Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Kariyer & Kişisel Gelişim

Türkiye'nin kariyer haritası

 Kariyer & Kişisel Gelişim forumunda yer alan Türkiye'nin kariyer haritası konusu, Türkiye'nin kariyer haritası Türkiye'nin kariyer haritası Türkiye'nin kariyer haritas? Gençlerin meslek tercihine yol göstermek amacıyla Uğur Kariyer Merkezi tarafından 81 ilde toplam 130 bin gence uygulanan Kariyer Eğilim Testi'nden (KET©) ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-Mayıs-2014, 15:55   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Türkiye'nin kariyer haritası

Türkiye'nin kariyer haritası

Türkiye'nin kariyer haritas? Gençlerin meslek tercihine yol göstermek amacıyla Uğur Kariyer Merkezi tarafından 81 ilde toplam 130 bin gence uygulanan Kariyer Eğilim Testi'nden (KET©) ilginç sonuçlar çıktı. Kızlarımız geleceklerini "Elinin hamuruyla erkek işine karışma" sözünü doğrular nitelikte planlıyor


Uğur Kariyer Merkezi tarafından uygulanan Kariyer Eğilim Testi (KET©) 2002'den 2006'ya kadar yaklaşık olarak yüz otuz bin kişiye uygulandı. Yapılan analizler, gençlerde sosyal eğilimin en baskın olduğunu ortaya çıkardı.

Bugüne kadar 81 ilde uygulanan Kariyer Eğilim Testi sonucunda sosyal kariyer eğilim gençlerimizde %22 oranında bulunuyor. Sosyal kariyer eğilimini sırasıyla %21 ile Geleneksel, %16 ile Artistik, %15 ile Araştırmacı, %13 ile Girişimci ve Gerçekçi izliyor.


Toplumsal özelliklerimiz eğilimlerimizi belirliyor

Uğur Kariyer Merkezi'nin yaptığı analizler şöyle değerlendirilebilir: "Sosyal kariyer eğiliminin gençlerimiz arasında baskın olması beklenen bir sonuçtur. Sosyal kariyer eğilimine sahip kişilerde insana yardım etme, karşısındakini dinlemek ve anlamak, karşısındaki kişiyi bilgilendirip geliştirmek önemlidir. Türk toplumunda bu özellikler yaygın olarak görülen özelliklerdir. Bu yüzden gençlerimizde de bu özellikleri içinde barındıran sosyal eğilimin baskın olması şaşırtıcı değildir. Toplumsal özelliklerimiz kariyer eğilimlerimizi de belirleyen en önemli faktördür."

Gençler artık daha girişimci

Daha önce 45779 kişi üzerinden yapılan analizde Girişimci kariyer eğilimi %10 oranındaydı. Ancak Girişimci kariyer eğilimi hâlâ gençlerimizde diğer eğilimlere oranla düşük olsa da yeni yapılan analizlerde %13 oranına çıkmış bulunuyor. Girişimciliğin toplumda giderek önem kazanması, gençlerin gelecekleriyle ilgili kararlarını kendilerinin vermesinin önem kazanması, iş dünyasında girişimciliğin aranan özellikler arasında üst sıralara çıkması bu yükselmenin nedenleri olabilir.

Erkekler gerçekçi, kızlar sosyal


Kız ve erkek öğrenciler arasında baskın olan kariyer eğilimleri ve eğilimlerin oranı değişiklik gösteriyor. Erkek öğrencilerde en baskın olan kariyer eğilimi %21 ile gerçekçi kariyer eğilimi iken bu eğilim kızlarda % 6 ile en çekinik eğilim olarak karşımıza çıkıyor. Kız öğrencilerde en baskın olan kariyer eğilimi % 25 ile sosyal eğilim.

Erkek öğrencilerde gerçekçi kariyer eğilimini % 19 ile Geleneksel, %18 ile Sosyal, %17 ile Araştırmacı, %16 ile Girişimci ve %9 ile Artistik takip ediyor. Kız öğrencilerde ise sosyal eğilimi %23 ile Geleneksel, %22 ile Artistik, %13 ile Araştırmacı, %11 ile Girişimci, %6 ile Gerçekçi izliyor.

Kariyer eğilimlerinde cinsiyet faktörü

Kız ve erkek öğrenciler arasında kariyer eğilimlerindeki bazı farklılıklar toplumsal etkilerden kaynaklanıyor. Gerçekçi kariyer eğilime baskın olarak sahip olan kişiler fiziksel etkinliklerle uğraşmayı, alet ve makinelerle iş yapmayı tercih eden kişilerdir. El becerisi gerektiren tamir etme, onarma gibi etkinliklerle uğraşırlar.

Toplumumuzda kız öğrencilerin bu tür etkinliklere yönelmesi çok fazla desteklenmez. Bu tür etkinlikler "erkek işi" olarak görülür. Bu yüzden gerçekçi eğilimlerin kız öğrencilerde daha az baskın olarak görülmesi toplumsal özelliklerin bir etkisidir.
Kız öğrenciler ve erkek öğrenciler arasında büyük farklılık gösteren diğer kariyer eğilimi de Artistik. Kız öğrencilerde %22 oranında baskın olarak görülen Artistik kariyer eğilimi erkek öğrenciler arasında sadece % 9 oranında baskın. Artistik kariyer eğilimi yaratıcılığı temel alıyor. Müzik, resim ve edebiyat gibi sanatsal faaliyetlerle uğraşan kişilerde daha baskın olarak görülüyor.
Kız öğrencilerin bu dönemde daha fazla sanatsal etkinliklerle uğraşması erkek öğrencilerin müzik haricinde diğer sanatsal etkinliklerle çok fazla uğraşmaması bu farklılığın nedeni olabilir.

» Türkiye'nin kariyer haritası - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
haritasi, kariyer, turkiyenin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:40.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv