Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet İslam Tarihi

Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu

 İslam Tarihi forumunda yer alan Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu konusu, Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu Rusya Federasyonu’nda günümüzde 16 milyon Müslüman yaşamaktadır. Buna göre 143 milyonluk Rusya Federasyonu nüfusunun % 11 'i Müslüman’dır. Rusya’da Müslümanlar ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-Aralık-2014, 20:47   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Allah Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu

Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu


Rusya Federasyonu’nda günümüzde 16 milyon Müslüman yaşamaktadır. Buna göre 143 milyonluk Rusya Federasyonu nüfusunun % 11 'i Müslüman’dır. Rusya’da Müslümanlar Ortodoks Hristiyanlardan sonra 2. büyük dini topluluğu oluşturur.

Rusya’da Müslümanların sayısı ve oranı her geçen gün artmaktadır. Son 10 yılda Rusya’nın genel nüfusu 2,5 milyondan fazla azalırken, aynı dönemde Müslümanların nüfusu 1,5 milyonun üzerinde artış göstermiştir.

Sovyetler Birliği zamanında 100 kadar olan cami sayısı günümüzde 7.500 rakamını geride bırakmıştır. Moskova şehrinde 5, Moskova vilayetinde ise toplam 17 cami bulunmaktadır. Moskova Merkez Camii’nin genişletme çalışmaları halen devam etmektedir.

Rusya Federasyonunda 8 federal bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin tamamında Müslümanlar yaşamaktadır. Müslümanların nüfusça en kalabalık olduğu bölge ülkenin orta kesimindeki Volga Federal Bölgesidir. Nüfus yüzdesi olarak en kalabalık olduğu bölge ise Kuzey Kafkasya Federal Bölgesidir. Bu bölgenin %60 'ı müslümandır. En az Müslüman’ın yaşadığı bölge ise Uzak Doğu federal bölgesidir.

Etnik Yapı

Rusya Federasyonunda 30 'dan fazla Müslüman millet yaşamaktadır. En kalabalık Müslüman topluluğu Tatarlar oluşturmaktadır. 5,3 milyonluk nüfusuyla Tatarlar hem Müslüman nüfusun üçte birini hem de Rusya’daki 2. kalabalık etnik grubu oluşturmaktadır. Tatarların 2 milyonu Tataristan’da 1 milyonu Başkurdistan’da diğerleri de ülkenin çeşitli bölgelerinde dağınık olarak yaşamaktadır.

Başkurtlar 1,600,000 kişilik nüfusuyla 2. büyük Müslüman topluluğu oluşturmaktadır. Başkurtların üçte ikisi Başkurdistan Özerk Cumhuriyetinde yaşamaktadır.

Çeçenler 1,43 Milyonluk Nüfusuyla 3. büyük Müslüman topluluğu oluşturmaktadır. Çeçenlerin üçte ikisi Kuzey Kafkasya’daki Çeçenistan Özerk Cumhuriyetinde yaşamaktadır.

Bunlardan başka Çerkesler, Kabartaylar, Balkarlar, Adıgeyler, Darginler, Lezgiler, İnguşlar, Karaçaylar, Kumuklar, Nogaylar, Kırgızlar, Özbekler, Kazaklar, Tacikler, Azerbaycanlılar ve Türkmenler Rusya’nın Müslüman nüfusunu oluşturmaktadır.
Dini teşkilat

Rusya’daki Müslümanların 3 büyük dini idaresi bulunmaktadır.

Rusya Müftüler Konseyi: Merkezi Moskova’dadır. Rusya’nın Avrupa ve Asya kısımlarına bakan iki ayrı idare başkanlığı bulunmaktadır. İdaresinde 25 civarında bölge müftülüğü ve 2.000 civarında cami ve mescit bulunmaktadır. Başkanı Ravil Gaynutdin’dir.

Rusya Müslümanlarının Merkezi Dinî Nezareti: Merkezi Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’dadır. İdaresinde 25 bölge Müftülüğü, 2000 civarında cami ve mescit, 1500’den fazla dinî organizasyon bulunmaktadır. Başkanı Talgat Tacuddin’dir

Kuzey Kafkasya Müslümanlarının Dinî İdareleri Koordinasyon Merkezi: Karaçay-Çerkez Cumhuriyetinde bulunmaktadır. Kuzey Kafkasya’daki 8 Cumhuriyetin müftülüğü ve bölgedeki çok sayıda cami bu idareye bağlıdır. Başkanı İsmail Berdiyev’dir

Tarih

Rusların Müslümanlarla ilk teması İdil Bulgarlarının İslam’ı kabulü ile 10. yüzyılda başladı. Rusların 1552’de Kazan şehrini ele geçirmesiyle Rus Devleti tarihinde ilk defa Müslüman nüfusa sahip oldu. Daha sonra Volga Bölgesinin, Kırım’ın, Kafkasya’nın ve Türkistan’ın Rusların eline geçmesiyle ülkedeki Müslüman sayısı arttı.

Rusların Kırım’ı ve Kafkasya’yı ele geçirmesinden sonra çeşitli Müslüman milletler Osmanlı topraklarına göç etti. Göç edenlerin topraklarına Ruslar ve Ukraynalılar yerleştirildi. Rusya uzun seneler Müslümanları ve diğer din mensuplarını Hristiyanlaştırma faaliyeti yürüttü. Bu dönemde çok sayıda İslami kurum ortadan kaldırıldı. Rus Çariçesi 2. Katerina zamanında bu politika değişti. Müslümanlara bazı haklar verildi. Bu yeni poitika daha sonraki hükümdarları tarfından da devam ettirildi.

Sovyetler Birliği zamanında ilk önce çok sayıda Müslüman aydın ortadan kaldırıldı. 2. Dünya Savaşından sonra Almanlara yardım ettikleri suçlamasıyla Kırım Tatarları ve Kafkasya’nın Müslüman halkları Sibirya ve Orta Asya’ya sürgün edildi. Sürgün edilenlerin bir kısmı Stalin’in ölümünden sonra eski topraklarına geri dönebildi.

Sovyetler Birliği döneminde devlet politikası olarak İslamiyet ve diğer dinlerle mücadele edildi. Camiler ve Kur’an kursları kapatıldı. Hac yasaklandı. Okullarda ve okul dışında sistemli bir dinsizlik propagandası yapıldı. Vakıf malları devletleştirildi. Müslüman din alimleri idam sürgün veya hapis cezalarına çarptırıldı. 1917 Bolşevik İhtilalinden önce 30.000 civarında olan cami sayısı Sovyetler Birliği döneminde 94’e indi.

Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra Rusya Müslümanları üzerindeki baskı kalktı. Hac ziyareti serbest bırakıldı. Yeni camiler ve medreseler inşa edilmeye başlandı. Rusya Federasyonu İslam Konferansı Teşkilatı’na gözlemci üye oldu ve İslam Ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye başladı.

Rusya Federasyonu kurulduğunda Ortodoksluk, İslamiyet, Yahudilik ve Budizm Rusya Federasyonunda Geleneksel Din olarak kabul edildi. Böylece bu 4 dine mensup olanların devletin nazarında eşitliği kabul edilmiş oldu. Bu durumu somutlaştırmak için Moskova Belediyesi Moskova’daki Park Pobye’da (Zafer Parkında) bir kilise, bir cami ve bir sinagog inşa ettirerek hizmete açtı. 1991 yılından itibaren Rusya Federasyonu’nda başlayan dinî özgürlükler ile beraber çeşitli din mensupları dini kurumlarını inşa ederek dinlerini öğrenmeye ve yaşamaya başladılar. Bugün Rusya Federasyonunda 7500 den fazla cami 23 İslam Üniversitesi ve 70 medrese bulunmaktadır.

Kaynak:

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Cilt 35 sayfa 265-266

Diyanet Avrupa Dergisi Aralık 2010, Ocak, Şubat, Mart ve Mayıs 2011 sayıları


» Rusyada İslamiyet Ve Müslümanların Nufusu - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
islamiyet, muslumanlarin, nufusu, rusyada


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:51.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv