Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Kariyer & Kişisel Gelişim

Karşılaştırıcı zihin

 Kariyer & Kişisel Gelişim forumunda yer alan Karşılaştırıcı zihin konusu, Karşılaştırıcı zihin Karşılaştırıcı zihin Algılamamızı ve tatmin seviyemizi şekillendiren nedir? Memnuniyet duygumuz, büyük ölçüde kıyaslama yapma eğilimiz tarafından etkilenir. Şu anki durumumuzu geçmişimizle kıyasladığımızda daha iyi bir durumda olduğumuzu görürsek, ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-Mayıs-2014, 15:52   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Karşılaştırıcı zihin

Karşılaştırıcı zihin

Algılamamızı ve tatmin seviyemizi şekillendiren nedir? Memnuniyet duygumuz, büyük ölçüde kıyaslama yapma eğilimiz tarafından etkilenir. Şu anki durumumuzu geçmişimizle kıyasladığımızda daha iyi bir durumda olduğumuzu görürsek, mutlu oluruz. Örneğin, yılda 20.000 $ kazanıyorken birdenbire 30.000 $ kazanmaya baslarsak kendimizi mutlu hissederiz, fakat bizi mutlu kılan kazancımızdaki mutlak artış değildir, çünkü kısa süre sonra yeni kazancımıza da alışırız ve yılda 40.000 $ kazanana dek mutlu olamayacağımızı fark ederiz. Çevremize akar ve kendimizi başkalarıyla kıyaslarız. Ne kadar kazanırsak kazanalım, eğer komşumuz bizden daha fazla kazanıyorsa kazancımızdan tatmin olamayız. Profesyonel sporcular, yıllık gelirlerinin l milyon $, 2 milyon $ ya da 3 milyon $ olmasın - dan şikayet ederler ve mutsuzluklarım haklı çıkarmak için de takım arkadaşının daha yüksek ücret almaşım delil olarak gösterirler. Bu eğilim, H. L. Mencken'in varlıklı bir adam tanımını destekler gibidir: baldızının kocasının yılda kazandığından 100 $ daha fazla kazanan kişi varlıklı bir adamdır, Böylece, yaşamdan tatmin olma duygumuzun, sıklıkla kendimizi başkalarıyla kıyaslamamıza nasıl bağlı olduğunu görebiliriz. Tabii ki, kazancımızın yanı sıra başka şeyleri de kıyaslarız. Sürekli olarak bizden daha akıllı, daha güzel ya da daha başarılı olanlarla yaptığımız kıyaslamalar bizde kıskançlığa, hayal kırıklığına ya da mutsuzluğa yol açar. Aynı il---i olumlu yönde de kullanabiliriz; kendimizi bizden daha az talihli olanlarla kıyaslayarak ve bunu sahip olduğumuz her şeye yansıtarak yaşamımızdan tatmin olma duygumuzu artırabiliriz.

Araştırmacılar, sadece kişinin algılamasını değiştirerek ve olayların nasıl daha kötü olabileceklerini düşünerek tatmin olma seviyesin! iyileştirebileceğini gösteren bir sürü deney yürütmüşlerdir. Bir incelemede, Mihvauke, Wisconsin Üniversitesi'ndeki kadınlara, yüzyıl basında Mihvauke'deki son derece sert yaşama koşullarına ait resimler göstermişler ya da kendilerinden, yanmak veya yüzlerinin şeklinin bozulması gibi kişisel trajediler yaşadıklarım düşünmelerim ve bu konudaki duygularım yazmalarım istemişlerdir. Bu çalışmayı tamamladıktan sonra, kadınlardan kendi hayatlarının kalitesini değerlendirmeleri istenmiştir. Çalışmanın sonunda hayatlarından büyük ölçüde tatmin oldukları sonucu çıkmıştır. Bufaalo'daki New York Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir başka deneyde, deneklerden, ".......... olmadığıma memnunum" cümlesini tamamlamaları istenmiştir. Bu çalışmanın beş kere tekrarlanmasından sonra, denekler, hayattan tatmin olma duygularında belirgin bir artış olduğunu deneyimlemişlerdir. Bir başka denek grubunun ise, "........... olmayı isterdim" cümlesini tamamlaması istenmiştir. Bu sefer deney, denekleri hayatlarından tatmin olmadıkları duygusu içinde bırakmıştır.


Algılamamızı değiştirerek, hayattan tatmin olma duygumuzu artırabileceğimizi ya da azaltabileceğimizi gösteren bu deneyler, mutlu bir hayat yaşamada kişinin zihinsel görüşünün önemine işaret etmektedir. Dalai Lama şöyle açıklamaktadır: "Her ne kadar mutluluğu yakalamak mümkün olsa da, mutluluk basit bir şey değildir. Pek çok aşaması vardır. Örneğin Budizm'de, tam bir doyuma ya da mutluluğa ulaşmak için dört etkenden bahsedilir: bolluk, dünyasal tatmin, ruhsallık ve aydınlanma. Bunlar, beraberce, kişinin mutluluk arayışının tamamım kucaklarlar. "Bir an için mükemmellik ve aydınlanma gibi dini ve ruhsal arzuları bir kenara bırakalım ve her günkü ya da dünyasal anlamda anladığımız şekilleriyle neşe ve mutluluk ile ilgilenelım. Bu çerçeve içinde, klasik olarak neşe ve mutluluğa katkıda bulunduğunu bildiğimiz bazı anahtar unsurlar vardır. Örneğin sağlıklı olmak, mutlu bir hayat yaşamak için gerekli etkenlerden biri olarak kabul edilir. Mutluluğun kaynağı olarak gördüğümüz bir başka etken de maddi olanaklarımız ya da biriktirme olduğumuz paradır. Ek bir etken, dostlara ya da yoldaşlara sahip olmaktır. Eksiksiz bir hayatın tadım çıkarmak amacıyla onlarla tanışırız, duygusal bağımız olan ve güvenebildiğimiz bir dost çemberine ihtiyaç duyarız.


"Tüm bu etkenler gerçekte mutluluğun kaynaklarıdır. Fakat kişinin, mutlu ve eksiksiz bir hayatın tadım çıkarma amacıyla bunları tam anlamıyla kullanabilmesinin anahtarı, zihinsel tutumuzdıır. Bu, hayati derecede önemlidir. Sağlıklı olmak ve varlıklı olmak gibi tercih ettiğimiz durumlarımızı olumlu yönde, başkalarına yardım etmekte kullanırsak, mutlu bir hayata ulaşmaya katkıda bulunan etkenler olabilirler. Tabi ki bu şeylerin de - maddi olanaklarımızın, başarının ve benzerinin - tadım çıkarırız. Fakat, doğru zihinsel tutum olmadan, zihin etkenine dikkat etmeden, bu unsurların uzun vadede mutluluk duygumuz üzerinde çok küçük bir etkisi olur- Örneğin, içinizde derinlerde bir yerde nefret dolu düşünceler ya da yoğun bir öfke barındırıyorsanız bu, sağlığınızı da bozacaktır, dolayısıyla da mutluluğunuz için gerekli olan etkenlerden birini yok edecektir. Ayrıca eğer zihinsel olarak mutsuz ya da hayal kırıklığına uğramışsanız, fiziksel konforun da pek yardımı olmayacaktır. Diğer yandan sakin, barış dolu bir zihinsel tutumu koruyabilirseniz, sağlığınız kötü bile olsa çok mutlu bir insan olabilirsiniz


Ya da olağanüstü zenginliklere bile sahip olsanız, yoğun bir şekilde öfke ya da nefret hissettiğiniz anda, tüm sahip olduklarınızı atmak, kırmak isteyebilirsiniz. O anda elinizdeki zenginliklerin hiçbir anlamı yoktur. Bugün, maddesel anlamda çok gelişmiş toplumlar vardır, fakat bu toplumun üyesi olan pek çok insan kendini pek mutlu hissetmemektedir. Güzel bir refah örtüsünün hemen altında, hayal kırıklığına, gereksiz kavgalara, uyuşturuculara ya da alkole bağımlılığa ve en kötüsü intihara dek götüren bir tür zihinsel huzursuzluk vardır. Yani, refahın tek basma aradığınız neşeyi ya da tatmini size getireceğinin bir garantisi yoktur. Aynısı dostlarınız hakkında da söylenebilir. Yoğun bir öfke ya da nefret durumunda, çok yakın bir dost bile size bir şekilde soğuk, uzak, mesafeli ve gayet sıkıcı görünebilir.

"Tüm bunlar, zihinsel tutumun, zihin etkeninin, günlük hayat deneyimimiz üzerindeki büyük etkisin! gösterir. Doğal olarak da bu etkeni çok ciddiye almalıyız. "Öyleyse, dünyasal terimlerle de olsa, günlük olarak mutlu olmamızın tadım çıkarma anlamında ruhsal çalışma algılamasını bir kenara bırakırsak, zihnimizdeki sakinlik ne kadar büyük olursa, zihinsel barışımız ne kadar gelişirse, mutlu ve neşeli bir hayat yaşama becerimiz de o kadar büyük olur." Dalai Lama bu düşüncenin oturmasına izin verircesine bir an için durdu, sonra ekledi, "sakin bir zihinsel tutumdan ya da zihinsel barıştan bahsederken, bunu tamamen duyarsız, duygusuz bir zihinsel tutumla karıştırmamamız gerektiğini de belirtmeliyim. Sakin ya da barış dolu bir zihne sahip olmak, her şeyin dışında kalmak, tamamen boş olmak anlamına gelmez. Bunda, çok yüksek bir duyarlılık ve duygu seviyesi vardır."

Özetle şöyle dedi: "zihinsel barışı getiren içsel disiplin eksik olduğu sürece, dışsal olanaklarınız ya da şartlarınız ne olursa olsun, asla aradığınız neşe ve mutluluk duygusunu size vermeyecektir. Diğer yandan, eğer içsel niteliğe, sakin bir zihne, içinizde belli bir dengeye sahipseniz, normalde mutluluk için gerekli olduğuna inandığınız çeşitli dışsal olanaklar eksik olsa bile, mutlu ve neşe dolu bir hayat yaşamak mümkündür."

» Karşılaştırıcı zihin - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
karsilastirici, zihin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:40.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv