Forumana.com, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim RadyoFM DinleRadyoFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimİletişim
 


Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   Forumana.Com - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Erkekce Vücut Geliştirme & Body

Fitness ' ın Tarihçesi

 Vücut Geliştirme & Body forumunda yer alan Fitness ' ın Tarihçesi konusu, Fitness ' ın Tarihçesi Fitness ' ın Tarihçesi Vücut Geliştirme Tarihçesi Y.Y sonuna doğru bir yaklaşım oluştu ADALE inşa etmek; Eski tas kaldırma geleneği yerini modern ağırlık kaldırmaya bıraktı . ...Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-Mayıs-2014, 15:56   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
içerde Fitness ' ın Tarihçesi

Fitness ' ın Tarihçesi

Vücut Geliştirme TarihçesiY.Y sonuna doğru bir yaklaşım oluştu ADALE inşa etmek;
Eski tas kaldırma geleneği yerini modern ağırlık kaldırmaya bıraktı . İlk baslarda sporcuların Fiziklerinden çok ne kadar ağırlık kaldırdıkları önemliydi.
Avrupa’da durum böyle iken Amerika’da kuvvet geliştirmenin sağlık ile olan ilgisi üstünde durulmaya başlandı . Zira Amerika’da hayat modernleşiyor ve hareketsiz bir insan türü ortaya çıkıyordu . Bu nedenle programlı beslenme ve egzersiz kurslarına ilgi ve talep oluşmaktaydı.

O günlerde ortaya Eugene Sandow adında fiziği eski yunan idealine çok uygun bir sporcu olarak ortaya çıktı . Bu kişi o zamanın fizik süper starı olacaktı.
Sandow , adini bir profesyonel kuvvetli adam olarak Avrupa’da da duyurmakta gecikmedi . Daha sonra , Amerika’ya döndüğünde Dünya’nın en güçlü adamı unvanı ile turnelere çıktı.

Sandow’un vücudu çok estetikti . Önüne sadece bir yaprak koyarak seyircilerin karsısına çıkıyor ve görüntüsü ile onları hayran ediyordu . Erkek vücudunun , estetik özelliği açısından bu derece ilgi uyandırması yeni bir olguydu . O gün’e kadar Dünya’da çıplak erkek vücudu pek az konu olmuştu.


Sandow’un yaptığı bu ün ile beraber , bar ve dambel satışları tavana vurdu.Bunun neticesi olarak Sandow çok para kazandı . Daha sonra kendi adına vücut müsabakaları düzenlemeye başladı.
Ancak Sandow kendi egosunun kurbanı oldu . Yoldan çıkıp çamura saplanan arabasını , gösteri amacıyla tek elle kurtarmaya çalışırken bir beyin kanamasından öldüğü söylenir.

Rus aslanı unvanını alarak adini duyuran George Hackenschmidt , Rusya ağırlık kaldırma şampiyonluğunu kazanmış , güreşte pek çok şampiyonluk almıştı.
O tarihlerde pek çok Avrupalı organizatör Türk pehlivanlarını da Dünya’ya tanıtıyor ve güreştiriyorlardı.Ünlü Hackenschmidt’in Mandıralı Ahmet Pehlivan’ı kolunu kırarak yendiği , Ancak Kara Ahmet Pehlivan’a yenildiği söylenir.Ancak bu ikinci olay Türk kaynaklarında böyle rivayet edilmekle birlikte , yabancı kaynaklarda bunu doğrulayan bir bilgiye rastlanmıyor.

Fiziki kültürün adeta bir mezhep,bir din olması bu konuda dergi ve kitapların yayınlanmasıyla gerçekleşmiştir . Bu tür dergilerinde teşvikiyle spor müsabakaları düzenlenmiştir . O günün şampiyonları vücutlarının gelişmişlikleri ile değil , daha ziyade atletik hünerleri ile bu başarıya ulaşırken , günümüzün modern vücut geliştirme sporunun temelini atmışlardır.

1921′de Angelo Siciliano adında genç bir adam vücut şampiyonu oldu . Vücudunu çok iyi geliştirmiş olan bu adam , adini Charles Atlas olarak değiştirdi ve mektupla kursiyerlere gönderdiği bir fizik kursu oluşturdu.

1920′li ve 30′lu yıllardan sonra sağlık ve fiziki gelişmişliğin paralelliği anlaşılmaya başlandı . Ağırlık çalışmasının da en kolay adale geliştirme metodu olduğu anlaşıldı . Mesela Charles Atlas Vücudunu geliştirmek için izometrik çalışmalar yerine ağırlık kullanmıştı . Çalışma bilgisi yetersizdi . O devrin vücutçuları sadece kendilerinden evvelkilerin fizikleri ile kendilerininkini mukayese ederek pek çok şey öğrenmişlerdi.

Yüzyılın hemen basında 135 kilo ağırlığında , yağlı vücuda sahip güçlü bir adam vardı : Louis Cry . 20′lerde ise mükemmel adali yapısıyla Sigmund Klein ortaya çıktı . Dengeli orantılı ve yağsız bir vücudu vardı . Bu özellikleri ile Cry ile mukayese kabul etmez yapıdaydı . Bu yıllar artık vücut geliştirmeye geçiş yıllarıdır .
Ancak ağırlık çalışarak vücut geliştirmek 30′larda bile şüphe ile bakılan bir olaydı .Ağırlıkçılar tam manasıyla sporcu olarak kabul edilmiyorlardı.

Bir halterci olan John Grimek o günlerde vücut geliştirmek isteyen bir çok kişiye model teşkil etmişti . Buna rağmen 30′larin sonunda da boksör , halterci , yüzücü ve diğer sporcuları bir araya getiren fiziki müsabakalar dönemi devam etti . Müsabıklar fizikleri kadar bedensel hünerlerini de göstermek zorundaydılar.
1939 yılında bazı şeyler değişmeye başladı . Bir bay Amerika müsabakası yapıldı . Yine de müsabıklar dogma büyüme vücutçu değillerdi . Değişik sporlardan gelmişlerdi . Ama esas not fiziki görüntüye verildiği için ağırlıkçılar daha avantajlı bir konuma geldiler.
1940′larda ilk modern vücut geliştirme olayı yasandı . O ve bir sonraki yıl şampiyonluğu vücudunu ağırlıkla geliştirmiş olan John Grimek kazandı . Grimek’in bu basarisi ,onu geçmek isteyenleri ayni sistemle çalışmaya itti . John Grimek’in poz stili de oldukça moderndi
Bay Amerika unvanını 1943 ‘de Clarence Ross kazandı . Ross ilk modern vücutçudur .
Omuzları geniş ,kanatları yaygın , beli ince , baldır ve mide adaleleri gelişmişti . Bu günden itibaren vücudu orantılı bir şekilde geliştirmek için yapılan ağırlık çalışması ile kuvvet arttırmak için ağırlık kaldırmak birbirinden ayrıldı.
Yinede hala vücut geliştirme anlaşılamamış bir spordu . Ve Steve Reeves ortaya çıktı.Yakışıklı ve endamlıydı . Fiziği çok iyiydi.

Bay Amerika ve Bay Kainat yarışmalarını kazandıktan sonra bir çok film çevirdi ve uluslar arası bir yıldız oldu . Çevirdiği herkül filmleri vücudunu iyice öne çıkardı . Daha sonra bu rolü Reg Park ve Arnold Schwarzenegger’de canlandıracaklardır.


1950′lerde Charles Atlası saymazsanız bir tek ünlü vücutçu vardı : Steve Reeves.

Vücut geliştirme ile uğraşanlar , hiçbir tip bilim adamının insan vücudu ile ilgili evvelce söylememiş olduğu pek çok şeyi gün ışığına çıkardılar.


Daha sonra Bill Parl , Jack Delinger , Chuck Sipes gibi vücutçular yetişti . Bir vücutçunun eğitimi adli kitabında Arnold Schwarzenegger , Reg Park’in kendisini nasıl etkilediğini anlatmaktadır . Güçlü adaleleri ve muazzam ölçüleri ile Reg park 1951 ve 1958 Bay Kainat ve 1965′de de profesyonel Bay Kainat seçildi . 20 yıl boyunca vücut geliştirme aleminin kralı oldu.
Arnold Schwarzenegger uluslar arası vücut geliştirme sahnesine 1966′da çıktı ve bu tarihten itibaren katıldığı hiçbir müsabakada geçilmeden pek çok unvan kazandı.
Arnold Schwarzenegger ile beraber Yetişmiş pek çok iyi vücutçu vardi . Ancak 70 ve 80′lerde bu sporda muazzam bir patlama oldu . Korkunç ölçülere sahip , muazzam definisyonlu ve orantılı vücuda sahip sayısız vücutcu yetişti.

Vücut geliştirmenin bu inanılmaz tırmanışında çok büyük pay sahibi olan bir isim vardır : Joe Weider. Joe Weider modern vücut geliştirmenin babası sayılır . Pek çok şampiyon vücutçu yetiştirmiş ve bu sporun çok uzun yıllardır propagandasını yapmıştır . Vücut geliştirme ve ağırlıkçılık üzerine yayınladığı pek çok kitap ve dergi vardır . Bunların en önemlisi ”Muscle and Fitness” dergisidir . Ayda bir yayımlanan bu dergi 80′lerin başında ayda bir milyon satarken şimdilerde on milyon adede yakın , inanılmaz bir tiraja ulaşmıştır . Türkiye’de toplam gazete satışının sadece iki bucuk milyon olduğunu göz önünde bulundurursanız ”Muscle and Fitness”dergisinin tirajının muazzamlığını takdir edebilirsiniz.Derginin bu muazzam basarisinin sebeplerinden biride elbetteki Amerika’daki taleptir . Ancak esas önemli neden , derginin bilimsel içeriğidir . Konular o konuda uzmanlaşmış bilim adamları tarafından , incelenmekte ve aktarılmaktadır . üslup tamamen bilimseldir . İçeriği basitleştirme den anlatımı basitleştirerek , konuların herkesçe anlaşılması sağlamışlardır.
Weider Enstitüsü’nde spor üstüne pek çok araştırma yapılmakta ve bu araştırmaların sonuçlarından elde edilen bilgiler , yayın organlarında yayınlanmakta , ayrıca karşı görüşlere de yer verilmektedir.

» Fitness ' ın Tarihçesi - www.forumana.com

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
fitness, tarihcesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:23.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : Forumana.com
 

Sosyal paylaşım platformu olan Forumana.com sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan Forumana.com sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, Forumana.com yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv