Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Fotoğraflar Sevdiğiniz Fotoğraflar Dünyadan Kareler

Kristal Mağara, Meksika..

 Dünyadan Kareler forumunda yer alan Kristal Mağara, Meksika.. konusu, Kristal Mağara, Meksika.. Kristal Mağara, Meksika.. Burası Meksika'daki Kristal Mağarası ve bu yer kesinlikle yapay değil. Gümüş arayan madenciler tarafından 2000 yılında keşfedilen mağarada boyları 9 metreyi aşan devasa kristaller ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30-Kasım-2013, 23:51   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Yeni Kristal Mağara, Meksika..

Kristal Mağara, Meksika..

Burası Meksika'daki Kristal Mağarası ve bu yer kesinlikle yapay değil.Gümüş arayan madenciler tarafından 2000 yılında keşfedilen mağarada boyları 9 metreyi aşan devasa kristaller bulunuyor.Mexico’da Chihuahuan Çölü’nde bulunan ve eski bir yanardağ olan Naica dağında bulunan bu kristaller dünyanın bilinen en büyük kristal formları.Bilinene göre 26 milyon yıl önce patlayan yanardağ yükselerek bir dağ oluştururken içindeki odacıklar mağara haline gelmiş. Daha sonra soğurken sabit bir 58 derece sıcaklık ve mineral açısından olağanüstü zengin su karışımı alçıtaşını düzgün formlar halinde kristale dönüştürmüş.Sıcaklığı 50 dereceye varan mağaradaki koşullar keşif yapmayı zorlaştırıyor.Mağarada bulunabilmek için özel giysiler ve oksijen tüpüne ihtiyacınız var.Chihuahuan Çölü'nde bulunan Naica Dağı'nın 300 metre altında yeralan 'Kristal Mağarası', dünyanın en büyük doğal kristallerine ev sahipliği yapıyor.


mynet haber..

» Kristal Mağara, Meksika.. - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-Şubat-2014, 17:21   #2 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Cevap: Kristal Mağara, Meksika..

Karanlık bir kasabada, hemen hemen bomboş bir barda kısa boylu, sarhoş bir adam bir şey satmaya çalışıyor. Yanı başındaki bilardo masasının üzerinde bir kaya parçası var. Üzerinden, aynen kırık bir camın sivri uçları gibi eflatun ve beyaz bir sürü kristal çıkıntı uzanıyor. "Sana 300 dolara olur," diyor. "Hayır mı? 100 olsun. Daha aşağı inmem." Barda içmekte olan diğer üç-dört kişi kafalarını biralarından kaldırıp bakıyor. Akıllarında tek bir düşünce var gibi: Acaba onlar da kendi kristallerini gösterse miydi? Bilardo masasının üzerinde kaya tozu var, müzik kutusunda kovboy şarkıları. Ve barın üzerinde bir tabela: "Happy Hour: 08.00'den 21.00'e"...


Kuzey Meksika'da, Chihuahua'nın yaklaşık birkaç saat güneyindeki bu ücra köşe, kristalleri ve neredeyse kasabadaki hemen herkese istihdam yaratan kurşun ve gümüş madeninde işçilere ödenen ücret ile ünlü. Ve bu ücretler karaborsa satış için güzel bir esin kaynağı oluşturacak kadar düşük. "30 dolar?" Kafasını bana doğru iyice yaklaştırıyor. "On." Söylediklerini ciddiye almak güç. Daha bu sabah, bu barın hemen yakınlarında, ama çok daha derinlerde bir mağarada, dünyanın en büyük kristalleri arasında, genişiyle kalınıyla, bazıları 10 metreden de uzun ve yarım milyon yaşında, kristallerden oluşan bir ormanda sürüne sürüne ilerledim. Öyle parlak, öyle berraklardı ki, her biri başka bir dünyaya ait gibiydi. Onlarla karşılaştırdığımda masanın üzerinde duran kristal parçası bana son derece cansız ve sönük geldi. "Cueva de los Cristales" ya da "Kristaller Mağarası"ndaki devler başka hiçbir şey ile kıyaslanamaz. Bu kireçtaşı mağara ve onun ışıltılı kirişleri iki kardeş tarafından 2000'de, Meksika'nın en verimli maden ocaklarından birinde, her yıl içinden tonlarca kurşun ve gümüş çıkarılan Naica'da, yerin yaklaşık 300 metre altında çalıştıkları sırada bulundu. (Kurşun ve gümüşün oluşumunda aşılan jeolojik evreler, kristal üretimini de sağlar.) Buldukları şey iki kardeşi çok şaşırttı ama onlar ilk değildi. Naica'da madenciler daha önce de -daha küçük olsa da- oldukça etkileyici kristal galerilerine rastlamışlardı.


Ancak bu dev kristallerin keşfinin ardından uzmanlar farklı bir soru ile karşı karşıya kaldı: "Nasıl olup da bu kadar büyümüşlerdi?" Dolambaçlı bir yoldan minivanla mağara girişine ulaşmamız tam yirmi dakika sürüyor. Aracın tavanından bir ekran iniyor ve Michael Jackson'ın video klibi başlıyor -bu, karanlık ve sıcağa yapılan yolculukta ziyaretçileri neşelendirmek üzere düşünülmüş bir uygulama. Çoğu mağara ve maden ocağında sıcaklık sabittir ve ortam serindir. Ancak Naica maden ocağında derinlikle birlikte sıcaklık da artıyor. Çünkü bu maden ocağı yüzeyin yaklaşık 1,5 kilometre altındaki bir magma sokulumunun üzerinde yer alıyor. "Kristaller Mağarası"nda sıcaklık her bir ziyaretçinin sıcak çarpması riskiyle yüz yüze kalacağı kadar yükseklere, 44°C'ye fırlıyor; nem oranı yüzde 90-100'lerde. Henüz mağara girişine ulaştığımızda bile herkes ter içinde.


Mağaraya girmek üzere yapılan hazırlık aynen uzay yürüşü için donanmaya benziyor. Önce, göğüs ve sırt çevresine avuç içi büyüklüğünde on-on beş kadar buz kalıbının yerleştirildiği özel yapım bir yelek geçiriyorum üzerime. Ardından, buzun dış ısıdan yalıtılması için bir başka yelek daha. Ve sonra da tüm bunların üzerine bir mağaracı tulumu. Bir baret, bir baret lambası, soğuk hava üfleyen bir solunum maskesi. Eldivenler, botlar. Tüm bu koruyucu donanımla sarınıp sarmalanmış mağaracılar için dahi sıcaklık bezdirici ve tehlikeli; mağara içindeki yolculukların çoğu 20 dakikayı geçmiyor. İtalyan keşif grubu La Venta'dan fizikçi Giovanni Badino bize rehberlik ediyor.


Yere düşmüş dikilitaşlar, ışık sütunları, bazıları 1 metre kalınlığında dev kristaller. Yerde ve mağara duvarlarında daha küçük, bıçak kadar keskin, kusursuz kristal yığınları. Badino, selenitten -doğada sık rastlanan bir alçıtaşı minerali- oluşan kristallere zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde ilerliyor. Selenit yarı şeffaf ve narin, o kadar narin ki botların topukları, hatta tırnakla bile kolaylıkla çizilebilir. Buz giysilerine rağmen içerideki sıcaklık ve nem bunaltıcı. Ağır bir toprak kokusu, rutubet ve ölüm sessizliği. İnsanoğlu için dayanılmaz, kristallerin büyümesi için muhteşem koşullar.
Meksika'da, Chihuahuan Çölü'nün derinliklerindeki "Kristaller Mağarası"nın selenit sütunları devasa boyutlarıyla kâşifleri cüceleştiriyor. Oluşumu binlerce yıl süren bu kristaller, yeryüzünde bugüne dek keşfedilmiş en büyük kristaller arasında.
Yerin yaklaşık 300 metre altına doğru yol alan araştırmacılar yılankavi maden kuyusundan aşağıya kamyonla iniyor.
İşçiler, 2000'de yapılan kazılarda şans eseri dev kristallerin ortaya çıkarıldığı Naica maden ocağında, kablo ve boruları yerleştirmek üzere yer açmaya çalışıyor. Meksika'nın en üretken kurşun madeni olan Naica'da, içlerinde daha küçük kristaller barındıran birkaç salon daha keşfedildi.
Sıcaklığın 43°C'nin üzerine çıktığı Kristaller Mağarası'nda, buzla serinletilmiş giysi içindeki bir araştırmacı iple aşağıya iniyor. Mağaracılar önce buz parçalarının bulunduğu bir yelek, ardından erimeyi yavaşlatacak bir ceket giyerler. Son olarak da tam donanımlı bir tulumu üstlerine geçirirler. Sırt çantası gibi taşınan paketlerin solunum maskesine buzla serinletilmiş hava pompalaması, aşağıya inen kişinin içeriden serinlemesini sağlar.
Naica madeni içinde bulunan mağaralarda alçıtaşı kristalleri birçok değişik biçimler taşır. Mumlar Mağarası'ndaki bu narin yapı mağara duvarından sadece birkaç santimlik bir çıkıntı oluşturuyor; yakındaki Kristaller Mağarası'nın araba büyüklüğündeki benzerleriyle karşılaştırıldığında bu incelikli bir ölçü sayılır.
Kristaller insan trafiği, yağmacılar ve içerideki nem yoğunlaşması nedeniyle zarar görebilir. Maden ocağı sahipleri girişlere kısıtlama getirmeye çalışırken, araştırmacılar da mağaranın yasal koruma altına alınması umudunda.
Boğucu sıcakta yavaş çalışan İtalyan fizikçi Giovanni Badino bir şerit metreyi açarken, Bergen Üniversitesi jeologlarından Stein-Erik Lauritzen çekirdek örnekler topluyor. Kristaller Mağarası'nın en uzun kristali 11,4 metreyi buluyor ve en eski kristalinin oluşum süreci 600 bin yıl önceye kadar iniyor.
Kristaller Mağarası'nın dışında belgesel film yapımcıları ve İtalyan keşif ekibi La Venta'nın üyeleri içeriye girmeden önce donanımlarını kontrol ediyorlar. Ekip mağaranın aşırı sıcağında kâşiflerin ve uzmanların daha uzun süre ve daha rahat çalışabilmeleri için buzla serinletilen, parlak turuncu renkte giysiler tasarlamış. Mağaradaki yolculukların çoğu en fazla 20 dakika sürüyor; ama tam donanımlı kâşifler bazen 80 dakika sınırını zorlayarak, giysilerdeki buzların erimesinden sonra da içeride kalıyorlar.
Mağaracıları ölümcül sıcak çarpması riskiyle yüz yüze bırakan aşırı sıcak, Kristaller Mağarası'na girişin bedeli. İtalyan keşif ekibi La Venta'dan Dr. Giuseppe Giovine (kafasında baret olan) çoğu 20 dakikayı aşmayan yolculuklardan birinin ardından ekiptekilerin sağlık durumlarını kontrol ediyor.


Yazı: Neil Shea
Fotoğraflar: Carsten Peter, Speleoresearch & Films
Share on facebook Share on twitter

» Kristal Mağara, Meksika.. - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
kristal, magara, meksika


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 18:19.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv