Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet İslam Tarihi

Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi

 İslam Tarihi forumunda yer alan Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi konusu, Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi Allah, Ebrehe'nin Kabe'ye saldırmasını engellediği halde Haccac'ın saldırısını neden engellemedi? Ebrehe'nin Kabe'ye ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 02-Şubat-2015, 10:48   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi

Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi

Allah, Ebrehe'nin Kabe'ye saldırmasını engellediği halde Haccac'ın saldırısını neden engellemedi?

Ebrehe'nin Kabe'ye saldırması ile Haccac'ın Kabe'yi mancınıkla taşa tutması arasında amaç ve hedef açısından fark vardır.

Ebrehe'nin maksadı Mekke'de oturan müşrik Arapları öldürmek değil sadece Kabe'yi yıkıp Allah'ın evini ortadan kaldırmak idi. Dolayısıyla burada ehl-i kitap ile müşrikleri karşılaştırmak yerine Allah'ın yeryüzündeki ilk mabedi ve tevhidin simgesi olan Kâbe ile teslis akidesine sahip Ebrehe'nin yaptırdığı bir kilise arasında bir mukayese yapmak gerekir.

Binler seneden beri tevhidin sancağı olarak yeryüzüne kazınmış bir simge olan Kâbe'nin Allah katındaki değeri, Kur'an'da ifade edildiği üzere "onun ilk mabed olarak inşa edilmiş olması" yeterli bir delildir.

Kaldı ki zulmün dini ve milliyeti olmaz. İslam'a göre bir müslüman haksız yere bir kâfiri öldürürse söz konusu Müslüman haksız ve zalim kâfir ise haklı ve mazlum sayılır. Bu sebeple ehl-i kitaptan olması Ebrehe'ye bu olayda bir avantaj sağlamaz. Ayrıca, o da teslis akidesiyle diğer müşriklerden pek farklı değildi.

Bununla beraber, Ebrehe bu olayda dindarlığından çok siyasi şov yapmıştı. Maksadı Arapların Kâbe hatırına Mekkelilere sağladıkları ticari avantajların merkezini San'a'ya nakledip siyasi, ekonomik ve kültürel üstünlük sağlamaktı.

Diğer taraftan, Alah, ne zaman helak edip etmeyeceğini -bizim heva ve heveslerimize göre değil- kendi ilim ve hikmetinin gereğine göre karara bağlar.

O günkü Mekke reisi olan Abdulmuttalib'in Ebrehe'den develerinin geri verilmesini istemesi ve "Ben develerin sahibiyim onları koruma benim görevimdir, Kâbe ise Allah'ın evidir onu korumak da Onun işidir" demesi o günkü müşrik Arapların da bu olayda kendi putlarına bir pay çıkarmadıklarını, aksine ataları Hz. İbrahim'den kendilerine kutsal bir miras bırakılan Kâbe'nin hürmetli konumuna itimat ettiklerini göstermektedir.

Haccac'ın maksadı ise Kabe'yi yıkıp ortadan kaldırmak değildi. Emevi halifelerini tanımayan Mekke'lileri cezalandırmaktı.

Tarih boyunca birçok saldırıya uğrayan Kâbe, Emevî hükümdarı Abdülmelik b. Mervan tarafından görevlendirilen ve tarihe "Zâlim" lâkabıyla geçen Haccac tarafından mancınıklarla taşa tutuldu. Mekkelilerin suçu Muâviye ile başlayan kılıç gücüne dayalı "halife"leri tanımayıp sahabeden Abdullah b. Züyebr'in emrinde olmalarıydı. Zâlim Haccac'ın ordusu Kâbe'ye sığınan Abdullah b. Zübeyr'i ve birçok müslümanı şehîd etti. Abdülmelik'in izniyle Kabe'yi yıkıp tekrar inşa etti.

» Allah Ebrehenin Kabeye saldırmasını engelledi Haccacın saldırısını neden engellemedi - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
allah, ebrehenin, engelledi, engellemedi, haccacin, kabeye, neden, saldirisini, saldirmasini


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:23.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv