" ikonuna tıklayın.
Domain göstergeleri, diğer domain’leri web sitenize yollama imkanı tanıyacak. Bu domainlerin kayıtlarını, web sitenizle aynı olan isim sunucunuza değiştirmeyi unutmayın.


Diyelim ki hite-selper.com domaini bizim. Yukarıdaki örnekte, tüm ziyaretçilerin hite-selper.com’a gelmelerini sağlayacak bir gösterge oluşturduk. Daha sonar “Add” tuşuna basmayı unutmayın.
Not: Göstergenin aktif hale gelmesi yaklaşık 72 saat sürebilir.
Ekstra Domain’ler Barındırmak

Ekstra domain barındırmak için, ana kontrol paneli menüsünden "Advanced Tools" ikonuna daha sonra da "Host Additional Domains" ikonuna basın.
Not: Bu özellik sizin hesabınızda gerçekleştirilemiyor olabilir. Ekstra domain’ler genelde ekstra ödeme demektir.
Ekstra bir domain almak için "Add Another Domain" linkine basın.


Önce domain adını girin. "http://" veya “www“ girmenize gerek yok. İkinci olarak; bu domain için geçerli olan bant genişliğini (bandwith) girin. Eğer ayda bir transfer istiyorsanız, “Bandwith” değeri olarak 1000 girin. Eğer asıl domaininiz ile bant genişliğinizi paylaşmak istiyorsanız "Same as Main Account" kutusunu işaretleyin. Ve “Create”e basın.
Yeni domainin kaydını düzelttiğinizden emin olun, böylece asıl domaininizle aynı isim sunucuları kullanılacaktır (bu domain registrar tarafından yapılmaktadır). Yeni domainin değiştirilmesi, 72 saat gibi bir süre alabilir.
Kontrol Paneline Giriş yapmak

Daha önceden yaptığınız gibi, kontrol paneline kaydolun. Hesabınızdaki domainleri burada göreceksiniz:


Düzenleme yapmak istediğiniz domain’e buradan ulaşın.
Her Domain İçin Dosya Yüklemek

Her bir domain için dosya yüklemek oldukça kolaydır. FTP veya kontrol panelinin File Manager’ını kullanıyorsanız, domain dizinine gidin ve yükleme yapmak istediğiniz domaini seçin.

» Diğer Kontrol Panel Özellikleri - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
diger, kontrol, ozellikleri, panel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:59.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv