Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Elektronik & Bilgisayar

Mıcrosoft Access Ders Notları

 Elektronik & Bilgisayar forumunda yer alan Mıcrosoft Access Ders Notları konusu, Mıcrosoft Access Ders Notları Mıcrosoft Access Ders Notları Access Bir Veritabanı Programıdır. Veritabanı Bir Konuyla Ilgili çok Sayıda Kaydın Tutulduğu Bir Bilgi Havuzu Olarak Nitelendirilebilir. Veritabanı Programları Veritabanı Denilen Bilgi ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 17-Ocak-2012, 17:57   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Giriş Mıcrosoft Access Ders Notları

Mıcrosoft Access Ders Notları

Access Bir Veritabanı Programıdır. Veritabanı Bir Konuyla Ilgili çok Sayıda Kaydın Tutulduğu Bir Bilgi Havuzu Olarak Nitelendirilebilir. Veritabanı Programları Veritabanı Denilen Bilgi Havuzunu Oluşturmak Ve Veritabanından Istenilen Bilgiyi Istenildiği şekilde Alıp Kullanabilmeyi Sağlar.
Access Programına Girdiğimizde Ilk Gelen Ekranda 3 Ayrı Seçenek Bulunur. Yeni Bir Veritabanı Oluşturmak Istiyorsak Bunlardan Boş Veritabanı Seçeneğini Seçip Tamam Düğmesine Basılır. Daha Sonra Veritabanına Bir Dosya Ismi Vermemizi Isteyen Bir Ekran Gelir. Burada Veritabanını Hangi Klasöre Kaydedeceğimizi Seçer Ve Dosya Adı Olarak Da Bir Isim Yazarız. örneğin Dosya Adı Olarak öğrenci Ismini Verelim.
Açılan Veritabanında şu Bölümler Bulunur :
• Tablolar : Veritabanının Temel Nesnesi Tablolardır. Bilgilerin Asıl Tutulduğu Yer Tablodur. Diğer Veritabanı Nesneleri Tablolar Esas Alınarak Oluşturulur. Bir Veritabanında Birden çok Tablo Bulunabilir.
• Sorgular : Tablolardaki çok Sayıda Kayıt Içerisinden Istenilen Kriterlere Uyan Kayıtları Seçerek Görebilmek Için Oluşturulan Bir Nesnedir.
• Formlar : Tablolara Doğrudan Bilgi Girişi Yapmak Daha Zor Ve Sıkıcı Olabilir. Formlar Tablolara Bilgi Girişini Kolaylaştıran Ve Daha Anlaşılır Bir Ekran Görüntüsü Ile çalışmayı Sağlayan Nesnelerdir. Paket Programlardaki Kullanıcı Ara Yüzü Olarak Düşünülebilir.
• Raporlar : Tablolardaki Bilgileri Kağıda Dökebilmek Için Değişik şekillerde Sayfa Dizaynları Oluşturmak Için Kullanılır.
• Makrolar : Veritabanında Birden çok Adımdan Oluşan Bir Işlemin Bir Seferde Yapılabilmesini Sağlayan Küçük Program Parçalarıdır.
• Modüller : Makrolar Ile Aynı Amaca Sahip Olmakla Birlikte Visual Basic Programlama Dili Komutları Ile Yazılan Küçük Program Parçalarıdır.
Tablo Oluşturmak
Veritabanında Ilk önce Tablo Oluşturmak Gerekir. Tablo Oluşturmak Için Tablolar Bölümünde Iken Sağ Taraftaki Yeni Düğmesine Basılır. Burada Tablo Oluşturma Seçenekleri Gelir. Tablo Alanlarını Ve Alan özelliklerini Tek Tek Kendimiz Belirleyeceksek Tasarım Görünümü Seçeneği Seçilerek Tamam Düğmesine Basılır.
Tasarım Görünümünde Tablo Hazırlarken Tablonun Başlıklarını Oluşturacak Her Bir Alanın Alan Adını Veri Türünü Ve Alanın özelliklerini Ayrı Ayrı Belirleriz.
Alan Adı Verilirken Boşluk Verilebilir Türkçe Noktalı Harf Kullanılabilir. Alan Adı En Fazla 64 Karakter Uzunluğunda Olabilir.
Veri Türleri
O Alana Girilecek Bilginin Türünü Belirtir. Veri Türleri şunlardır :
 Metin : Alfabetik Ve Sayısal Türde Her Türlü Bilgi Girilebilen Alan Türüdür. En Fazla 255 Karakter Bilgi Alır.

 Not : Bir Tablo Alanı Için Metin Türünün Uzunluğu Yetmiyorsa Not Türü Seçilebilir. Bu Tür Alanlara 65535 Karaktere Kadar Bilgi Girilebilir.
 Sayı : Tabloda üzerinde Işlem Yapılabilecek Sayısal Değerlerin Girilebileceği Alan Türüdür. Sayısal Alanların Alan Boyutunu Belirlerken Aşağıdaki Boyut Türleri Seçilebilir :
- Bayt : 0 Ile 255 Arasında Değer Girilebilir.
- Tamsayı : -32768 Ile 32767 Arasında Değer Girilebilir.
- Uzun Tamsayı : -2.147.483.648 Ile 2.147.483.647 Arasında Değer Girilebilir.
- Tek Ve çift : çok Büyük Sayılar Için Ve Ondalıklı Sayılar Için Kullanılan Veri Tipleridir.
 Tarih/saat : Tarih Ve Saat Türündeki Bilgiler Için Tanımlanır.
 Para Birimi : Parasal Değerler Için Tanımlanır. Bu Tür Alanlara 15 Basamak Tamsayı Ondalıktan Sonra Da 4 Basamak Bilgi Girilebilir.
 Otomatik Sayı : Bu Tür Alandaki Sayı Değeri Girilen Her Kayıtta Otomatik Olarak Artar.
 Evet/hayır : Mantıksal Alan Türüdür. Iki Ihtimalli Bilgiler Için Kullanılır. örneğin; Askerliğini Yaptı/yapmadı Disiplin Cezası Var/yok Gibi.
 Köprü : ınternet üzerinden Bağlantı Kurulacak Web Adresleri Girilecekse Bunun Için Köprü Türü Alan Tanımlanır. Bu Alandaki Bilgiye Tıklandığında Eğer Internet Bağlantısı Varsa Belirtilen Web Adresine Gidilebilir.
 Ole Nesnesi : Veritabanına Resim Ses Film Gibi Nesnelerin Eklenmesi Için Kullanılır.
Alan Biçimi
Bir Alana Girilen Bilginin O Alandaki Yerleşimi Ve Görünümü Alan özelliklerinde Biçim özelliği Ile Gösterilir. özellikle Metin Türündeki Alanların Biçimini Tanımlarken Aşağıdaki Karakterler Kullanılabilir :
Karakter Işlevi
@ Bir Karakterlik Bilgi Için Kullanılır.
< Büyük Harfle Girilen Bilginin Küçük Harfte Görünmesini Sağlar.
> Küçük Harfle Girilen Bilginin Büyük Harfle Görünmesini Sağlar.

» Mıcrosoft Access Ders Notları - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
access, ders, microsoft, notlari


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:40.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv