Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Üniversite Dersleri Elektronik & Bilgisayar

Pals (Darbe) Modülasyonu

 Elektronik & Bilgisayar forumunda yer alan Pals (Darbe) Modülasyonu konusu, Pals (Darbe) Modülasyonu Pals (Darbe) Modülasyonu Pals (darbe) modülasyonunda kullanılan taşıyıcı dalga sinüsoidal sinyal olmayıp tekrarlanan darbelerden oluşur. Burada bilgi taşıması akım veya gerilim darbeleri ile gerçekleşir. Pals modülasyonu; darbe ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 17-Ocak-2012, 18:00   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Giriş Pals (Darbe) Modülasyonu

Pals (Darbe) Modülasyonu

Pals (darbe) modülasyonunda kullanılan taşıyıcı dalga sinüsoidal sinyal olmayıp tekrarlanan darbelerden oluşur. Burada bilgi taşıması akım veya gerilim darbeleri ile gerçekleşir. Pals modülasyonu; darbe genlik modülasyonu (PAM) darbe genişlik modülasyonu (PWM) darbe konumu modülasyonu (PPM) olmak üzere 3 çeşittir.

Şekil 4.24 - Darbe ModülasyonlarıDarbe genlik modülasyonunda (PAM) sabit genişliği sabit konumlu bir darbenin genliği anolog sinyalin genliğine uygun olarak değiştirilir. Darbe konumu modülasyonunda (PPM) sabit genişlikli darbenin konumu önceden belirlenmiş bir zaman bölmesi içinde analog sinyalin genliğiyle orantılı olarak değiştirilir. Darbe genişlik modülasyonunda (PWM) ise darbe genişliği analog sinyalin genliği ile orantılı olarak değişir. Bir de bunlardan farklı olarak sayısal haberleşmede darbe kod modülasyonu (PCM) vardır. Bunda analog sinyal örneklenir ve iletim için sabit uzunlukta seri binary (ikili) sayıya dönüştürülür. Binary sayı analog sinyalin genliğine uygun olarak değişir.
Darbe kod modülasyonu (PCM) darbe modülasyonu teknikleri arasında tek sayısal (dijital) iletim tekniğidir. PCM 'de darbeler sabit uzunlukta ve sabit genliktedir. PCM 'de bilgi işareti Örnek değerler kullanılarak yeniden bilgi işaretinin elde edilebileceği bir hızla örneklenir. Örnekleme (sampling) gönderilecek olan bilgi sinyalinden periyodik olarak örnek alınıp işlenmesi ve Örneklerin gönderilmesi işlemidir. Daha sonra örnek değerler kuantalanır yani her örnek değere önceden belirlenmiş seviyelerden bu değere en yakın olanıyla bir yaklaştırma yapılır. Daha sonraher örnek değer ya da buna karşılık gelen kuantalama seviyesi bir binary kod sözcüğü ile kodlanır. Buna göre örnek değerler dizisi bir binary kod sözcüğü dizisi ile gösterilir. Sonuçta elde edilen 0-1 dizisi bir darbe dizisine dönüştürülür. "1" darbeyi "0" ise darbe yokluğunu gösterir.

Şekil 4.25 - Kuantalanmış Örnek Değerler Ve PCM Dalga ŞekliŞekil 4.25 'te görüldüğü gibi +8 Volt değerleri arasında değişim bilgi sinyali uygun bir hızla örneklenir ve her Örnek değer 8 düzeyden birisine kuantalanır Kuantalama düzeyleri ±1 ±3 ±5 ±7 'dir. Her Örnekleme anmda Örnek değer en yakın düzeye kuantalanır. Örneğin (-8 -4) aralığındaki bir örnek değer olan -7 ye kuantalanır. (-6 -4) aralığındaki bir örnek değer ise -5 'e kuantalanır ve böyle devam eder. Kuantalama seviyeleri; -7 -5 -3 -1 +1 +3 +5 +7 'dir ve bunlar 0 1 2 34 5 6 7 olarak numaralanır. Bu yolla örnek değerler ve örnek değere en yakın kuantalama düzeyini gösteren 0 ile 7 arasındaki sayılar arasında bir ilişki kurulmuş olur. Daha sonra kuantalama seviyesini gösteren sayı bir binary kod kelimesiyle kodlanır. Ancak üretilecek kod sözcüğünün olabilecek en kısa uzunlukta olması istenir. Bu örnekte 8 seviye < 23) olduğundan bunlar üç bitlik binary savı ile gösterilebilir. Kuantalama seviyelerine karşılık gelen sayılar ile bunların kodlanacağı binary sayılar aşağıda gösterilmiştir.

» Pals (Darbe) Modülasyonu - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
darbe, modulasyonu, pals


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:25.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv