Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Kültür & Sanat & Tarih & Edebiyat Kültür ve Sanat Kitap Tanıtımları ve Özetler

II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine

 Kitap Tanıtımları ve Özetler forumunda yer alan II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine konusu, II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine Yazar:Mehmet Bahadır DÖRDÜNCÜ SULTAN II ABDÜLHAMİD’İN YILDIZ ALBÜMLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR TÜRKİYE’DE İLK DEFA •Albümde Mekke ve Medine'nin ilk çekilen fotoğraflarına ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 18-Ekim-2013, 11:48   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine

II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine

II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine


Yazar:Mehmet Bahadır DÖRDÜNCÜ

SULTAN II ABDÜLHAMİD’İN YILDIZ ALBÜMLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

TÜRKİYE’DE İLK DEFA


•Albümde Mekke ve Medine'nin ilk çekilen fotoğraflarına da yer verilmiştir.

• Fotoğrafların çekildiği yıllarda matbaa ve baskı tekniklerinin çok gelişmemiş olmasından dolayı çekilen fotoğrafların çok büyük kısmı herhangi bir yayın organında yayınlanmamıştır. Fotoğraflar ilk kez bu kadar kaliteli kağıtlara ve bu kadar temiz bir baskı ile gün yüzüne çıkarılmaktadır.

• Fotoğraf tarihi bir belgedir. Bu yüzden bu albümdeki fotoğrafların yayınlanması ile Hicaz'a Osmanlıların yaptığı hizmetleri çok daha iyi görülmektedir.

• Kâbe ve çevresinin ve yine Medine ve çevresinin hiç bir ticari kazanç uğruna kirletilmediği en saf hâllerini göstermesi bakımından da çok önemlidir.

• Albümün kapağı Yıldız Albümlerinde yer alan orijinal kapaklardan esinlenerek yapılmıştır.

• 6. Albümde yer alan fotoğraflar Mekke Medine Lübnan'ın tarih boyunca nasıl bir tapoğrafik değişim gösterdiğini ispatlamaktadır.

• 7. Günümüzde pek azı kalan eserler bu şekilde gün yüzüne çıkartılmış olmaktadır.

• 8. Yitik Hazine yayınları bu albümle silinmeye yüz tutmuş çok önemli belgeleri Türk kültürüne kazandırmış olmaktadır.

• 9. Bu albüm devamında çıkacak diğer albümlerle Yitik Hazine Yayınları Türk tarihi için büyük bir kazanım olacaktır.


MEKKE ve MEDİNE’nin ilk Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıktı

Osmanlı Devleti’nde fotoğrafçılığın en büyük destekçisi olan Sultan II. Abdülhamid’in bizzat çektirdiği Mekke ve Medine’ye ait ilk fotoğraflar Yitik Hazine Yayınları tarafından “II. Abdülhamid Yıldız Albümleri Mekke-Medine” ismiyle yayınlandı.

Albümü hazırlayan Mehmet Bahadır DÖRDÜNCÜ yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dünya dengelerinin tamamen Osmanlıların aleyhine döndüğü bir devirde tahta çıkan Sultan II. Abdülhamid Osmanlı coğrafyasını fotoğraflardan takip etmiştir. Günümüzdeki MOBESE sisteminin bir benzerinin bizzat padişah tarafından fotoğraflarla yapıldığını görmekteyiz. Fotoğraflar sayesinde Mısır’dan Balkanlar’a Arabistan’dan Kafkaslar’a kadar geniş bir coğrafyayı tanıma imkânına sahip olan sultan kendisinin gitme imkânı bulamadığı yerleri ve buralarda yapılan faaliyetleri fotoğraflardan öğrenmiştir.”

Sultan Abdülhamid’in albümlerinde Haremeyn
Osmanlı padişahları içinde son derece zeki kabiliyetli siyasi o nispette de gizemli bir şahsiyettir Sultan II. Abdülhamid. 33 yıl boyunca çekildiği Yıldız Sarayı’nın duvarları ardından yönetti ülkeyi.
Halkı ve topraklarıyla tek teması birkaç saatliğine çıktığı cuma selamlıklarından ibaret kaldı. Haftada bir kez âlâ-yı vâlâ ile kat ettiği bu mesafe de esasında Yıldız Sarayı ile Hamidiye Camii arasındaki birkaç yüz metreyi geçmiyordu. Şehzadeliği hengâmında gezmekten insanlarla görüşmekten zevk alan hattâ bindiği yatı Marmara’nın ortasında durdurup kendini sulara bırakan bir padişahın tahta çıkar çıkmaz tabiat değiştirmesi toplumla bağını koparması düşünülemezdi. Bir taraftan ‘bomba hadisesi’nin ispatladığı haklı sebepler diğer taraftan menfaatperestlerin göze girmek için üzerine körükle gittiği “Şüphe basiretin başıdır.” felsefesi sonucu yüzüne perde çekmek zorunda kalsa da yurtiçinde ve dışında olan bitenleri adım adım takip etti. Bu maksatla iki araç kullandı: Halkın günlük kullanımda kısaca ‘istibdat’ dediği hafiye teşkilatı ve fotoğraf... İstanbul ve Anadolu’nun her köşesini; Mısır’dan Balkanlar’a Arabistan’dan Kafkaslar’a kadar uzanan imparatorluk topraklarını; Japonya Çin Orta Asya Rusya Hindistan Ortadoğu Balkanlar Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli şehirlerini fotoğraf karelerine kaydettirdi. Devlet memurlarını hattâ 25. cülûs yılı münasebetiyle affedeceği şahısları belirlemek için hapishanelerdeki katilleri objektif karşısına geçirdi. Ve ortaya muazzam bir hazine çıktı: 36 bine yakın fotoğraftan oluşan Yıldız Albümleri.
Abdülhamid Han’ın ‘zât-ı seniyyeleri’ için hazırlanan 911 adet albüme insanları ve coğrafyası ile bir dönemi tanımak açısından değer biçilemez. Ancak İstanbul Üniversitesi’nin korumasında bulunan albümlerden yeterince istifade edildiğini söylemek de imkansız. Yitik Hazine Yayınları bu konuda önemli bir çalışmaya imza attı ve Yıldız Albümleri’nde yer alan Mekke Medine fotoğraflarını araştırmacıların/meraklıların istifadesine sundu. Yayınevinin gayesi çok fazla bilinmeyen bir hazineyi devam ettirme niyetinde olduğu çalışmasıyla kültür hayatımıza yeniden kazandırmak. Albümdeki fotoğrafların çoğu zaman içerisinde nemlenme mantarlanma ve solma sonucu tahrip olduğundan bilgisayar ortamında bazı düzenlemelere gidilmiş. Hac yolunda bulundukları için Lübnan ve Beyrut çevresinin fotoğrafları Mekke-Medine ile birlikte değerlendirilmiş. Üzerlerinde bulunan notlar yeni yazıya aktarılmış. Kitabın giriş kısmına Osmanlılarda fotoğrafçılık ve Haremeyn hakkında bilgiler eklenmiş.
Haremeyn-i Şerifeyn bugünün Türkçesi ile söylersek iki şerefli harem; Mekke ve Medine. Haremeyn’in hizmeti Yavuz Sultan Selim zamanından başlamak üzere dört asır boyunca Osmanlı tarafından görüldü. Bu devirde Osmanlı her yıl gönderdiği surrelerle iki mübarek beldenin ve halkının bütün ihtiyaçlarını karşılamak için elinden gelen gayreti gösterdi. Hacıların rahatı ve Haremeyn’in düzenli olması için birçok bina yaptı. Aynı zamanda Asr-ı Saadet’ten kalan hatıraların kaybolmamasına özen gösterdi. Son yıllarda ise bazen kalabalıklaşan hacı nüfusuna yer açma gayreti ile bazen de kastî olarak bu hatıralardan ve şehirlerin tabii yapısından büyük ölçüde taviz verildi. Aslında aynı durum yaşadığımız bütün mekanlar için geçerli. Ancak söz konusu Allah Rasûlü’nün (sas) izleri olunca hassasiyetin boyutu bir kat daha artıyor. Yıldız Albümleri’nde yer alan Mekke Medine fotoğrafları bu açıdan da önemli.
Fotoğraflarda bugünden çok farklı bir Haremeyn dokusu ile karşılaşıyorsunuz. Meselâ Mekke’deki Muallâ Medine’deki Bakî’ kabristanlarında Ashab-ı Kiram ile Peygamber (sas) yakınlarına ait mezar ve türbelerin artık hiçbiri ayakta değil. Kezâ Osmanlı yapısı kaleler Hazreti Fatıma’nın hurma bahçesi Hazreti Osman’ın evi Kâbe çevresinde yer alan dört mezhep mensuplarının makamları Zemzem kuyusu binası minber de... Aynı şekilde Mescid-i Haram genişletilirken Bâbüsselâm geri çekilmiş; ama meydanın ortasında kalan eski yerine ‘Atik Bâbüsselâm’ diye bir kapı yapılmış. Edebe vâkıf olanların tavaf için Kâbe çevresine Makam-ı İbrahim tarafından yaklaşmalarının sağ taraftan devam edip dörtte üçlük bir şavt yaptıktan sonra Hacerülesved önünde asıl tavafa başlamalarının Rasûl’ün (sas) izini takip için olduğunu fotoğraftaki ‘Atik Bâbüsselâm’ı gördükten sonra anlıyorsunuz.
Sultan II. Abdülhamid’in çektirdiği Haremeyn fotoğrafları bu kadar mıydı; Mekke ve Medine’deki bütün önemli mekanların tek tek görüntüleri tespit edilmemiş miydi bilmiyoruz. İnsan kitabı incelerken ‘bunların devamı olmalı’ hissine kapılıyor. Belki bu his doğrudur; ileride yeni fotoğraflar da gün yüzüne çıkar ve bunlar çok daha ayrıntılı daha titiz kaleme alınmış metinlerle kütüphanelerimizdeki yerini elini alır.

Kategori : Tarih
Yayın evi : Yitik Hazine Yayınları
75.00 YTL
Yayın Yılı-Mayıs-2006
ISBN : 975-00368-2-4 | Barkod :
140 sayfa. 255x315

» II.Abdülhamid Yıldız Albümleri-Mekke-Medine - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
albumlerimekkemedine, iiabdulhamid, yildiz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:42.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv