Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Kadınca Forumana Kızlara Özel

Kadınların İlişki Hataları

 Forumana Kızlara Özel forumunda yer alan Kadınların İlişki Hataları konusu, Kadınların İlişki Hataları Kadınların İlişki Hataları Hata 1: Hayatınızla ilgili detayları açıklamak Eski ilişkileriniz veya anneniz ile ilgili detayları kesinlikle hemen paylaşmamalısınız. Neden yapıyoruz: Ne yazık ki kadınlar , duygusal ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 05-Aralık-2011, 18:54   #1 (permalink)
aXi
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Kadınların İlişki Hataları

Kadınların İlişki HatalarıHata 1: Hayatınızla ilgili detayları açıklamak

Eski ilişkileriniz veya anneniz ile ilgili detayları kesinlikle hemen paylaşmamalısınız.

Neden yapıyoruz: Ne yazık ki kadınlar, duygusal yakınlık kurmak istedikleri bir erkekkarşılarına çıkar çıkmaz hayatlarını tüm detaylarıyla açıklamayı tercih ediyorlar.Kadınlar "eğer hakkımdaki herşeyi bilirse ve benimle ilgilenmeye devam ederse, bu doğru kişiyi bulduğumu gösterir" gibi düşünüyorlar. Ancak böyle bir yakınlığın, zaman içinde taraflar arasında belli bir güven ortamı oluştuktan sonra gerçekleşmesi çok dahasağlıklı. Birçok erkek için bu bilgi yüklemesi, böylesi bir duygusal yoğunluğa hazır olmadığı veya kendisinden de benzer açıklamalar beklendiğini düşüncesiyle onu alarma geçiriyor.

Neden yapmamalıyız:
Özel bilgilerinizi bu şekilde açıklamanız, karşınızdaki kişinin kendiyle ilgili sırlarını açıklamanın tehlikeli olacağını düşünmesine sebep olabilir. Sırlarınızı paylaşmadan önce karşılıklı güvenin oluşmasını beklemeniz daha doğru olacaktır.

Nasıl engelleyebiliriz:
Konuşmadan önce düşünürseniz, ağzınızdan çıkacak kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Geçmişiniz ile ilgili bir konuyu gündeme getirmeden önce, bunu duyacak birinin ne hissedeceğini düşünmenizi öneriyor psikologlar. Eğer bırakacağınız etki kulağınıza hoş geliyorsa, o zaman durmayın söyleyin, ama değilse o zaman susmayı tercih edin.

Hata 2: Komutan rolüne bürünmek


Tanıdık geldi mi? Geçmişte hepimiz bir dönem nereye gidileceğini, kimlerle görüşüleceğini, hangi filmin seyredileceğini söyleyen bu role bürünmedik mi?

Neden yapıyoruz
: Uzmanlar, birçok kadının kendilerini korumak amacıyla kontrolü ellerinde tutmayı istediklerini söylüyor. 28 yaşındaki mimar Zeynep, bu konuda tecrübesini paylaşıyor: "erkek arkadaşımla ayrıldığımızda, hareketlerimin çok anaç olduğunu söyledi. Kalbimdeki acıyı dindirmek çok uzun vaktimi aldı ama sonunda bu şekilde davranmamın asıl nedeninin kırılmaktan korkmam olduğunu anladım. Her zaman kontrol bendeydi ve ilk başlarda karar almak zorunda olmamanın onun hoşuna gittiğini düşünmüştüm. Ama şimdi görüyorum ki, aslında kendisini güçsüz hissetmesine neden olmuşum.

Neden yapmamalıyız:
Tarihte gördüğümüz örnekler bize tüm diktatörlerin sonlarının pek de parlak olmadığını gösteriyor, çünkü etraflarındaki kişiler kendilerine sürekli ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden bıkıyorlar.

İlişkilerde de aynı durum söz konusu: insanlar sürekli kendilerine ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden sıkılıyorlar. Hiç kimse bir ilişkide kendini güçsüz taraf olarak görmek istemez, çünkü ilişkilerin aslında her iki taraf için de eşitlik sağlaması gerekir.

Nasıl engelleyebiliriz
: İnsanlara güvenmek her zaman çok da kolay değildir, ancak bazı durumlarda bunu yapmaya mecbur olursunuz. Baskı yapmayın, sevgilinizi kendi kararınıza uymaya zorlamaktansa ikinizi de ilgilendiren konularda birlikle karar almaya çalışın. Erkekarkadaşınız, karar vermesi için sunacağınız bu fırsattan mutluluk duyacaktır.

Hata 3: Herşeyi bir trajediye çevirmek

İlişkide bir süre sonra kadın "artık beni sevmiyorsun, yaptığım fedakarlıkları görmüyorsun" diye söylenmeye başlar, sevgilisini terk etmekle tehdit eder, erkek değişeceğine söz verir, ona ne kadar çok değer verdiğini söyler, sonunda öpüşür ve barışırlar. Peki bilin bakalım aslında durum nedir? Aslında, erkek kendini hâlâ karşısındakine adamamıştır, sadece tıpkı mızmızlanan bir çocuğa davranır gibi, onu sakinleştirecek şeyleri söylemiştir.

Neden yapıyoruz
: Acaba böyle davranmamızın nedeni biraz olsun ilgi çekme isteğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Kadınlar, kendilerini kurban gibi göstermenin erkeğin korumacı içgüdüsünü tetikleyeceğini ümit ediyorlar. Ama bu pek işe yaramıyor çünkü karşıdaki kişi bu duygu fırtınasına 'dur' diyebilmek ve durumu geçiştirebilmek için ne gerekirse yapıyor.

Neden yapmamalıyız:
Aslında karşılıklı yapılan şey birbirine yalan söylemektir ve bu durum her iki tarafın da duygusal anlamda tükenmesine sebep olacaktır. Yüksek seviyede yaşanan duygusal krizlerin sonucunda bir süre sonra erkek bu durumdan yorularak ilişkiyi sonlandırıyor. Bu durumda kadın ya o güne kadar savurduğu tehditleri yerine getirecektir ya da sonunda sözkonusu tehditlerin boş laflardan ibaret olduğu ortaya çıkacak ve güvenilirliğini yitirecektir. Bu senaryoda en çok zarar gören ilişkinin kendisidir.

Nasıl engelleyebiliriz:
hem kendinize hem de partnerinize karşı dürüst olmalısınız. Aslında söylemek istediğiniz şey "kendimi güvende hissetmiyorum" iken bunun yerine "beni sevmiyorsun" demeyin, ilişkinizden ve erkek arkadaşınızdan ne istediğinizi bilin ve bunu doğru şekilde dile getirebilmek için kendinizi geliştirin.

Hata 4: İlişkiye cinsellikle yön vermek


Bu da, çok iyi bilinen, ancak zaman içinde geri tepen numaralardan biridir. Eski çağlardan beri kadınlar cazibelerini kullanarak erkekleri elde etmiş, sırlarını ele geçirmiştir.

Neden yapıyoruz:
Anlık zevklere odaklı bir dünyada, birçok kadının ve erkeğin mutluluğa ve başarıya giden yolun cinsellikten geçtiğini düşünmesi normal. Başka açıdan bakıldığında da fiziksel olarak kadınlar, erkekler kadar güçlü olmasalar da, cinsellik söz konusu olduğunda daha kuvvetli konuma geçiyorlar ve islediklerini elde etmek için zaman zaman cinsel çekiciliklerini kullanıyorlar.

Neden yapmamalıyız:
Karşıdaki kişiyi cinsel cazibe ile kontrol etmenin etik boyutu yıllarca konuşulabilecek bir konu. Öte yandan bir gerçeği unutmamanız gerekir: Bir erkeğin kendini manipüle eden bir kadına saygı duyması oldukça zordur.

Nasıl engelleyebiliriz:
Erkek arkadaşınızla yatağa giderken nedenlerinizi gözden geçirin. Gerçekten onu istediğiniz için mi yoksa farklı bir beklentiniz olduğu için mi bunu yapıyorsunuz? Eğer verdiğiniz cevaplar alarm zillerini çaldırıyorsa, muhtemelen bunu yapmamanız gerekiyordur. Bir adım geri çekilip gerçekten ne istediğinizi ona nasıl aktarmanız gerektiğini düşünün.

Hata 5: Hemen hayatının içine almak

Burada duygusal olarak birini hayatınızın içine almaktan daha çok, ilişkinin çok başlarındayken ev anahtarlarını, kredi kartlarını, elektronik posta şifrelerini paylaşmaktan bahsediyoruz.

Neden yapıyoruz:
Bazen kadınlar, hayatlarına giren erkeğe duydukları güveni gösterebilmek için, hayatlarında ki en özel noktalara bile giriş hakkını tanıyabiliyorlar. Böylece sevgililerinin kendilerine güvenmesini ve kendilerine bağlanmasını bekliyorlar.

Neden yapmamalıyız: Bu tür davranışlar sizi bir kurban konumuna sokabilir. İşlerin umduğunuz gibi gelişmemesi halinde, hayatınızdaki her gizli noktaya hatta evinize bile ulaşabilen biri ile baş başa kalabilirsiniz. Güven, sadece bir hareketle elde edilemez, zaman içinde kazanılır.

Nasıl engelleyebiliriz: Sevgilisini hayatının içine çok çabuk alan kişilere, kendilerine bir zaman tablosu düzenlemelerini öneriyoruz. Sevgilinize ev anahtarınızı ilişkinizin üç ayı ya da size göre uygun bir süre neyse, o kadar zaman dolduktan sonra vereceğiniz konusunda karar alın ve uygulayın. Kim bilebilir ki; belki üç ayın sonunda bu kişiyi evinizde görmek bile istemediğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Hata 6: Borç vermek ve hediyeler almak

Erkek arkadaşınıza hediyeler almak veya ona borç para vermek sizin cömertliğinizi göstermez.

Neden yapıyoruz: Kadınlar sahiplenmeye eğilimlidir, bunun sevgi gösterisi olduğunu düşünürler. Ayrıca genelde vericidirler; bu kendilerine ihtiyaç duyulduğunu hissetmelerini sağlar. Ancak bu tarz, sizin kesin sınırlarınız olmadığını gösterir ve sizi daha savunmasız ve sömürüye açık kılar.

Neden yapmamalıyız: Abartılı hediyeler aslında ciddi duygusal sorunları maskeler, ilişkinizden hediye paketlerini kaldırdığınızda, aranızdaki gerçek sorunların neler olduğunu görebilirsiniz.

Nasıl engelleyebiliriz: Bunu neden yaptığınızı kendinize sorun. Hediye alışverişine çıktığınızda aslında unutmak istediğiniz bazı önemli konular mı oluyor? Duymak hoş gelmeyebilir ama erkek arkadaşınız sizden para istiyorsa dikkatli olun. Neden paraya ihtiyacı olduğunu ve neden bunu sizden istediğini anlamaya çalışın.

Hata 7: Hemen planlar yapmak

Rüyalarındaki evi, çocuklarının adlarını, bir sonraki haftanın planlarını yapmaya başlayan kadınlar genelde, bu planlara o kadar odaklanırlar ki bu yüzden ilişkilerinin o andaki keyfini ve mutluluğunu yaşayamazlar.

Neden yapıyoruz: Kadınlar eğer programlamazlarsa istedikleri gibi bir hayata sahip olamayacakları düşüncesi ile, her şeyi önceden planlamak isterler. Ancak unutmayın ki tatililiniz, evinizin dekorasyonu gibi yakın zamanda gerçekleştireceğiniz şeyleri planlamanız gerekir, başkalarının duygularını planlamanız mümkün değildir.

Neden yapmamalıyız: Çünkü hayat çok kısa! Gelecekle ilgili plan yapmak önemlidir ama ilişkinizin bugünkü durumunun da keyfini yaşayabilmeniz gerekir. 27 yaşındaki Ebru, "her hafta sonu erkek arkadaşımla ne yapacağımızı planlardım ve herhangi bir sebeple bunlar bozulursa büyük hayal kırıklığı yaşardım" diyor. Ve sonunda bir gün, erkek arkadaşı Ebru'ya eğer bu durumu değiştirmezse birlikte bir geleceklerinin olamayacağını söyleyivermiş.

Nasıl engelleyebiliriz:
Ebru ve erkek arkadaşı, planlı hafta sonu programlarının sayısını azaltarak ilişkilerini kurtarabilmişler. "Ayda sadece bir hafta sonu için plan yapmam ve bunun haricindeki günleri doğal akışında yaşamamız konusunda hemfikir olduk. Sonunda huzurlu yaşamayı ve de erkek arkadaşımla birlikte zaman geçirmekten keyif almayı öğrendim" diyor Ebru.

Hata 8: İhtiyacınız olduğunda destek almamak

Günümüzde pek çok kadın sözlü, duygusal, fiziksel, cinsel ve maddi anlamda tacize uğruyor. Bir kısmı bunu, ilişkinin bir parçası gibi görüyor. Bu kişiler, yardım istemedikleri için zaman içerisinde daha fazla suistimal ediliyorlar.

Neden yapıyoruz:
Uzmanlara göre, ilişkide tacize uğrayan kadın, yaşadıklarının başarısızlık olarak değerlendirilmesinden korkarak yardım arayışına girmiyor ve bu özgüven eksikliğini kullanan partner, durumu kontrol altına alıyor. Ayrıca gördükleri muamelenin daha da kötüleşmesinden çekinen bazı kadınlar da sessiz kalmayı tercih edebiliyor.

Neden yapmamalıyız: Böyle bir ilişki içerisinde kalmanın hayati tehlikeleri var. Eşine tacizde bulunan erkekler nadiren sözlü tacizle sınırlı kalıyorlar, genelde taciz çok çabuk fiziksel boyuta taşınabiliyor.

Nasıl engelleyebiliriz:
Tacizden mağdur olmak kadının suçu değildir. Eğer aksini düşünürseniz, çaresiz hissedebilirsiniz. Unutmayın etrafınızda sizi seven ve yardım edebilecek aileniz, arkadaşlarınız var, buna ek olarak kadınlara destek olmak için kurulmuş birçok sivil toplum örgütü mevcut.

Hata 9: Onun kurtarıcısı olmayı istemek

Kadınlar birlikte oldukları insanın sorunlarını -ki bu ister günde iki paket sigara içmek olsun, ister kumar olsun- sona erdirecek tek insan olmayı istemeye eğilimlidirler.

Neden yapıyoruz:
Kadınlar, pek çok zaman sevgililerini düzelterek, kendilerini eşsiz kılacaklarını düşünürler. "Ben onun hayatını yoluna koymasını sağladım, artık beni sonsuza dek sevecek" diye bir bekleyişe girerler.

Neden yapmamalıyız: Birçok kadının erkek arkadaşları ile ilgili konuları düzeltmek için verdikleri çaba, aslında, onlara göre doğru gitmeyen bir ilişkiyi sürdürebilme çabasıdır. 25 yaşındaki Elif, "Eski erkek arkadaşımla birlikteyken, kusurlarının düzeltilebilir olduğunu düşünüyordum. Aslında içten içe, onun bana uygun olmadığı düşüncesinden kaçıyordum" diye anlatıyor.

Nasıl engelleyebiliriz: Sevgilinizin bir sorununa çare bulmaya çalışmanın zararı yok, ama buna direniyorsa ya onu olduğu gibi kabul etmelisiniz ya da kendinize yeni bir yol çizmelisiniz. Eğer gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız onun bir terapiste başvurmasını sağlamak, yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.

Hata 10: İlişkinin sizi mutlu etmesini beklemek

Birçok kadın bir ilişkiye başladıklarında her şeyin yerine oturacağını ümit eder. Ama ne yazık ki gerçekte bu işler böyle yürümüyor.

Neden yapıyoruz:
Birçoğumuz, erkek arkadaşımızdan bizim sevgilimiz, alışveriş arkadaşımız, spor arkadaşımız, mali destekçimiz olmasını bekliyoruz.

Neden yapmamalıyız:
Bu tip beklentiler gerçekçi değildir, gerçekleşmemeleri durumunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Nasıl engelleyebiliriz:
Karşılıklı olarak beklentilerinizi ve ne kadar gerçekçi olduklarını konuşun. Başka arkadaşlarınıza ve farklı ilgi alanlarınıza da vakit ayırın, kendi dünyanıza sahip çıkın.Kaynak: cosmopolitan

» Kadınların İlişki Hataları - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
hatalari, iliski, kadinlarin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:29.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv