Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Din Bölümü İslamiyet Peygamber Efendimiz (S.a.v)

Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir?

 Peygamber Efendimiz (S.a.v) forumunda yer alan Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir? konusu, Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir? Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir? Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir? Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir? Bediüzzaman Sözler ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 17-Eylül-2013, 11:13   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Standart Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir?

Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir?

Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir?


Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir?

Bediüzzaman Sözler isimli eserinde yer alan Onuncu Söz'de “Ey nefsimle beraber beni dinleyen arkadaş!” der ve içinde yaşanan zaman diliminden gerilere gitmeye, fikren ve düşünce yoluyla Asr-ı Saadete, Arap Yarımadasına gitmeye davet eder.

Resulullah Efendimiz (a.s.m.) getirdiği hidayet yoluyla ebedi ve sonsuz saadetin yaşanacağı Cennet hayatının varlık sebebi, bu güzel neticeye ulaşma vesilesi olmuştur.

O zat (a.s.m.) kulluğun en ana noktasında, öylesine büyük ve yüksek seviyede bir namaza durmuştur ki, o Yüceler Yücesine eda ettiği ibadette Arap yarımadasındaki, hatta bütün dünyadaki tüm varlıklar ona tabi olmuşlardır. Daha da geniş dairede, geçmiş ve geleceği de kuşatan bir makamda, Hz. Adem'den (a.s.m.) kıyamete kadar gelecek tüm iman edenler, bütün nurani ve kamil insanlar onun imamlığında saf tutmuşlar, ona tabi olmuşlardır. O büyük namazda olduğu gibi, onun (a.s.m.) yaptığı dualara, niyazlara ve yakarışlarına hep birlikte “amin” demişlerdir.


Onun (a.s.m.) duasında bütün insanların bekası vardır. Onun (a.s.m.) duasında sadece insanların değil canlı cansız tüm varlıkların, semavat ehli nurani varlıkların, manevi alemlerdeki her şeyin ortak duası olan sonsuz saadete ulaşma, İlahi rızaya nail olma niyazı vardır. Onun (a.s.m.) duasına bütün varlıklar halleri ve dilleri ile katılmakta, “Ya Rabbena! Ver, duasını kabul et, biz de istiyoruz” demektedirler. O (a.s.m.), öylesine içten, öylesine kalpten, öylesine hazinane, müştakane, tazarru ve niyaz ile dua etmektedir ki, bütün kainat gözyaşlarıyla kendilerinden geçip duasının kelimelerine kadar iştirak etmekte, katılmaktadır.

O (a.s.m.) öylesine yüce bir maksat, öylesine yüksek bir gaye için saadet isteyip dua etmektedir ki, bu dua hürmetine bütün varlıklar hiçlik ve yokluk karanlıklarına yuvarlanmaktan kurtulmuşlardır. Kıymetsizlikten, faydasızlıktan, abesiyetten sıyrılıp en yüce makamlara ve derecelere yükselebilme, sonsuzluğa kavuşma, en ulvi vazife ve görevlere layık olabilme nimetine kavuşmuşlardır. Daha da önemlisi birer İlahi mektup olma liyakatine nail olmuşlardır.


O (a.s.m.) öylesine her şeyi işiten, en basit bir varlığın dahi hal diliyle yaptığı duaları işiten bir Semi'den, sonsuz ve sınırsız cömertlik sahibi Kerimden, istediğini dilediği şekilde yaratan Kadir'den, her şeyi gören, O'nun nazarında hiçbir şeyin gizli kalmadığı Basir'den, hudutsuz ilmi ile her şeyi bilen, bilgisinden en küçük bir şeyin dahi hariç olmadığı Alim'den istiyor. Allah, böylesine sevgili, böylesine değer ve yücelik sahibi, böylesine önemli bir duaya, niyaza ve yakarışa mutlaka cevap verecek, kabul edecektir.

O zat (a.s.m.), kendisi için değil, ümmeti için istiyor. O zat (a.s.m.), geçmiş ve gelecek tüm insanlık adına istiyor. O zat (a.s.m.), beka istiyor, Cennet istiyor. üstelik, her biri birer ayna hükmünde olan varlıklar üzerinde yansıyan sonsuz güzellikteki İlahi isim ve sıfatlar ile birlikte, onlar hürmetine istiyor.

Eğer ahireti ve sonsuz saadet ve mutluluğun diyarı olan Cennetin varlığını gerektiren sayısız sebepler olmasaydı bile, sadece O zatın (a.s.m.) bu tek duası, ahiret alemlerinin, özellikle Cennetin binası ve kurulması için yeterli gerekçe olacaktı.

Netice olarak Resul-i Ekrem (a.s.m.) risalet ve elçilik vazifesiyle dünyanın kapısını açmaya vesile olduğu gibi, kulluğu ve duasıyla ebedi ahiret kapılarının, sonsuz mutluluk diyarlarının açılmasına da vesile olacaktır.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, bütün varlık alemlerinin yaratılma sebeplerinin başında kulluk, ibadet ve dua gelir. Başta bütün insanlık, sonra insanlık içindeki bütün Müslümanlar ve bütün Müslümanların başında bulunan Muhammed-i Arabi Aleyhissalatü Vesselamın muazzam duası, alemlerin yaratılma sebebidir. Yani, bütün alemlerin yaratıcısı olan Allah, Hz. Muhammed'in (a.s.m.) istikbalde insanlık namına, belki bütün varlıklar hesabına bir sonsuz saadet ve mutluluğa ulaşmak, sonsuz güzellik ve mükemmellikte olan İlahi isimlerin tecellilerine mazhar olmak için yapacağı duayı kabul etmiş, kainatı yaratmıştır.

» Hz. Muhammed'in (a.s.m.) en büyük duâsı nedir? - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
asm, buyuk, duasi, muhammedin, nedir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:25.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv