Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Eğitim & Öğretim Kariyer & Kişisel Gelişim

Okumak

 Kariyer & Kişisel Gelişim forumunda yer alan Okumak konusu, Okumak Okumak 1. Okuyunuz. Unutmayız ki ”okumak” bilgi edinmenin hâlâ en geçerli yöntemidir Okumanın nesnesi sadece kitap değildir, unutmayız. Kitap belki okumaya konu olan nesnelerden sadece biridir. Kitap dışında Allah’ın ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-Mayıs-2014, 16:05   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Okumak

Okumak

1. Okuyunuz. Unutmayız ki ”okumak” bilgi edinmenin hâlâ en geçerli yöntemidir Okumanın nesnesi sadece kitap değildir, unutmayız. Kitap belki okumaya konu olan nesnelerden sadece biridir. Kitap dışında Allah’ın ayetlerinden birer ayet olan olaylar, eşya, kâinat ve insanın kendisi de okumaya konu olan şeylerin başında gelir.

2. Düşüncenizi açlıktan öldürmeyiniz. Bu anlamda okumak, vahiy de almadığıza göre, zihnin açlığı gidermek için tek çıkar yoldur. Okumayan insan susuz bitki gibidir, kurur. Bilgiye sadece okuma yoluyla ulaşılmaz belki, fakat bilgiye ulaşabileceğiniz en garantili usûllerden biridir okumak.

3. Doğru bir niyyetle okuyunuz. Okumaktan amacız dünyalık elde etmekse, dünyalığı okumaktan daha çabuk elde edebileceğiniz araçlar var, onlara sarılız. Bilgiye halis bir niyetle talip olunuz. Unutmayız ki ”gerçeğin bilgisi (hakikat) Allah katındadır.” O bilgiden nasibdar olabilmeniz ihlasıza bağlıdır. İhlassız bilgi sahibine yüktür.

4 Doğru okuyunuz. Doğru okumanın garantisi doğru bir bakışaçısıdır. Kitabı, hadiseleri, eşyayı, kâinatı ve insanı yanlış okuyanlar bilgeliğin sırrına hiçbir zaman eremezler. Doğru okumak biraz da akl-ı selim sahibi olmakla mümkündür. Selim olmayan bir akıl okuduğu doğru şeyleri dahi bulandıracaktır. Hakkı batılla karıştıracaktır.

5. Gözün okuduğu nesne sadece kitap değildir elbet, her şuurlu bakış bir okuma olayıdır. Doğru okumak için doğru bakmak gerekmektedir. Yamuk bakanlar hiçbir zaman doğru göremezler.

6. Yamukluğu baktığızda değil, önce bakışızda arayız. İnsana yamuk bakan biri ilk bakışta onun imanı, aklı, kalbini, cesaretini, faziletini, güzelliklerini değil de bağırsağı görüyorsa ”insan kimdir?” sorusunu bağırsaktır olarak cevaplayacaktır. İlk bakışta bardağın dolu olan yansı değil de boş olan yarısı gören biri, bir evde salon, misafir odası, oturma odası olduğu halde evi ”içinde tuvaleti olan mekandır” biçiminde tanımlayan gibidir.

7. Kulakla okurken, ki kulakla okumak dinlemektir, omuzunuzla dinlemeyiniz. Söylenenlerin tümünü dikkatlice dinleyiniz. Dinlediğinizi doğru anlayıp anlamadığızı test etmeden itiraz etmeyiniz.

8. İster göz, ister kulak, ister zihin, hangi organızla okursanız okuyunuz, mutlaka aldığız bilgiyi gönül sarnıcında damıtız. Elde ettiğiniz bilgiyi, imanızın olur’unu almadan eyleme dökmeyiniz.

9. Doğruyu okuyunuz. Bunun mânâsı ”yanlışı öğrenmeyiniz” değildir. Ancak okumak için yaptığız seçim doğru seçim olmalıdır. Burada hâlâ bilginin en sadık taşıyıcısı olma vasfı devam ettiren kitap gündeme gelmektedir. Doğru seçilmemiş bir kitap, bir değil bir çok açıdan israftır: Emek israfı, para israfı, zaman israfı, zihin israfı... Bu israfları önlemenin yolu bilinçli tercihten geçer. Yüz gram şeker yemek için yüz kilo şeker kamışı çiğnemek akıl kârı değildir.

10. Unutmayız, vahiy dışında bütün kitaplar bir ”acaba?” ile başlar, bir ”acaba?” ile biter, belki bir ”acaba?” için yazılır.

11. Kitapların kalbini kırmayız. Onların kalbi var, onları sokak yosması gibi hırpalamayız. Kitabı, sırtına basılarak dünyalığa erişilecek bir payanda olarak görmek, kitabın iffetine tecavüzdür.

12. Allah’ın kitabı dışında hiçbir kitap ”la raybe fiyh: Kendisinde şüphe bulunmayan” değildir. Bu yönüyle insan ürünü olan kitaplar karpuzlara benzerler. Kabuğunu soyup içini yeyiniz. İçi güzel diye kabuğunu yemek de, kabuğu var diye içini atmak da dengesizliktir. İmam Safi, el-Ümm isimli ünlü eserini dikte ettirirken öğrencisine ”oku bakayım oğul” der, öğrenci de okur. İmam ”şurayı çiz şöyle yaz, burayı sil böyle yaz” diye diye kitabı baştan sona müsvedde haline getirir. İkinci kez ”işte şimdi oldu” diyerek okutturur. Ancak bu kez de birincisi gibi çizdirir, sildirir, yazdırır, bozdurur. ”Hah, şimdi oldu” dediği üçüncü kez de bir yığın tashih edilmesi gerekli yerler çıkınca kendi kendisine söz verir ve der ki: ”Bundan böyle Allah’ın kitabı dışında hiç bir kitaba mükemmel demeyeceğim.” Unutmayız ki, bir Kitap dışında hiçbir kitap baştan sona doğru ve yine hiçbir kitap da baştan sona yanlış olamaz.

13. Doğru kitap seçimi, öncelikle doğru yazar seçimidir. Çünkü özellikle düşünce eserleri, müessirinden bağımsız değildir. Eser sahibinin varsa zaafları, yanlışları eserine yansıyacaktır. Bu nedenle insana ait hiçbir eseri, Allah’ın eseri gibi okumayız, bu insan çok sevdiğiniz biri dahi olsa. Kendisi mükemmel olmayan insan, nasıl mükemmel bir eser verebilir? Bu mânâda mükemmel olan Allah’tır ve içinde şüphe taşımayan tek kitap da O’nun kitabıdır.

14. Allah’ın kevni ayetlerini (sünnetullah) ve sanatı yansıtan pozitif bilimlerle ilgili eserler bu açıdan itimat etmeye daha çok lâyıktırlar.

15. Kitapları üç sıfta değerlendiriniz: I. Başucu eserleri. II. Müracaat eserleri. III. Genel kültür eserleri. Başucu eserleri, bir kez değil, dönüp dönüp okunacak eserlerdir ki çok azdır. Bunlar gıda gibidir, alınmazsa olmaz. Kur’an bunların başında gelir. Gıdası Kur’an olanın bünyesi kavi olur. Müracaat eserleri; sözlükler, kavram kitapları, ansiklopediler bu sıfa girer. Bunlar ilaç gibidir, gerektikçe alır. Genel kültür eserleri ise, seçiminde en çok titizlik gösterilecek sıfı oluştururlar.

16. Okuma tekniği çoktur. Ancak bunlardan üçü meşhudun l. Çizme ve işaretleme tekniği. II. Kayıt tekniği. III. Fişleme tekniği. Okumaktan murad bilgi edinmektir. İnsanı hafızası yanıltır. Eğer okuduklarızda sürekli kullanacağız bilgilere rastlamışsanız bunları muhafaza etmeniz gerekmektedir. Onu da ancak bu tekniklerden biriyle yapabilirsiniz.

17. Eğer bilgiyi başkalarına aktaran biri iseniz, bir daha kullanma ihtimaliniz olan tüm bilgileri içine kaydettiğiniz mini bir ”bilgi bankanız” olsun. İyi biliniz ki ”Hafıza-ı beşer nisyan ile malûldür.”

18. Kulakla okumada önemli bulduğunuz bilgileri muhakkak not alız. Not deftersiz gezmemeyi itiyat edininiz. Şairin tavsiyesini tutunuz: Kalem altın, kelam inci hemen derceyle derceyle Teraziye koyup satma, yeri geldikçe harceyle”

Mustafa İslamoğlu'na tşk.ler

» Okumak - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
okumak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:01.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv