Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet Peygamber Efendimiz (S.a.v)

Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı?

 Peygamber Efendimiz (S.a.v) forumunda yer alan Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı? konusu, Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı? Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı? [COLOR="Navy"] Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı? Hazret-i Peygamberin ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 30-Ağustos-2013, 00:27   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Yıldızlar Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı?

Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı?

[COLOR="Navy"]
Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı?Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı?
Hazret-i Peygamber’in kabri iç içe iki duvarla çevrili ve üzeri örtülü bir türbenin içindedir. Kapısı yoktur. İçeri girilmesi mümkün değildir. Resmi de yoktur. Eski kaynaklarda anlatıldığına göre etrafı taş dizili toprak kabirdir. Yapıldığında hafif bombeli ise de zaman içinde düzleşmiştir.

Üç dost bir arada

İslâm tarihinde ilk yapılan türbe Hazret-i Peygamber’in medfun olduğu ve Hücre-i Muattara da denilen türbedir. Hazret-i Peygamber çok sevdiği zevcesi Âişe‘nin odasında vefat etti. “Peygamberler vefat ettiği yere defnolunur” buyurduğu için buraya gömüldü. Hazret-i Âişebabası Hazret-i Ebu Bekr‘i buraya defnettirdi. Hazret-i Ömer vefat ederken buraya gömülmek için Âişe’den izin istedi. “Ömer’i kendime tercih ederim” diyerek izin verdi. O gömülünce nâamahrem olduğu için araya perde çekerek 57 senesindeki vefatına kadar burada yaşadı. Vefat ettiğinde buraya defnedilemedi. Zira odada tek kişilik bir kabir yeri vardı. Burası da “İsa Mesih yeryüzüne indikten sonra vefat ettiği zaman benim yanıma gömülür” hadis-i şerifi gereği İsa Peygamber’e ayrılmıştır.
Bu oda 3 metre yüksekliğinde kerpiçle hurma dallarından yapılmıştı. Biri Garb öteki Şimal tarafında iki kapısı vardı. Garb kapısı bugün Ravda-i Mutahhara tarafındadır. Halife Hazret-i Ömer hicretin 17. senesinde Mescid-i Nebevî’yi genişletirken Hücre-i Saadet’in etrafına kısa bir taş duvar çevirdi. 73 senesinde vefat eden Halife Abdullah bin Zübeyr teyzesinin odası etrafındaki bu duvarı yıkıp siyah taş ile yeniden sağlam yaptırdı. Bu duvarın üstü açıktı. Şimal tarafında bir kapısı vardı. Hazret-i Hasen 49 senesinde vefat edince vasiyeti gereğince Hazret-i Hüseyn kardeşinin cenazesini [bugün Eyüp Sultan türbesinde yapıldığı gibi] Hücre-i Saadet kapısına getirip dua ve istigâse edeceği zaman buraya defn edeceklerini sanarak içeri sokmasını istemeyenler oldu. Gürültüyü önlemek için içeri sokulmayıp Cennetü’l-Bakî’a defnedildi. İleride böyle haller olmaması için duvarın ve odanın bu kapısını duvarla örüp kapattılar.
Emevî Halifesi Velîd daha evvel Medine vâlisi iken duvarı yükseltti ve üzerini küçük bir kubbe ile örttü. Üç kabir dışarıdan görülemez ve içeri girilemez oldu. Ömer bin AbdülazizMedine vâlisi iken 88 senesinde Halife Velîd’in emri ile Mescid-i Saadet’i genişletirkenzevcât-ı tâhirâtın odalarını yıktırdı. Kabrin etrafına ikinci bir duvar yaptırdı. Bu duvar beş köşeli idi. Hiç kapısı yoktu.
Irak’ta Zengîlerin idare ettiği Atabekler devletinin veziri ve Salâhaddin Eyyûbî’nin amcazâdesi Cemaleddin İsfehânî 584/1189 senesinde Hücre-i Saadet’in dış duvarı etrafına sandal ve abanoz ağaçlarından bir parmaklık yaptırdı. Parmaklık mescidin tavanına kadar yüksekti. O sene Mısır’dan gönderilen üzerinde kırmızı ipekle Yasîn sûresi yazılı beyaz ipek settâre (perde) şebeke etrafına asıldı. Fakat şebeke yangında yandı. 688/1289’da demirden yapılıp yeşile boyandı. Bu parmaklığa Şebeke-i Saadet denir. Bunun kıble tarafına Muvâcehe-i Saadet Şark tarafına Kadem-i Saadet Garb tarafına Ravda-i Mutahhara ve Şimâl tarafına Hücre-i Fâtıma denir. Mescid-i Nebevî’nin ortasında yani Ravda-i Mutahhara’dakıbleye dönen kimsenin sol tarafında Hücre-i Saadet sağ omuzu tarafında ise Minber-i Şerîf bulunur.

İSLAM TARİHİNİN İLK TÜRBESİ
İslâm tarihinde ilk yapılan türbe Hazret-i Peygamber’in medfun olduğu ve Hücre-i Muattara da denilen türbedir.

Yeşil kubbe


Sultan II. Mahmud’un emriyle yeşile boyandı

232/847’de Şebeke-i Saadet’in bulunduğu yer ile dış duvarlarının arasına ve bu yerin dışına mermer döşendi. Mermerler zaman zaman değiştirildi. Son olarak Sultan Abdülmecid döşetti. Haçlılar bir ara Hazret-i Peygamber’in na’şını kaçırmak için tünel kazdıklarındanNureddin Zengî kabrin etrafına hendek kazdırıp kurşun döktürttü.
Hücre-i Saadet’in beş köşeli duvarları yapılırken üzerlerine bir de küçük kubbe yapılmıştı. Bu kubbeye Kubbetü’n-Nûr denir. Osmanlı padişahlarının gönderdikleri Kisve-i Şerîfe bu kubbe üzerine örtülürdü. Kubbetü’n-Nûr üzerine gelen Mescid-i Saadet’in büyük yeşil ikinci kubbesine Kubbetü’l-Hadrâ denir. Mısır Memlûk Sultanı Salih Kalavûn tarafından 678/1279 senesinde kurşundan yaptırılmıştır. Şebeke-i Saadet denilen parmaklığın dış tarafına örtülen kisve Kubbe-i Hadrâ altındaki kemerlere asılırdı.
Şebeke-i Saadet’in şark garb şimal taraflarında birer kapısı vardır. Şebeke-i Saadet içine harem-i şerîf ağalarından başka kimse giremezdi. Duvarların içine ise hiç kimse giremez. Çünki kapıları ve pencereleri yoktur. Yalnız kubbe ortasında ufak bir delik olup tel kafes ile kapalıdır. Bu deliğin hizasında olarak Kubbe-i Hadrâ’ya da bir delik açılmıştır. Bu kubbe 1253/1837 senesine kadar kurşun renginde idi. Sultan II. Mahmud‘un emri ile yeşile boyandı. Ağalar belli zamanlarda hücreyi süpürüp yıkar; suları âşıklar içer çıkan tozlar da teberrüken dağıtılırdı. Şebeke içinde 70 kandilden başka Hazret-i Peygamber’in başında büyük diğer dostlarının başında iki küçük altın yanardı. Ziyaret şebeke önünden yapılır.
Mescid-i Nebevî’nin son binâsı Mısır Memlûk Sultanı Eşref Kayıtbay tarafından 888/1483 senesinde yaptırıldı. Osmanlı Sultanları tarafından tamir ve tezyîn edildi. Bugünkü bina Sultan Abdülmecid‘den kalmadır (1861).


Ekrem Buğra EKİNCİ[/COLOR
]

» Hazret-i Peygamberin Türbesindeki tek kişilik kabir yeri kime ayrıldı? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
ayrildi, hazreti, kabir, kime, kisilik, peygamberin, tek, turbesindeki, yeri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:42.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.Com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.Com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.Com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.Com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv